Ana sayfa Eğitim DGS Çalışma Programı Nasıl Olmalı ?

DGS Çalışma Programı Nasıl Olmalı ?

8575
0
DGS çalışma programı
DGS çalışma programı

Dikey geçiş sınavı (DGS) yüksek öğretim kurumlarında ön lisans mezunu olan öğrencilere 4 yıllık lisans mezuniyetine tamamlama hakkı tanıyan bir başarı ölçme sınavıdır. Sınav ÖSYM tarafından yılda 1 defa gerçekleştirilmektedir. Sınava açıköğretim önlisans mezunları ya da örgün ön lisans programlarından mezun olan kişiler başvurabilmektedir. DGS ye hazırlanan birçok öğrenci istediği lisans programlarını kazanmak için hangi puan türünden kaç tane soru cevaplaması gerektiğini bilmeyip ya da belirli bir DGS çalışma programı olmadığı için düzensizce çalışıp sınavda istediği başarıyı malesef gösterememektedir. Zamanında DGS sınavına hazırlanmış ve istediğim okulu kazanmış birisi olarak sizlere DGS de başarılı olabilmek için yapmanız gerekenleri naçizane görüşlerimle açıklamaya çalışacağım. İşte sizlere DGS çalışma rehberi, DGS ye hazırlanma programı ve DGS çalışma teknikleri.

DGS sınavına nasıl çalışılır ? DGS sınavına çalışma programından önce sizlere DGS nin sizden ne istediğini anlatmak istiyorum. Dikey geçiş sınavı ön lisans programlarından mezun olunan kişilerde lisans programlarına kabul edilebilmek aslında baktığımızda temel düzeyde türkçe ve matematik bilgisi istemektedir. Sınavdaki soruları incelediğiniz AYT soruları gibi olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. AYT sınavında derinlemesine matematik problemlerini çözebilme yeteneği istenirken DGS sınavında YKS sorularındaki gibi temel matematik (sayılar, problem çözme, kombinasyon, olasılık) bilgisi aranmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğum dgs çalışma programı 2021 yazısını sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

DGS de nasıl başarılı olurum ? DGS sınavında matematik ile ilgili temel yeterliliğe sahip olmamız gerektiğinden bahsettik. Şimdi ise türkçe sınav soruları üzerinde duralım. DGS de türkçe sorularının TYT sorularından neredeyse hiçbir farkı bulunmamaktadır. TYT sınavında çıkan konuların soruları (dil bilgisi, noktalama işaretleri, paragraf, sözel mantık vb.) DGS de çıkmaktadır. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle sınavın sizden ne istediğini bilip kendinize buna göre bir strateji oluşturmak hedeflerinize ulaşmak konusunda sizlere daha faydalı olacaktır.

DGS Çalışma Programı Tavsiyesi

DGS sınavında kaç soru var ? Dikey geçiş sınavında 60 sözel (türkçe) 60 sayısal (matematik) olmak üzere 120 soru bulunmaktadır. 120 soruya 150 dakika yani 2 saat 30 dakika süre verilmektedir. Bu bağlamda incelediğimizde soru başına 1,25 dakika süre verilmektedir. DGS çalışma programı nasıl olmalı sorusu kişiye ve hedeflediği puan türüne göre değişiklik gösterecektir. Burada dikkat edilmesi gereken şey öncelikle kendinizi tanımanızı tavsiye ederim. Hangi alanlarda başarılı olduğunuzu hangi alanlarda başarısız olduğunuzu küçük bir a4 kağıdına yazabilirsiniz.

DGS taktikleri nelerdir ? Sınavda başarılı olabilmek için yapacağınız adımlara taktik olarak değil belirli bir strateji düzeyinde yaklaşınız. Şunu unutmayın hiçbir sınavda asla çalışmadan taktiklerle başarılı olunamaz. İyi bir strateji ile yol haritası hazırlanıp düzenli çalışmaya başlandıktan sonra ulaşamayacağınız hedef yoktur.

dgs ye hazırlanma programı
dgs ye hazırlanma programı

DGS sınavına çalışma teknikleri nelerdir ? Yukarıda strateji olarak ilk yapmanız gerekeni (zayıf ve güçlü yanlarınız) belirttim. Bu kurala uyarak türkçe ve matematik derslerinin konularında öz eleştiri yaparak bildiklerinizin analizini yapın ve kağıda dökün. Hedeflediğiniz bölümün sayısal / sözel alandan hangisini istediğini belirleyin. Ve buna göre bir çalışma planı belirleyin. DGS türkçe dersine nasıl çalışılır ?

DGS sözel nasıl çalışılır ? Örnek vermek gerekirse Radyo,Sinema Ve Televizyon bölümünü hedefleyen bir kimse sayısal konulara ağırlık vermesi mantıksız olacaktır. Sözel bölüm istenirken yapacağınız her bir türkçe sorusu size 3 puan getirirken, her bir matematik sorusu 0,6 puan getirecektir. Bu yüzden sözel bölüm isteyenler daha çok türkçe çalışmalarına ağırlık vermelidir.

DGS türkçe konuları nelerdir ? DGS de türkçe soru dağılımları aşağıdaki gibidir:

 • Sözcükte anlam 5 soru
 • Anlatım bozukluğu 22 soru
  • Boşluk tamamlama 4 soru
  • Anlatım bütünlüğünü bozan cümle 3 soru
  • Kesin çıkarılacak yargı 3 soru
  • Yer değiştirme 3 soru
  • Cümle oluşturma 4 soru
  • Cümle genel 5 soru
 • Paragraf 25 soru
 • Sözel mantık 8 soru

DGS sınavı türkçe konu testlerinin soru dağılımları ortalama yukarıdaki gibi gerçekleşmektedir. Yapmanız gereken bu konularda hangilerinde zayıfsanız onların üzerinde önce konu tekrarı ardından hemen soru çözmek olmalıdır. Konu tekrarı yaptıktan sonra kesinlikle soru çözmeden konuyu boş geçmeyin. Bu sayede öğrendiğiniz konuları soruları çözerek pekiştirme yapmış olursunuz.

DGS eşit ağırlık nasıl çalışılır ? Eğer seçeceğiniz lisans programı hukuk gibi eşit ağırlık puanını baz alıyorsa o halde işiniz biraz zor diyebiliriz. Neden ? Çünkü eşit ağırlık puanı baz alınan hukuk gibi popüler bölümler hem türkçe hem de matematik alanlarından iyi netler yapmanızı isteyecektir. Bu durumda da yukarıdaki gibi her iki dersten zayıf ve iyi yönlerinizi not etmeniz ve buna göre bir DGS çalışma programı oluşmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Sizlere tavsiyem iyi olduğunuz alanlara %40, zayıf olduğunuz konulara %60 ağırlık vermeniz yönünde olacaktır.

DGS hukuk için nasıl çalışmalıyım ? Bir dersle ilgili nasıl olsa iyi yapıyorum türkçe çözmeyeyim sürekli matematik çalışmalıyım diye düşünmeyin. Yapılan araştırmalara göre kitap okumak matematik problemlerini çözebilme yeteneğini arttırmaktadır. Bu sebeple matematik sorularına ağırlık vereyim derken temelde yapmanız gereken türkçeden olmayın.

DGS ye hazırlanırken nelere dikkat edilmeli ? DGS sınavında hukuk programlarını kazanabilmek için açık konuşmak gerekirse düzenli ve disiplinli bir çalışma programı yapmanız gerekmektedir. Hukuk programına geçmek isteyen binlerce öğrenci arasından okulların yayınlamış olduğu 3-4 kişilik kontejyanlara yerleşmek hiç kolay olmayacaktır. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama sözel bölüm ya da sayısal bölüm öğrencilerinden farkınız DGS de hukuk bölümünü isteyenler için her iki dersden de başarılı olmanız gerekmektedir.

Etrafımdaki öğrencilerden gördüğüm kadarıyla herkes DGS sınavı çok mu zor diye endişe ediyor. DGS bana kalırsa ÖSYM’nin yapmış olduğu en basit sınavlardan birisidir. Çünkü çalışmanız gereken 2 ders bulunmakta. Üniversiteye giriş sınavları gibi 7-8 derse birden çalışmanıza gerek yoktur.

dgs ye hazırlananlara tavsiyeler
dgs ye hazırlananlara tavsiyeler

DGS sayısal nasıl çalışılır ? Eşit ağırlık ve türkçe konularıyla ilgili kişisel yorumlarımı yukarda dile getirdim. DGS de sayısal kısımdan beklentileri olacak arkadaşlar için her çözeceği türkçe sorusu için 0,6 puan alırken çözeceği bir matematik sorusu için 3 puan alacaktır. Bu sebeple anlayacağınız üzere sayısalcı arkadaşların matematiği iyi çözmekten başka bir şansları yoktur. DGS de bilgisayar mühendisliği gibi sayısal puan isteyen bölümlere yerleşebilmek için iyi sayısal netleri yapmanız sizden beklenecektir. DGS ye hazırlananlara tavsiyeler nelerdir ?

DGS matematik dersine nasıl çalışılır ? DGS yi kazanmış birisi olarak size tavsiyem sayısal testleri çözerken yapamadığınız soru tiplerini ufak bir deftere aynısını not edebilir sorunun çözümünü öğrendikten yaklaşık 10 gün sonra aynı soruya tekrar dönüp çözebilmek için uğraşmanızı tavsiye ederim. Eğer ilk aşamada çözemediğiniz soruyu tekrar denediğinizde çözebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Şunu unutmayın iyi yaptıklarınıza değil, yapamadıklarınıza odaklanın. Herkes tam sayılar ve rasyonel sayılar sorularını çözebilir ama birçok kişi karmaşık problem ve sayısal mantık sorularında zorlanabilmektedir.

2021 ve daha sonraki yıllarda DGS ye girecek genç arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum umarım hepiniz verdiğiniz emeğin karşılığını alırsınız. DGS sınavına girdikten sonra tahmini olarak puanınızı hesaplamak isterseniz zamanında benimde kullanmış olduğum DGS puan hesaplama robotunu kullanabilirsiniz. DGS puan hesaplama robotuna ulaşmak için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here