Ana sayfa Bilmiyorum Deme Türkiye’de En çok Para Kazandıran Meslekler Hangileridir? Güncel Bilgi!

Türkiye’de En çok Para Kazandıran Meslekler Hangileridir? Güncel Bilgi!

229
0
Türkiye'de En çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler hangileridir? Meslek seçimi insanların hayatlarını temelden etkileyen bir durumdur. Maddi ve manevi anlamda rahat bir hayat yaşayabilmek için meslek seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Gençler ve meslek seçimi yapma durumunda olanlar mesleğin iki yönüne bakalar. Bunlar; kabiliyetlerine ve yeteneklerine uygun olması ve çok kazandırmasıdır. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler, tercih yapma konumunda olanların araştırdıkları husustur.  Para kazanmanın zorlaştığı günümüzde en çok kazandıran meslekleri sıralayalım;

Noterlik

Ülkemizde en çok kazandıran meslekler arasında noterlik bulunmaktadır. Yılda ortalama 300 bin ile 500 arasında kazandıran noterlik, hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Resmi özellik kazanması için birçok belgeyi onaylatmamız gerekir. Araba alım satım işlemleri, ev alma, vekalet verme gibi önemli olayın resmiyet kazanmaları için noterin belgeleri onaylaması gerekir. Noterler ülkemizin bazı bölgelerinde daha fazla kazanırken bazı bölgelerinde daha az kazanabilir.

Türkiye'de En çok Para Kazandıran Meslekler

Aylık maaş gibi standart bir kazançları yoktur. Bir kişi nasıl noter olur? Noter olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak şarttır. Hukuk mezunu, 21 yaşını doldurmuş ancak 40 yaşını tamamlamamış olmak gerekiyor. Hukuku bitirenler hemen noter olmaz. Avukat, savcı veya hakimlik görevlerini yaptıktan sonra noter olabilirler.

Yazılım Mühendisleri

Yazılım mühendisliği, ülkemizde en çok kazandıran mesleklerdendir. İnternetin ve teknolojinin dünya ve ülkemizde gelişmesiyle birlikte yazılım mühendislerine olan ihtiyaç artmıştır. İnternette ve teknolojide kullanılan yazılımları geliştirir, tasarlar ve bakımlarını yaparlar. Hazırladıkları ve tasarladıkları projeye göre ücret alırlar. Yıllık kazançları 230 bin ve üzerinde olan yazılım mühendislerinin hazırladığı bazı projeler 100 bin TL dahi olabilmektedir.

Nasıl yazılım mühendisi olunur? Üniversitelerden programcılık ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde lisans mezunu olunmalıdır. Mezun olduktan sonra kişilerin kendilerini geliştirmeleri gerekir. Pratik bir şekilde programlara müdahale edebilir olmalıdırlar. Kendini geliştirmeyen her mezun yazılım mühendisi olarak yüksek kazançlar elde edemez.

Sigorta Uzmanı

Riskin ve belirsizliğin nasıl sonuçlarının olacağını hesaplayan sigorta uzmanları, ülkemizde oldukça iyi kazandırmaktadır. Sigorta uzmanları, oluşabilecek doğal afetlerin, hastalıkların ve depremlerin ortaya çıkarabileceği zararlar tahmin etmeye çalışır. Riski azaltan sigortalama işlemi yapan uzmanlar, daha çok kazanma potansiyeline sahiptir. Riskin azalması, sigorta bedelinin yükselmesine neden olur. Sigorta uzmanları ortalama yıllık 110 bin civarında kazanır.

Avukatlar

Ülkemizde en popüler meslekler arasında olan avukatlık, oldukça iyi kazandırmaktadır. Kişinin hukuku bilmesi ve hakkını savunabilmesi önemli olduğundan avukatlık rağbet görmektedir. İnsanların haklarını savunan ve bunu en iyi şekilde yapabilenler ilgi çeker ve daha çok dosya alır.

Nasıl avukat olunur? Avukat olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekir. Mezun olduktan sonra bir süre staj yapılmalıdır. Staj yaptıktan sonra avukatlık yapılabilir. Hukukun birçok alanı bulunuyor. İyi bir avukat olabilmek için bir alanda uzmanlaşmak gerekir. Uzmanlaşan ve savunma konusunda usta olanlar başarılı olur ve kazancı artar. Yıllık kazançları 150 bin civarındadır. Ancak bundan daha fazla kazananlar olduğu gibi daha az kazananlar da vardır.

Pilot

En çok kazandıran meslekler arasında bulunan pilotluk, birçok çocuğun hayalidir. Gökyüzünde olmak ve kocaman bir aleti uçurabilmek çok güzel bir duygudur. Bu duyguyu yaşamak isteyenler pilot olmak isterler. Yıllık kazancı 150 bin civarındadır. Pilot olabilmek için ciddi testlerden geçmek ve başarılı olmak gerekiyor. Öncelikle sağlık testlerinden geçmek lazım. Sağlık testleri de oldukça zorlayıcıdır. Pilotluk eğitimi alınırken yüksek ücretler ödenmektedir. Olmak için ödenene ücret pilot olduktan sonra kat ve kat fazlasıyla elde edilir.

 En çok Para Kazandıran Meslekler

Uzman Doktor

Çocukluğunda doktor olmak istemeyen yoktur. Ülkemizde doktorların çok büyük itibarları vardır. Doktor olmak için üniversite sınavında yüksek puan alarak tıp fakültesine girmek gerekiyor. Tıp fakültesini okumak son derece zordur. Fakülteyi bitirdikten sonra TUS sınavına girerek bir alanda uzmanlaşmak gerekir. Uzman doktorlar, alanlarına ve alanlarındaki başarılarına oranla para kazanırlar. Yıllık kazanç ortalamaları 130 bin civarındadır. Tabi bundan çok yüksek miktarları kazananlar olduğu gibi az kazananlar da vardır.

Ayrıca şu meslekler de kazandıran mesleklerdendir;

  • Yönetim danışmanlığı
  • Petrol mühendisleri
  • Yeminli mali müşavirler

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Özellikle yeni nesil mesleklerin son zamanlarda etkili bir düzeyde kazanç vaat ettiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here