Ana sayfa Bilmiyorum Deme Verimli Zaman Geçirmek İsteyenlere Evde Yapılacak Aktiviteler

Verimli Zaman Geçirmek İsteyenlere Evde Yapılacak Aktiviteler

1320
0
evde yapılacak aktiviteler
evde yapılacak aktiviteler

Evet arkadaşlar bildiğiniz üzere şuan Küresel bir salgınla mücadele ediyoruz. Birçok insan sağlığı için yada zorunlu sebeplerden dolayı evlere kapanmak zorunda kaldı. Evde kalmak zorunda olduğumuz bu süreçte kendinizi geliştirmek, zamanınızı boşa geçirmemek aynı zamanda birşeylerle uğraşırken eğlenmek evde yapılacak aktiviteler listesinde olmalı. Yazımızda gereksiz önerilerde bulunmak yerine yukarıda bahsettiğim gibi boş vakit geçirmemek için sizlere birkaç güzel tavsiyede bulunacağım. Peki evde sıkılınca yapılacak aktiviteler nelerdir ?

Birçok insan aslında şuan sizin yerinizde olmak istiyor 🙂 Çünkü günlük ortalama çalışma süresinin 14 saati bulan ülkemizde insanlar evde dinlenip keyfini çıkarabilceği zamanı kolluyor. Her neyse madem ki canınız sıkıldı öncelikle bunun belirli bir süre keyfini sürün ve dinlenmeye çalışın çünkü bu süre eğer bir çalışma hayatınız varsa kısa sürecektir 🙂

Evde Yapılacak Aktiviteler Listesi

Oturmaktan canınız sıkıldı, sevdiğiniz bütün filmlerin bölümlerini bitirdiniz, çalışıyorsanız uzaktan yapacağınız bütün işlerinizi bitirdiniz. Size göre evde yapılacak aktiviteler kalmadı mı diyorsunuz ? Gelin listemize sıradan göz gezdirelim;

1.Geleceğe yönelik planlarla işe başlayalım

Herkes umutla yaşar ve amaçsız insanın geleceğe bakışıda değişir. Bu yüzden hayatta yaşamak için mutlaka bir amacınız olsun ve daima kendinize hedefler koyarak gelecek planlaması yapın. Evde yazın sıcağında oturmaktan sıkıldınız yada mevsime göre kışın kar yağarken kendinizi eve kapattınız. Oturun kendinize geleceğe yönelik planlar yapın. Yeni hayaller ve umutlar kendinizi daima iyi hissettirir.

Yapacağınız gelecek planlaması ister işiniz ister yeni bir dil öğrenme hevesiniz yada bambaşka bir hayal üzerine kurulu olabilir. Oluşturduğunuz plan içerisinde haftalık ve aylık periyotlarla hedefinize ne kadar yaklaştığınızı görmeniz sizi ilerleyen zamanlarda daha fazla motive edicektir.

Arnold H. Glassow‘un dediği gibi “Her işin başı zamanlamadır, bir işin ne zaman yapılacağı, nasıl yapılacağı kadar önemlidir”

Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir Yalan Söyleme Hastalığı

evde yapılacak aktiviteler
evde yapılacak aktiviteler

2.İlginizi çeken ya da öğrenmek istediğiniz bir konu üzerinde kitap okuyun

Biliyorum başlığı ilk okuduğunuzda size sıkıcı gelicektir ama durun standart kitaplar yerine bugüne kadar hiç başlamadığınız ya da başlamak için merak ettiğiniz köşenin bir ucunda duran kitaplar vardır, açın onları okumaya başlayın. Çünkü beyin yeni birşeyler öğrenmeye daima ihtiyaç duyar, geliştirmediğiniz taktirde yerinde saymaz tıpkı eskiyen bir makine gibi yavaşlamaya birçok şeyi unutmaya başlar. Yeni başlayacağınız kitap bir yemek kitabıda olabilir, sağlık alanında olan bir makalede. Bırakın bunu içinizdeki ses karar versin. O an belki bir kitap belki bir dergi belki gündemden kopmamak için online gazete okumak isteyceksiniz. Evde yapılacak şeyler listemde benim için birşeyler okumak daima yaptığım aktivetelerden birisidir.

evde yapılacak şeyler
evde yapılacak şeyler

3.Günün belirli saatlerinde sevdiğiniz müzik listelerini dinleyin.

Müzik ruhun gıdasıdır sözünü size hatırlatıyorum:) Günün belirli saatlerinde müzik dinlemek insanı rahatlatıcaktır. Sürekli kitap okuyup birşeyler izledikten sonra ruhunuzu dinlendirmek için sevdiğiniz müzik listelerini dinlemeye başlayabilir yada dinlendirici meditasyon müziklerini açabilirsiniz. Müzik dinlemek yaptığınız işi keyfilendirecektir ve sıkılma konusunda sizi bir sürede olsa dinlendirecektir.

En Çok C Vitamini Nelerde Var C Vitamini Nelerde Vardır

Evde Yapılabilen Etkinlikler Devamı…

4.Resim çizebilir yada boyama kitaplarını kullabilirsiniz.

Trt’deki şuraya mutlu bir adam çizelim diyen “joy of painting” programındaki ressam Bob ROSS’u bilirsiniz 🙂 İzlerken bile insanı rahatlatan bir yapısı vardı. Çünkü resim çizmek insanı en çok rahatlatan uygulamalardan birisidir. Evde yapılacak aktiviteler listesinde en güzel yapacağınız işlerden birisi olan resim yapmak hem içinizdeki sıkıntıları gidericek hemde belkide bugüne kadar keşfedemediğiniz yetenekleri ortaya çıkarıcaktır 🙂

evde yapılabilen etkinlikler
evde yapılabilen etkinlikler

İçinizden ben çöp adam yapmayı bile bilmem diyenler olduğunu duyar gibiyim üzülmeyin sizlerde can sıkıntısını almak için evde sıkılınca yapılacak aktivite olarak boyama kitaplarına başvurabilirsiniz. Çocuklardan tutunda yetişkinlere kadar piyasada birçok boyama kitabı mevcut, en sevdiğiniz çizgi roman karakterini alarak boyamaya başlayabilirsiniz.

5.Spor yapmayı unutmayın.

2-3 günde bir mutlaka en az 45 dakika evde spor yapın. Spor yapmak hem vucudunuzu zinde tutucak hemde sizi tembellikten kurtarıcaktır. Spordan kastım kas kütlenizi arttıracak hareketler değil 🙂 evde boş vakit geçirmemek için kendinize ufak bir spor salonu yaratabilir burada kendi oluşturacağınız spor aletleriyle (0,50 lt pet şişe ve spor bandı) açma germe ve nefes hareketleri yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

evde spor yapmak
evde spor yapmak

Spor yaptığınız saate dikkat ederseniz günlük rutininizi bozmadan sağlığınızı kötü etkilememiş olursunuz. Örneğin yatmaya yakın 45 dk lık spor uykunuzu kaçırabilir ve gece sizi uyutmayabilir. Fakat sabah yapılan kahvaltı sonrası yada öğle yemeği sonrasında yapacaığınız 45 dk spor verimli zaman geçirmek için metabolizmayı hızlandırarak vucut ve ruh sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Profesyonel Olmanızı Sağlayacak Fotoğraf Çekme Teknikleri

6.Toprakla uğraşmak iyi gelicektir.

Evinizin bahçesi varsa mutlaka günün belirli bir saatini bahçenizi süslemek , yeni birşeyler ekmek yada bahçe düzenlemesi yapmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Toprakla uğraşmak evde yapılacak eğlenceli aktiviteler listesinde imkanı olanlar için süper bir uygulama olucaktır. Evde kapandığınız süre boyunca ektiğiniz şeyin yavaş yavaş büyüdüğünü görmek sizleri psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Evde Sıkılınca Yapılacak Aktiviteler

7.Yeni bir dil öğrenin

Bir dil bir insan iki dil iki insandan yola çıkarak yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Günümüzde dil öğrenmek artık eskisine göre daha olay olması gereken tek şey içinizdeki istektir. Yapmanız gereken hemen telefonunuza birkaç dil kelime uygulamaları indirerek yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

evde verimli zaman geçirmek için yapılabilecek aktiviteler
evde verimli zaman geçirmek için yapılabilecek aktiviteler

8.Oyun oynayabilirsiniz.

Hani bu listede boş vakit geçireceğiniz şeyler olmayacaktı diyorsanız yanılıyorsunuz. Seçtiğiniz oyuna göre bu olgu değişir. Gün içerisinde aile bireylerinizle oynayacağınız satranç yada dama gibi aktiviteler hem beyin gelişminizi fayda sağlayacak hemde sizi sıkıntıdan bir nebze olsun uzaklaştırıcaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here