Ana sayfa Eğitim Ekinoks Neye Denir ? Ekinoks Tarihlerinin Özellikleri 2021

Ekinoks Neye Denir ? Ekinoks Tarihlerinin Özellikleri 2021

835
0
ekinoks neye denir
ekinoks neye denir

Ekinoks tarihlerinin yaklaşmasıyla birçok kullanıcı arama motorlarında Ekinoks neye denir ? diye aratmaya başladı. Peki ekinoks nedir ? Ekinoks tarihleri nelerdir ? Ekinoks neye denir ? Ekinoks’un kelime anlamı gece ve gündüzün eşit olması anlamına gelmektedir. Dünyamızı ısıtan güneş ışınlarının ekvatora dik vurmasıyla aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an ekinoks meydana gelmektedir. Bu durum yılda 2 kez gerçekleşmektedir. Dünyada 21 Mart tarihi ilkbahar ekinoksu, 23 eylül tarihi ise sonbahar ekinoksu olarak bilinmektedir.

Ekinoks Neye Denir ? Ekinoks Tarihleri Nelerdir ?

21 Mart Durumu:

Ekinoks neye denir ? 21 martta yaşadığımız ekinoks kuzey yarım kürede yaklaşık olarak 21 mart tarihinde güneş ışınlarının öğle vaktinde ekvatora dik açıyla düşmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Bu tarihte kuzey yarım kürede gölge boyu sıfır olur. Dünyamızı ısıtan güneş ışınları bu tarihten sonra kuzey yarım küreye dik açıyla düşmeye başlar. Bu tarihten sonra güney yarım kürede geceler uzamaya, gündüzler ise kısalmaya başlar. Kuzey yarım kürede ise tam tersi gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlar. Bu tarihten itibaren kuzey yarım kürede ilkbahar başlangıcı, güney yarım kürede ise sonbahar başlangıcı başlamış olur. 21 mart ile birlikte güney yarım kürede 6 aylık gece, kuzey yarım kürede ise 6 aylık gündüz başlamış sayılır.

ekinoks neye denir
ekinoks neye denir

23 Eylül Durumu:

Ekinoks nedir ? Ekinoks neye denir ? 23 eylülde yaşadığımız ekinoks kuzey yarım kürede yaklaşık olarak 23 eylül tarihinde güneş ışınlarının öğle vaktinde ekvatora dik açıyla düşmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Bu tarihte güney yarım kürede gölge boyu sıfır olur. Dünyamızı ısıtan güneş ışınları bu tarihten sonra güney yarım küreye dik açıyla düşmeye başlar. Bu tarihten sonra kuzey yarım kürede geceler uzamaya, gündüzler ise kısalmaya başlar. Güney yarım kürede ise tam tersi gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlar. Bu tarihten itibaren güney yarım kürede ilkbahar başlangıcı, kuzey yarım kürede ise sonbahar başlangıcı başlamış olur. 23 eylül ile birlikte kuzey yarım kürede 6 aylık gece, güney yarım kürede ise 6 aylık gündüz başlamış sayılır.

sonbahar ekinoksu
sonbahar ekinoksu

Türkiye’de Ekinoks Tarihi Ne Zaman ?

Ekinoks nedir ? yukarıda cevaplamıştık. Kuzey yarım kürede ekinoks tarihi yaklaşık olarak 21 martta başlayacağını belirtmiştik. Peki türkiyede ekinoks tarihi ne zaman başlar ? ekinoks tarihinin özellikleri ? Bu yıl ilkbahar ekinoksu yaklaşık olarak Türkiye’de 20 mart 06:49 saatlerinde gerçekleşecektir.

  • Kuzey Yarıküre’de yaklaşık 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksudur.
  • Güney Yarıküre’de ise 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here