Ana sayfa Bilmiyorum Deme Ramazan Başlangıcı Hangi Gün 2020

Ramazan Başlangıcı Hangi Gün 2020

557
0
ramazan başlangıcı hangi gün
ramazan başlangıcı hangi gün

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birçok kişi arama motorlarında oruca kaç gün var 2020, ramazan başlangıcı hangi gün diye merak ediyor. Müslümanlar için önemi büyük, rahmet ve bereket ayı olan ramazan başlangıcı hangi gün haberi yazımızın devamında…

Tüm islam aleminin beklediği üç aylar 25 şubat 2020 tarihinde başladı. Ramazan başlangıcı 24 Nisan 2020 Cuma gününe denk geliyor. 2020 yılının ilk orucunu tutmak isteyenler için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu dini takvim yazımızın devamında…

Üç Aylar Anlam Ve Önemi

Bu yılki dini takvime göre üç aylar 25 şubat ile başladı. Manevi açıdan rahmet ve bereket ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran üç aylar 23 Mayıs 2020 tarihiyle sona ermektedir. Huzur ve bereket ayı olan üç aylar içerisinde Regaip Kandili, Miraç ve Berat Kandili, Kadir Gecesi bulunmaktadır.

Üç aylarla ilgili Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) buyurdular ki:

“Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259)

Ramazan Başlangıcı Hangi Gün ?

Tüm müslümanlar için önemi büyük olan Ramazan Ayı Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre 24 Nisan Cuma günü başlayıp her yıl 10 gün geri giderek bu yıl 23 mayıs cumartesi günü sona erecek. Bu süre zarfında bin aydan daha değerli olan Kadir Gecesi ise 19 mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Ramazan başlangıcı hangi gün sizler için aşağıda ;

Berat Kandili 7 Nisan

24 Nisan Cuma Ramazan 1.günü

25 Nisan Cumartesi Ramazan 2.günü

19 Mayıs Kadir Gecesi

23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi

24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün

25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün

26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün

ramazan başlangıcı hangi gün
ramazan başlangıcı hangi gün

Şaban Ayı Önemi ve Anlamı

Mübarek üç aylardan birisi olan Şaban ayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takvimine göre 25 mart çarşamba gününe denk geliyor. Berat kandili ise 7 nisan tarihinde idrak edilecek. Şaban ayı mübarek aylardan ikincisidir. Üç aylarda toplam 4 kandil gecesi bulunmaktadır. Buradan biz müslümanlar için ne kadar önemli bir ayı olduğunu anlayabilirsiniz. Peygamberimiz Şaban ayına gösterdiği hürmetin bir diğer bir sebebide devamında gelecek olan Kur’ân ayı olan Ramazan’dan dolayıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here