Ana sayfa Bilmiyorum Deme Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır Ne Okunur

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır Ne Okunur

631
0
tilavet secdesi nasıl yapılır ne okunur
tilavet secdesi nasıl yapılır ne okunur

Cenab-ı Hakk’ın biz kullarına yapmasını istediği ibadetlerden birisi olan tilavet secdesi nasıl yapılır ne okunur ? Tilavet secdesi Kuran- Kerim’de 14 ayette geçiyor. Kuran’da geçen bazı ayetlerden sonra okunması gereken 3 mezhebe göre sünnet olup, hanefi mezhebine göre vacip olan kuranda geçen tilavet secdesi nasıl kılınır, tilavet secdesi duası arapça, tilavet secdesinin fazileti nedir ? Tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Mübarek Ramazan ayında namazlarını eksik etmeyen Müslümanlar Kuran’da geçen tilavet sevdesinin nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki tilavet secdesi nedir ? Tilavet secdesi, Kuran’da 14 ayette geçen okunduğu ve dinlendiği zaman yapılması gereken secdedir. Tilavet secdesini yapan müminler hem Allah’ın emirlerini yerine getirmiş olur, hemde Allah’a inanmayan ve boyun eğmeyen müşriklere karşı tepkisini dile getirmiş olurlar.

Tilavet secdesi kılınışı nasıl olur ? Peygamber efendimiz (S.A.V.) namaz esnasında secde ayeti okunduğu yada dinlediği zaman yaptığı ve yanındaki sahabelerinde aynı şekilde efendimize uyarak tekrarladığı secdeye tilavet secdesi denir. Peki tilavet secdesi nasıl yapılır, tilavet secdesi için nasıl niyet edilir ?

tilavet secdesi namazı nasıl kılınır
tilavet secdesi namazı nasıl kılınır

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır Ne Okunur

Tilavet secdesi namazı nasıl kılınır ? Kuran-ı Kerim’de bazı surelerde geçen tilavet secdesi yapılmadan önce tıpkı diğer namazlar gibi abdest alınır ve uygun rahat kıyafetler giyilir. Tilavet secdesi kaç defa yapılır ? Abdest alındıktan sonra tilavet secdesi niyeti edilerek yapılması gereken tilavet secdesinde secdeye varılır ve üç defa “Subhane Rabbiyel Ala” denir ve Allah-u Ekber denilerek doğrulunur. Doğrulurken ise “Semiğna ve Adağna Ğufraneke Rabbena ve İleykel Masıyr” ayeti okunur ve böylece tilavet sevdesi yapılmış olur.

Fetih Suresi Anlamı Fetih Suresi Türkçe Okunuş Hudeybiye Antlaşması

Tilavet Secdesi Yapmanın Hükmü Nedir

Kuran’da 14 ayette adı geçen tilavet secdesinde allahın emirlerine uymayı ve itaat etmenin önemini anlatılır. Ayetlerin çoğunda müşriklerin Allah’ın varlığını ve birliğine inanmayıp ona boyun eğmemesi anlatılır. Bu yüzden tilavet secdesini namazımızı kılarken bilhassa tilavet secdesi geçen ayetlerde secdelerin yapılması Allah’a olan itaatkarlığını ve emirlerine olan saygınızı gösterir.

Tilavet Secdesi Hangi Ayetlerde Geçmektedir

Tilavet secdesi Kuran-ı Kerim’de 14 ayette adı geçmeketdir. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

 • A’raf suresi 206,
 • Ra’d suresi 15,
 • İsra suresi 109,
 • Nahl suresi49,
 • Meryem suresi 58,
 • Hac suresi 18,
 • Sad suresi18,
 • Furkan suresi 60,
 • Neml suresi 25,
 • Secde suresi 25,
 • Fussılet suresi 37,
 • Necm suresi 62,
 • İnşikak suresi 21,
 • Alak suresi 19

Vitir Namazı Nasıl Kılınır Vitir Namazında Okunan Sureler

Tilavet Secdesi Farzmıdır ?

Tilavet secdesi Allah’ın varlığı ve birliğine inanıp onun emirlerine itaat etme konusunu içerdiğinden dinlendiğinde ya da okunduğunda yapılması birçok alim tarafından uygun görülür. Birçok alim tilavet secdesiyle ilgili daha öncesinden abdest alınması gerktiğini belirtmiştir. Tilavet secdesi hanefilerde nasıl yapılır ? Tilavet secdesi hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnettir.

Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Onlara ne oluyor ki iman etmiyorlar ve kendilerine Kur’an okunduğu zaman secde etmiyorlar” (el-İnşikâk, 84/21). Bir kimse ancak vacib olan işi yapmamaktan ötürü kötülenir. Allah elçisi şöyle buyurmuştur: “Kur’an’ı okuyan ve dinleyene secde etmek vacibtir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here