Ana sayfa Eğitim Eğitsel Değerlendirme Formu Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Doldurur?

Eğitsel Değerlendirme Formu Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Doldurur?

108
0
Eğitsel Değerlendirme Formu Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Doldurur?

Eğitsel değerlendirme formu öğrencilerin eğitim ve zeka durumunu ölçmede kullanılan bir yöntemdir. Genel olarak küçük yaşta olan çocuklar için tercih edilir. Bu formu doldurmak isteyen/ dolduran ebeveynler çocukları için test başvurusu yapmış olur. Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Eğitsel değerlendirme formunu doldurduktan sonra gerekli makama ulaştırmanız gerekmektedir. Eğer başvuruyu internet ortamında gerçekleştirdiyseniz formu iletmeniz yeterlidir. Formda verdiğiniz bilgiler ve belirttiğiniz özellikler kapsamında çocuğunuz hakkında karar verilecektir. Eğer uzmanlar tarafından çocuğunuzun eğitsel değerlendirme testine uygun olduğuna karar verilirse size verilen tarihte ve saatte ilgili devlet kuruluşuna gidip çocuğunuzu sınava sokmanız gerekmektedir.

Eğitsel Değerlendirme Formu Ne İşe Yarar?

Eğitsel değerlendirme forumları ebeveynler tarafından doldurulan bir başvuru aracıdır. Her çocuğun mutlaka eğitsel değerlendirme testlerine tabii olması gerekir. Eğitsel değerlendirme formu bulunduğunuz ildeki Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ ne iletilir. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde bulunan uzmanlar tarafından çocuğunuz hakkında verdiğiniz bilgiler ve sahip olduğu özellikler incelenir. Çocuğunuzun sahip olduğu özellikler eğitsel değerlendirme testine uygunsa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne davet edilirsiniz.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çocuğunuz için bazı özel testler ve uygulama araçları kullanılır. Bu sayede çocuğunuzun görsel, işitsel ve düşünsel yetenekleri hakkında bilgi sahibi olunur. Çocuğunuzun geri ya da ileri zekalı olup olmadığına bu testler sayesinde karar verilmektedir.

Eğitsel Değerlendirme Formu Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Doldurur?

Çocuğunuz normal bir zeka seviyesine sahipse testler durur ve normal hayatına devam eder. Ancak çocuğunuz normalin dışında zeka seviyesine sahip olması durumunda bazı özel testler yapılmaya devam edilir. Alınan neticeler sonucunda size tavsiyeler verilir. Gerekli ise çocuğunuzu okutabileceğiniz daha kaliteli eğitim yuvaları gösterilir.

Eğitsel Değerlendirme Formunu Kim Doldurur?

Çocuklarının durumunu öğrenmek isteyen birçok veli eğitsel değerlendirme forumlarını doldurmak ister. Ancak buna katılma hakkı olup olmadığını bilmez. Bunun için ebeveynler eğitsel değerlendirme formunu kim doldurur? Sorusunu sıklıkla internette aratıyor.

Eğitsel değerlendirme formunu doldurmak için herhangi bir sebebe ihtiyacınız yok. Her kesimden insanın bu formu doldurmaya hakkı vardır. Yapılan testler ve başvuru formu tamamen ücretsizdir. Eğitsel değerlendirme formuna başvurmak için okulunuzun rehberlik servisine başvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de kayıt oluşturabilirsiniz. Eğitsel değerlendirme başvuru formunu yalnızca çocuğun ebeveynleri doldurmalıdır. Bu sayede başvuru formundaki bilgiler eksiksiz ve hatasız şekilde doldurulabilir.

Eğitsel Değerlendirme Formunda Ne Sorulur?

Eğitsel değerlendirme formu çocukların testlere uygun olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Bu yüzden eğitsel değerlendirme formlarında çocuğa ait verilecek bilgilerin doğru olması son derece önemlidir. Bilgilerin yanlış olması teste ihtiyacı olmayan çocukların teste sokulmasına sebep olabilir. Bunun yanında eksik doldurulmuş başvuru formları reddedilir.

Eğitsel değerlendirme formunda öncelikle ebeveyn ve çocuğa ait ad, soyad, T.C kimlik numarası gibi temel bilgiler sorulur. Ayrıca iletişim numarası ve varsa e- posta adresinin de verilmesi gerekmektedir. Eğitsel değerlendirme başvurusunu neden yaptığınızın açıklanması istenir. Çocuğunuzun varsa sahip olduğu eksiklik ve yetersizlikleri işaretlemeniz istenir.

Bu bölümün ardından çocuk – öğretmen – veli ilişkisi ile ilgili detaylı sorular sorulur. Bu kısım da bitirildikten sonra son kısma geçilir. Son kısımda çocuğun bilişsel becerileri, dil ve konuşma becerileri, okuma yazma becerileri, psikomotor becerileri, ders durumları, sosyal yaşantısı ve çocuğa yönelik gözlemler ile ilgili sorular sorulur. Tüm bunların doldurulmasının ardından başvuru formunu imzalamalısınız. Başvuru formunu gerekli yerlere ulaştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından verilecek talimatları beklemek olmalıdır.

Eğitsel Değerlendirme Formu Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Doldurur?

Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu Nedir?

Özel eğitim değerlendirme kurulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde kurulmuş olan komisyonlara verilen genel isimdir. Öğrencilerin zihinsel, fiziksel ve bilişsel durumları hakkındaki hararları bu komisyon vermektedir. Kurullarda öğrenciler hakkında görüş paylaşılır ve oybirliği sağlanması halinde öğrenciler testlere tabii tutulur.

Özel eğitim değerlendirme kurulu raporu küçük yaştaki öğrencilerin özel testlere katılım sağlayıp sağlayamayacağına gerekli neden ve açıklamaları içeren belgedir. Bu belge, Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde bulunan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından ortak görüş ve oy birliği ile hazırlanır. Hazırlanan rapor sonucunda öğrencinin normal yaşantısına dönmesi gerekebilir. Ya da öğrencinin hayat standartlarını yükseltmek amacı ile konum veya okul değişikliği gibi işlemler yapılması gerekebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here