Ana sayfa Eğitim Bulutlar Nasıl Oluşur Bulut Nerede Bulunur

Bulutlar Nasıl Oluşur Bulut Nerede Bulunur

1388
0
bulutlar nasıl oluşur
bulutlar nasıl oluşur

Bulutlar nasıl oluşur ? Bulut serbest şekilde havada toplanmış su damlacıkları, buz kristalleri ya da ya da her ikisinin karışımından oluşan bir yapıya sahiptir. Peki güneşli zamanlarda ya da kötü havalarda atmosferde gördüğümüz bulutlar nasıl oluşur, bulut nerede bulunur ? Atmosferde milyarlarca su buharı birleşerek küçük su damlacıklarını bazen de su kristallerini oluştururlar. Havada gördüğümüz bulut yapısını ise bu milyarlarca su kristalleri meydana getirir.

Birçoğumuzun çocukluk hayali olan bulutların üzerinde gezinme durumunu herkes düşünmüştür. Yumuşacık pamuk gibi görüntüsü olan bulutlar neden oluşur hiç düşündünüz mü ? Peki bulut nerede bulunur ? Su bulutlarının birleşmesinden oluşan bulutlar evrende nehirler, denizler, ve göller üzerinde oluşmaktadır.

Bulutlar Nasıl Oluşur

Atmosferde gördüğümüz bulut yapıları milyarlarca su kristallerinin yanyana gelmesiyle oluşur. Bizler yerden göğe baktığımızda bulutları bazen beyaz bazen ise gri şeklinde görürürüz. Bulutların bu şekilde bizlere farklı renkte görünmesinin sebebi bulutların kalınlıklarının sebebiyle güneş ışıklarının aradan geçmemesidir.

bulutlar neden oluşur
bulutlar neden oluşur

Bulutlar nasıl oluşur okul öncesi ? Bulutların oluşabilmesi için toz tanecikleri, kir partikülleri ve polenler gereklidir. Bu bileşenler atmosferde bol miktarda bulunmaktadır ve yan yana geldikçe bulutların boyutu büyümektedir. Bulutlar oluşumlarına görede farklılık arzetmektedir. Bazen birçoğumuz bulutları bazı nesnelere benzetiriz. Bunlardan bazıları koyunlara benzemektedir terimsel olarak kümülüs bulutu adı verilmektedir.

Android İçin En İyi Müzik Uygulaması 2020

Bulut nasıl oluşur kısaca ? Uçakların arkasında oluşturdukları bulutlar ise yapay bulutlar olarak bilinmektedir. Havada uzun süre kalabilen bu çizgiler değişik şekillerde görünebilmektedir.

Dünya meteoroloji ofisi ise bulutları yüksekliklerine göre 4 e ayırmaktadır:

Yüksek bulutlar: Cirrus, Cirrocumulus, Cirrostratus.

Orta Bulutlar: Altocumulus, Altostratus, Nimbostratus.

Alçak Bulutlar: Stratus, Stratocumulus, Cumulus, Cumulonimbus.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here