Ana sayfa Eğitim Çocuğa Empati Yapmak Nasıl Öğretilir? Empati Neden Önemlidir?

Çocuğa Empati Yapmak Nasıl Öğretilir? Empati Neden Önemlidir?

235
0
Çocuğa Empati Yapmak Nasıl Öğretilir?

Çocuğa empati yapmak nasıl öğretilir? Özellikle çocukluk döneminde empati neden önemlidir? Çocuğunuzun mutlu bir birey olmasının temeli, küçükken vereceğiniz eğitim ile mümkündür. Çocuğunuzun iletişim becerilerinin gelişmesi, ilerde karşılaşacağı sorunlar ile baş etmesini sağlayacaktır. Bunlardan en önemlisi ise empatidir. Empati; insanın kendisini duygu ve düşüncelerle karşısındakinin yerine koymasıdır. Peki çocuğa empati yapmak nasıl öğretilir? Bunun için uzman kişiler birkaç metot geliştirmiştir.

Uzmanların çocuklara empati yeteneğini kazandırmak için geliştirdiği metotlar sayesinde iletişim yeteneklerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Duygu ve düşüncelerin iletişimde yeri oldukça önemlidir. Empati en güzel iletişim tekniklerinden biridir. Empati, insan ilişkilerinde bencil olmamayı sağlar. Bu sayede oldukça sağlam ilişkiler kurmak mümkün olur. Çocukların empati yeteneğini geliştirmek için uygulanması gereken metotlar yazımızda!

Çocuğa Empati Yapmak Nasıl Öğretilir?

Çocuğunuza Rol-Model Olun!

Anne ve baba olarak çocuğunuzun duygusal ihtiyaçlarını karşılamanız gereklidir. Şefkatli bir yaklaşım ile çocuğunuzun kibar ve vicdanlı bir insan olmasını sağlayabilirsiniz. Bu davranış şekli ile çocuğunuz, diğer insanlara da böyle davranmasının doğru olduğunu anlamaya başlar. Ayrıca zamanla başkalarının da böyle duygulara ihtiyacı olduğunun farkına varacaktır. Çocuğunuzun küçük yaşlarda vicdani duyguları oturtması, ileriki ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuz ile Duyguları Hakkında Konuşun

Çocuğunuz ile duygusal ihtiyaçlar ile ilgili konuşmaktan çekinmeyin. Birçok yetişkin iletişim içine girmeden karşısındaki insandan beklenti sahibi olmaktadır. Çünkü çocukluklarında duygusal ihtiyaçlar ile ilgili herhangi bir konuda destek görmemişlerdir. Öfke, kıskançlık, sevgi, hayal kırıklığı vb. birçok duygu hakkında çocuğunuz ile konuşun. Çocuğunuza bu duyguları anlatmanız ve bu duygular hakkında konuşmanız çocuğunuzun gelişiminde oldukça etkili olacaktır.

Çocuğunuza Somut Deneyimler Yaşatın

Çocuğunuza bir şey öğretiyorsanız, öğrettiğiniz durumu mutlaka pratiğe dökmelisiniz. Buna duygular da dahildir. Dışarıdan bir kişiyi çok etkileyen bir durumu ele alın ve çocuğunuz ile konuşmayı deneyin. Örnek vermek gerekirse sirenleri çalan bir ambulansı düşünün. Ambulans içindeki kişinin aile üyelerinin duygularını çocuğunuza sorun. Böylece çocuğunuz ile iletişim kurduğunuz gibi, empati yeteneğine de katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğa Empati Yapmak Nasıl Öğretilir?

Çocuğunuzda Ahlaki Temel Oluşturun

Çocuğunuza doğru ve yanlışı öğretmeyi deneyin. Çocuğa empati yapmak nasıl öğretilir? sorusu burada önem kazanmaktadır. Çocuğunuzun iki durum arasındaki farkı öğrenmesi, zamanla iyi seçimleri nasıl yapacağını öğrenmesini sağlayacaktır. Seçimlerin ve davranışların başka insanları etkileyebileceğini çocuğunuza anlatmanız gerekmektedir. Başka kişilere kaba lakaplar takmanın yanlış olduğu hakkında konuşmanız, çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirecektir.

Güçlü Empati Yeteneği ile Mutlu Bireyler

Çocuklarda empati yeteneği 6 yaşlarında oluşmaya başlar. Fakat 2 yaşları civarında farklı bir birey olduğunu anlamaya başlar. Bu yüzden 2 ile 6 yaşlarında verilen eğitim, çocuğunuzun iletişim ve empati yeteneğinin oturması için önemlidir. Çocuğa empati yapmak nasıl öğretilir? sorusuna, doğru ve yanlışı öğreterek ve deneyimleyerek cevaplarını vermek mümkündür. Çocuğunuza empatiyi öğreterek hem kendisinin hem de çevresinin mutlu olmasını sağlarsınız. Sağlam ilişkiler arasında mutlu bir birey olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk gelişiminde en önemli faktörün ebeveyn tavır ve davranışları olduğunu unutmamalısınız. Çocuğunuzun en büyük pusulası anne ve baba olarak sizler olacaksınız!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here