Ana sayfa Bilmiyorum Deme Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri Kaçtır, Hafta Sonu Açık Mı?

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri Kaçtır, Hafta Sonu Açık Mı?

226
0
Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık ocağı çalışma saatleri kaçtır? Dünyanın ileri ülkelerinin birçoğunun sağlık sistemlerinde sağlık ocağı tarzında ilk basamak kurumları vardır. Sağlık ocakları ülkemizin sağlık hizmetlerinin birinci basamağıdır. Sağlık ocağı çalışma saatleri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Vatandaşlar, oturdukları adrese en yakın konumdaki sağlık ocağından ilk basamak sağlık hizmetlerini alırlar. Sağlık ocaklarında aile hekimleri görev yaparlar. Aile hekimliği, sağlık hizmetlerini daha hızlı işlemesi için hizmet verir.

Eskiden insanlar her türlü işleri için hastanelere giderdi. Hastaneler çok kalabalık olduğundan sunulan hizmette aksamalar meydana geliyordu. Yenilenen sağlık sistemine yerleştirilen sağlık ocakları, hastanelerin üzerindeki yükün bir kısmını aldı. İlacını yazdırmak isteyen, bebeğine aşı yaptıracak olanlar sağlık ocağına gitmektedir. İlk basamak olmasından dolayı sağlık ocakları her gün binlerce hastaya hizmet vermektedir.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Günümüzde yaşanan pandemiden dolayı sağlık kurumları çok yoğun çalışmakta. Kurumların işleyiş saatlerinde değişiklik olabileceğini düşünen vatandaşlar vardır. Değişiklik olup olmadığını bilmeyenler sağlık ocakları çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek istemektedir. Sağlık ocaklarını, sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanan yaşlılar çok kullanmaktadır. İlacını yazdırmak için veya muayene olmak için giden yaşlı sayısı oldukça fazladır. Bazen hafta sonu sağlık ocağına gitmek isteyenler olabilir. Sorun yaşamamak, sağlıkla ilgili aksaklık oluşmaması için sağlık ocaklarının çalışma saatlerini bilmek gerekir.

Aile Hekimliği Çalışma Saatleri

Malum olduğu üzere hastanelerin acil kısımları 7/24 hizmet verir. Hastaların bazıları sağlık ocaklarını da aynı şekilde düşünebiliyor. Oysaki sağlık ocakları 7/24 hizmet vermezler. Kamu kuruluşu mantığı ile çalışırlar. Sağlık ocağı çalışma saatleri toplumun geneli tarafından merak edildiğinden açıklaması yapılmalıdır. Çalışma saatleriyle ilgili yaz ve kış saat ayarlamalarında çok küçük oynamalar yapılabilmektedir. Ancak genel olarak sabah 08:00’de açıldığını akşam 17:00’de kapandığını söyleyebiliriz.

İlk basamak olduğundan dolayı vatandaşların rahatsızlıklarını fark ettiklerinde ilk uğradıkları kurumdur. Sağlık ocağındaki aile hekimi hastayı muayene eder. Hekimin yapabileceği müdahale varsa yapar. İlaçla tedavi edilmesi gereken bir hastalıksa ilaç reçete eder. Ancak uzmanlık gerektiren özel ve ciddi bir durum söz konusuysa sevk eder. Hastayı gitmesi gereken uzmanlık alanına yönlendirir. Aile hekimliği, uzmanlık gerektirmeyen hastalıkları tedavi eder. Yaşlıların takip edilmesi gereken tedavilerini takip ederler. Kanserle alakalı bazı taramaları yaparlar.

Sağlık Ocaklarının Açılış Saati

Vatandaşların bazıları çok tez canlıdır. İşlerini halletmek için erkenden sağlık ocağında olurlar. Oysaki bütün kamu kurumları gibi sağlık ocakları çalışma saatleri de yetkili birimler tarafından belirlenmiştir. Adres bilgilerinize uygun sağlık ocağından hizmet alabilirsiniz. Ayrıca sağlık ocağındaki her hekime muayene olma ihtimali söz konusu değildir. Ailelere tanımlanmış hekimler vardır. Ailenizin hekimi kimse o hekim tarafından muayene edilirsiniz. Muayenelerin tek bir aile hekimi tarafından yapılması sağlığınızın daha iyi takip edilmesi için gereklidir. Halk arasında aile hekimliği olarak da nitelendirilen sağlık ocakları sabah 08:00’de açılır.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık Ocakları Çalışma Saatleri

Akşamın geç saatlerinde sağlık ocaklarında hizmet verilmez. Geç vakitlerde sağlık sorunları yaşayanlar hastanelerin acil servislerine başvurmalıdır. Aile hekimliği üzerinden hizmet almak isteyenler çalışma saatlerine riayet etmelidir. Sağlık ocakları çalışma saatleri bilinirse, muayene planlaması saatlere göre yapılır.  Sabah 08:00’de açılan sağlık ocakları akşam 17:00’de kapanmaktadır.

Hafta Sonu Sağlık Ocakları Açık mı?

Yaşanan pandemi nedeniyle insanların hemen her zaman sağlık kurumlarına ihtiyacı olabilmekte. Bir anda rahatsızlık yaşadığını fark edenler hemen muayene olmayı istemektedir. Adreslere en yakın konumdaki sağlık kuruluşu sağlık ocakları olduğundan ilk başvuru merkezi haline gelmiştir. Bundan dolayı sağlık ocaklarının hafta sonu çalışıp çalışmadığı merak edilmektedir. Aile hekimlikleri yani sağlık ocakları hafta sonları çalışmamaktadır. Mağduriyet yaşamamak için yapılacak en doğru iş sağlık ocağı çalışma saatleri hakkında net bilgi edinmektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here