Ana sayfa Bilmiyorum Deme Sosyal Devlet Nedir? Sosyal Devletin Özellikleri Nelerdir? Güncel 2021

Sosyal Devlet Nedir? Sosyal Devletin Özellikleri Nelerdir? Güncel 2021

441
0
Sosyal Devlet Nedir?

Sosyal devlet nedir? Sosyal devletin özellikleri nelerdir? Geçmiş dönemlerden beri tüzel bir kişiliği sahip olan devletin halkına karşı belirli sorumlulukları bulunur. Devletlerin her dönem için farklı sorumlulukları ve sorumluluklara göre devlet anlayışları vardır. Peki zaman içerisinde oluşan farklı devlet anlayışlarından biri olan sosyal devlet nedir? Devlet; halkının sosyal sorumluluklarını eşit olarak yerine getirmesini sağlanması anlayışına sosyal devlet deniliyor.

Sosyal devlet anlayışında amaç toplumda sınıfsal ayrılıkların olmamasıdır. Böylece toplumda ki herkes aynı olanaklara sahip olur. Özellikle de ekonomik açıdan toplumda ayrıcalıkların olmaması halidir. Sosyal devlet anlayışına göre devlet; ekonomik açıdan daha düşük olanları toplumun ekonomisi ile eşitler.

Geçmiş dönemlerde sosyal devlet anlayışını uygulamaya çalışan devletler olmuştur. Bazı ülkelerde hala sosyal devlet anlayışı uygulanıyor. Peki, sosyal devlet modelleri nelerdir? İşte detaylar!

Başlıca Sosyal Devlet Modelleri Hangileridir?

Geçmiş zamanlarda da sosyal devlet anlayışı üzerine pek çok yorumlar yapılmış. İnsanlar yapılan yorumlara göre sosyal devlet modelleri oluşturmuşlar. Sosyal devlet anlayışını sağlayan üç tür sosyal devlet modeli vardır.

Sosyal devlet anlayışında ki ilk devlet modeli liberal sisteme dayalı bir sosyal devlet anlayışıdır. Geçmiş dönemlerde daha fazla kullanılan bir sosyal devlet modelidir. Liberal sisteme dayalı sosyal devlette; toplumda ki kişiye yardım edilir. Fakat yardım edilecek kişi için çok fazla kendisine ait araştırmalar istenir. Kişi böyle yapılarak çalışmaya teşvik edilir.

Sosyal devlet anlayışında ikinci bir model ise bireysel değildir. Aile ile liberal sisteme dayalı bir soysal devlet anlayışı vardır. Devlet; kişiye değil. Kişinin ailesine ile ilgilenir. Almanya, Fransa ya da Hollanda ülkeleri bu sisteme dayalı bir devlet anlayış ile yönetiliyor.

Son olarak üçün sosyal devlet modeli ise demokratlığa yönelik anlayıştır. Bu sosyal devlet modelinde ekonomiden önce hak ve özgürlükler geliyor. Norveç, Danimarka ya da Finlandiya ülkeleri bu sistem ile yönetilen ülkelere örnek olarak sunulabilir.

Sosyal Devletin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Dünyada pek çok devlet anlayış biçimleri vardır. Devlet anlayış biçimlerinden biri olan sosyal devlet nedir? Sorusuna kısaca toplum eşitliğinin sağlanması olarak cevap verilebilir. Peki sosyal devletin özellikleri nelerdir?

  • Sosyal devletlerin ilk özellikleri toplumsal eşitlik amacını taşımalarıdır.
  • Halkın ekonomik düzey ve eşitlik aynı yerde bulunur.
  • Özel mülkiyet hakları genel olarak sınırlıdır.
  • Devlet pek çok konuda ücretsiz olanaklar sağlar

Sosyal devlet anlayışı oluşturmak ve uygulamak genel anlamda zordur. Devlet pek çok sorumluluğu yerine eşit bir şekilde getirmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı ekonomik olarak refah bir düzey gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here