Ana sayfa Bilmiyorum Deme Şaban Ayı İle İlgili Hadisler Şaban Ayı İlk Gece Namazı

Şaban Ayı İle İlgili Hadisler Şaban Ayı İlk Gece Namazı

129
0
şaban ayı ile ilgili hadisler
şaban ayı ile ilgili hadisler

Müslümanlar için en önemli aylardan birisi olan Şaban ayının gelmesiyle birçok kişi şaban ayı ile ilgili hadisler konusunu merak ediyor. Şaban ayı ile ilgili ayetler, Şaban ayı ile ilgili kısa hadisler arama motorlarında ençok tıklananlar arasında yer alıyor. Peki bizler için bu kadar önemli olan şaban ayında hangi dualar okunmalı, şaban ayı ile ilgili hadisler yazımızın devamını okuyunuz…

Mübarek üç aylardan birisi olan Şaban ayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takvimine göre 25 mart çarşamba gününe denk geliyor. Berat kandili ise 7 nisan tarihinde idrak edilecek.

şaban ayı mesajları
şaban ayı mesajları

Şaban Ayı Orucu

Mübarek aylardan olan Şaban ayında Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Kuran-Kerimde ramazan ayında oruç tutmak farzdır diye belirtilmiştir. (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak ramazan’ın dışında hiçbir ayı tamamen oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer aldığını görmekteyiz. (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).

Şaban Ayı Önemi

Şaban ayı mübarek aylardan ikincisidir. Üç aylarda toplam 4 kandil gecesi bulunmaktadır. Buradan biz müslümanlar için ne kadar önemli bir ayı olduğunu anlayabilirsiniz. Peygamberimiz Şaban ayına gösterdiği hürmetin bir diğer bir sebebide devamında gelecek olan Kur’ân ayı olan Ramazan’dan dolayıdır.

Şaban Ayı İle İlgili Hadisler

Şaban ayı ile ilgili hadisler nelerdir ?

Bu Receb ve Ramazan ayları arasında öyle faziletli bir aydır ki, insanların çoğu bundan gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.”  (Nesai, Savm, 70.)

Hz. Ali (ra) dan, Peygamber  (sav)  şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir.

“Şaban ayının yarısı on beşinci gecesi olunca, o geceyi ibadetle, gündüzünü oruçla geçiriniz.  Çünkü Cenâb-ı Allah’ın rahmeti o gece güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve şöyle nida eder: “Bağışlanmak, af dileyen yok mu? Onu affedeyim, günahlarını bağışlayayım.  Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu? Ona şifâ vereyim. Bir derde müptela olan yok mu? Derdine deva vereyim”. Bu hal güneş doğuncaya kadar devam eder.” İbn Mace.İkame.191.et-Tergîb ve’t-Terhib, II,473).

“Şu beş gecede yapılan dualar kabul edilir, geri çevrilmez. Regaip Gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı gecesi” (İbn-i Asâkir; Muhtar’ul- Ehadis. H.568).

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam buyurdular;

“Şaban benim ayımdır, Şaban günahları temizleyendir”

Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam şöyle buyururlar;

Receb ve Ramazan ayları arasında şu Şaban ayında insanlar gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Alemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Ben oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.

Şaban ayı ile ilgili hadisler yazımızı beğendiyseniz yada bildiğiniz hadisleri yoruma yazabilir bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Peygamber efendimiz(as) buyurdular:

Her kim Şaban ayına değer verir, onda Allah Teala’dan sakınırsa, taatiyla amel eder ve nefsini günahlardan tutarsa, Allah Teala onun günahlarını bağışlar. O sene gerçekleşecek belalardan ve hastalıklardan onu korur.

Ramazan ayının orucu için, Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Bir kul Şaban ayında üç gün oruç tutarsa, iftarından önce bana bolca salavat okursa, mutlaka Allah Teala onun geçmiş günahlarını bağışlar. Cebrail (as) bana bildirdi ki: Şüphesiz Allah Teala bu ayda 300 rahmet kapısı açar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here