Ana sayfa Bilmiyorum Deme Tofu Nedir, Faydaları Nelerdir? Tofu Nasıl Saklanır?

Tofu Nedir, Faydaları Nelerdir? Tofu Nasıl Saklanır?

449
0
Tofu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tofu nedir? Nagari adlı madde ile soya sütü çökeltisi birleştirilir ve bir tür peynir olan tofu elde edilir. Çin’li bir aşçının bulduğu yiyecek türüdür ve Uzakdoğu’da vegan beslenenler için popülerdir. Tofu, soya loru olarak da adlandırılır. Okyanus suyu ya da kalsiyum sülfat içinde bulunan nagari adında bir madde bulunur.

M.Ö 200 senesinde Çin’li alçının püre halinde getirilmiş soyaya, nagari eklemesi ile ortaya çıkan  tofu Uzakdoğu’da dükkanlarda hazırlanıp satılmaktadır. Hangi yiyecek ile birleştirirseniz onun tadını alabilir. Acı biber ile kullanırsanız acı birer tadını, şekerli yiyeceklerle kullanırsanız tatlı olarak sunum yapabilirsiniz.

Tofu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tofu Faydaları

-Besin değeri yüksek olan tofu, vegan beslenenler için iyi bir bitkisel proteindir.

-Tofunun temel malzemesi, soya damar ve kalp sağlığına faydalıdır.

-Demir açısından zengindir.

-İçinde yağ olmadığından kolesterol içermez.

-Kalsiyum açısından zengindir. B vitamini de içerir.

İçerdiği protein ve düşük yağ miktarı ile sporcuların tercih ettiği bir yiyecek türüdür. Metabolizmada üretilmeyen pek çok aminoasit tofu içeriğinde vardır.  Evde de hazırlanabilen tofu çorba, tatlı, salata, ızgara yemeklerinde kullanılır. Soya sütü sirke, limon gibi karışımlarla da kesilerek tofu yapılabilir.

Tofu Çeşitleri

-Sürülebilir kıvamda olan tofu omlet, tatlı ve kreplerde kullanılabilir.  Tofu nedir ve faydaları nelerdir? 200 seneyi geçen bir geçmişi olan tofu besin değeri yüksek olan bir vegan peynir türüdür.

-Sert tofu dediğimiz türünde beyaz peynire benzeyen ve çok tuzlu olan çeşitleri vardır. Tüketmeden önce bir müddet suda bekletmek iyi olacaktır.

-Organik tofu hemen hemen hiç tuzlu değildir ama soya tadı ağırlıklıdır.

Tofu ne şekilde tüketilebilir?

-Doğrudan baharatlayıp dilimlenerek tüketilebilir.

-Torfu parçaları çorba ve yemeklere eklenebilir.

-Et harcına rendelenebilir.

-Sandviç içine ezilerek katılabilir.

-Tofuyu rendeleyip soğan ve baharatlarla hamburger hazırlanabilir.

-Tatlılarda yoğunluk vermek için kullanılabilir.

Tofu hazmedilmesi kolay bir yiyecektir, çocuklar ve yaşlılar için ideal bir besin kaynağıdır. Güçlü bir besin kaynağı olduğundan zayıf bünyeli insanlar için oldukça faydalıdır.

Tofu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tofu Nasıl Saklanır?

Tofu büyük marketlerde bulunan ev yapımı ürünlerin ya da süt ürünlerinin olduğu reyonlarda satılır. Alırken son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Vakumla paketlenmediği durumlarda soğuk ortamda korunmalıdır. Paket açıldıktan sonra 7 gün içerisinde tüketilmelidir. Su içerisinde saklanmalıdır.

Dondurularak 5 aylık süre içinde tüketilebilir. Bakterilerden kolay etkilendiğinden kapalı bir kap, kilitli bir poşette hava almayacak şekilde saklanmalıdır. Salarken üzerini geçecek kadar su ile saklanmalıdır. Su her gün değiştirilmelidir. Bir kısmını tüketip bir kısmını suyunu boşaltarak bir poşette dondurucuda saklayabilirsiniz.

Tofu paketindeki suyu boşalttıktan sonra üzerine kağıt havlu koyarak üzerine bir ağırlıkla 10-15 dakika bekletin. Dondurucuda en fazla 3 ya da 5 ay süre ile koruyabilirsiniz. Uzun süreli dayanması için susuz bekletmek en uygunu olacaktır. Tofu bitkisel besinleri tercih edenler için iyi bir alternatiftir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here