Ana sayfa Bilmiyorum Deme Sanal POS Hata Kodları Ne Anlama Geliyor? Ayrıntılı Anlatım!

Sanal POS Hata Kodları Ne Anlama Geliyor? Ayrıntılı Anlatım!

221
0

Sanal POS hata kodları, e-ticarette büyük öneme sahiptir. Kodların bilinmesi sayesinde sorun daha hızlı çözüme kavuşturulur. Dünya ve ülkemiz büyük bir salgınla mücadele etmektedir. Salgından önce e-ticaret yapan işletmeler vardı. Ancak salgınla birlikte birçok firma ve marka e-ticaret yapmak zorunda kaldı. Salgını yavaşlatma için alınan kapanma kararları nedeniyle işyerleri iş yapamayınca e-ticarete yönelmeler arttı.

İşlem hacminin büyümesi beraberinde sanal ticaretle alakalı soruları getirmektedir. E-ticarette kullanılan her sürüm, uygulama merak konusu olmaktadır. Online yapılan alışverişlerde çalıntı veya sahta kart kullanımı olmaktadır. Ciddi bir sorun olan bu duruma karşı Fraud kontrol ve güvenlik sistemi geliştirilmiştir. Kullanılan yöntemle sahte kartlar kullanılarak gerçekleştirilmek istenen dolandırıcılık engellenmektedir. Bu yöntemde bazı hata kodları kullanılır. Kodların bilinmesi işletmelere avantajlar sunmaktadır.

Sanal POS sürümlerinde kartlar hata verebilir. Verilen hatanın bir nedeni vardır. Kodlar, hataların nedenlerine göre belirlenmiştir. Müşteri işlemini yaparken hata kodu alıyorsa ne anlama geldiğini bilmelidir. Banka kodu şeklinde de isimlendirilen kodlar birbirinden farklı anlamlara gelir.

Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor

Güvenlik sorunu olduğunu gösteren kodlar herkes tarafından ezberlenmelidir. Olası bir durumda bankayla iletişime geçmek gerekir. Ciddi ve büyük mağduriyetler yaşamamak için 41 ile 43 nolu kodlara dikkat edilmeli. 43 ile 41 nolu kodu görürseniz güvenlik ihlali olduğunu bilin ve hemen bankanızı arayın.

Sanal POS Hata Kodları Nedir?

Sanal pos hata kodları nedir? E-ticaret yapılırken kartlarla ilgili yaşanan sorunları temsil eden şifrelerdir. Bu şifreler, hatanın neden kaynaklandığını ifade eder. Online alışverişin yaygın olduğu günümüzde hata kodlarıyla markalar ve mağazalar sıklıkla karşılaşmaktadır. Sorun olan durum çözüme kavuşturulmadığında ödeme alınamaz. Ödemelerin alınamaması ticarete engel olur. Alıcı ve satıcı için sorun teşkil edebilecek durumlardır. Bazı kodlar bankadan bankaya değişir. Ancak bütün bankalar için ortak olanlar şunlardır;

 • Banka işleme onay vermediğinde 1 kodu gösterilir. Hatanın çözümü için banka ile iletişime geçilmelidir.
 • Özel nedenlerle banka onay vermediğinde 2 numaralı kodla karşılaşılır. Banka haberdar edilirse nedenin çözümü sağlanır.
 • Bloke olan kartla işlem yapılmaya çalışılması durumunda 4 kodu yansır. Bu durumda karta el konulur.
 • Bloke kart nedeniyle işlem onaylanmadığında 5 numaralı kodla karşılaşılır.
 • Kart sahibine dair kimlik kontrolü yapılması gerektiği 8 nolu kodla bildirilir.
 • Tanımlanamayan işlem nedeniyle ödeme alınmadığında 12 kodu verilir.
 • Kartın numarası yanlış girildiğinde 14 nolu kodla karşılaşılır.
 • Formattan kaynaklı ödeme alınamaması nedeniyle 30 numaralı kod çıkar. Banka hemen aranmalıdır.
 • Süresi dolan kartla işlem yapıldığında 33 numaralı kod gösterilir. Bankayla iletişime geçip yeni kart istenmelidir.

Yukarıda sıralananların dışında 34, 38, 41, 43, 51, 54, 55, 58, 62, 65, 75, 91, 99 en çok karşılaşılan kodlardır.  Özellikle en çok karşılaşın hata kodlarının neden önemli olduğu da sıklıkla merak edilmektedir.

Sanal POS Hata Kodları Neden Önemlidir?

Sanal POS hata kodları kötü niyetli kişilere ve art niyetli saldırılara karşı tedbir almak adına önemlidir. Kötü niyetli kişiler çalıntı, kayıp veya sahte kartları kullanarak alışveriş yapmaya çalışabilir. Genellikle kötü niyetli kişilerden dolayı hata kodları ortaya çıkmıştır. Yanlış aktivasyon da hata kodu verme nedenlerindendir.

Fraud Kontrol Yönetimi sayesinde kötü niyetli kişilerin yaptıkları işlemler anında tespit edilir. Dolandırıcıların önüne geçilir. Mağduriyetler minimuma indirilir. Her kod kötü niyetli kişilerin işlemleri anlamını taşımaz. Limit yetersizliği, kartın süresinin bitmiş olması gibi durumların kodları da vardır. Bu durumların ikazı yapılarak kişinin sorunu çözmesi sağlanır.

Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor

Kredi Kartı Hata Kodları Nelerdir?

Kredi kartı hata kodları, rakamlarla şifrelenmiştir. Kredi kartıyla ilgili sorun olduğunu ifade eden kodların farklı anlamları vardır. Kodlar çok uzun bir liste oluşturmaktadır. Ancak en önemli ve bilinmesi gerekenler şunlardır;

 • İşlemin onaylandığı 0 koduyla ifade edilir. Tamamlandığından işlemle ilgili sıkıntı yoktur.
 • Kredi kartının bakiyesinin yetersiz olduğu 51 ile ifade edilir.
 • CVV2 yahut CVC2 hatalı girildiyse veya bir aksilik varsa 82 numaralı kodla belirtilir.
 • En önemli kodlar arasında 43 ve 41 numaralı kodlar bulunur. Güvenlik ihlali var demektir. Başkasına ait veya kayıp kart olduğu anlamına geldiğinden hemen bankaya haber verilmelidir. Karta el konulması bir tedbirdir.
 • Karta ait şifre hatalı girildiğinde 38 kodu çıkar. Şifrenin hatalı girilmesi karta el konulmasına neden olur.
 • Şifre yanlış girildiğinde 55 koduyla ifade edilir. Yeniden şifre girilmesi istenir. 3 defa arka arkaya yanlış girildiğinde kart bloke olur. Şifreyi unutanlar bu durumu yaşamak istemiyorsa bankanın müşteri hizmetlerini aramalıdır. Onların yönlendirmesiyle kartın bloke olmasının önüne geçilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here