Ana sayfa Bilmiyorum Deme Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

2894
0
özel güvenlik sertifikası nasıl alınır
özel güvenlik sertifikası nasıl alınır

Ülkemizde son yıllarda neredeyse bütün kurumlarda gerekli olan özel güvenlik görevlileri ile ilgili birçok düzenleme yapılmakta. Birçok kişinin ne iş yapsam diye başlayıp seçtiği özel güvenlik görevlisi olmak bakıldığında hiçte kolay değil. Özel güvenlik görevlisi mesleğini icra etmek için öncelikle özel güvenlik sertifikası almanız gerekmektedir. Peki özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ? Silahlı özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ? Silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ? Özel güvenlik kamuya açık alanlarda, kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişilerin dışında kalan kişi ve yerleri korumak amacıyla özel güvenlik sertifikasına sahip olanların yapabileceği bir meslek dalıdır.

Nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde avmler, kamu kurumları, bankalar, hastaneler, okullar, siteler, düğün salonları ve parklar gibi alanlarda özel güvenlik görevlisine ihtiyaç duyulmaktadır. Görev alanı ile ilgili kişileri ya da yeri korumak ile görevlendirilen özel güvenlik personelleri sertifika alabilmek için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Özel güvenlik görevlisi şartları nelerdir ?

Özel Güvenlik Sertifikası Nedir Ne İş Yapar ?

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine bağlı olarak çalışan özel güvenlik görevlileri ne iş yapar ? Değerli varlık, özel kişiler, ya da kurumların güvenliğinden sorumlu olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar. Özel güvenlik görevlileri kendileri için tahsis edilen güvenlik alanı çevresinde bölgenin güvenliğinden sorumlu olurlar. Valilikçe verilen kimlik kartlarının üzerinde ad,soyad ve güvenlik görevlisinin silahlı/silahsız olduğuna dair bilgi yazılır. Özel güvenlik görevlisi mesleğini icra edebilmek amacıyla çeşitli saha ve teorik eğitimlerden geçmektedirler.

özel güvenlik sertifikası eğitimleri
özel güvenlik sertifikası eğitimleri

Özel Güvenlik Sertifikası Alma Şartları Nelerdir ?

Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları

Silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için belirli şartları taşımak gereklidir. Sertifika alma şartlarını taşıyan kişiler ancak silahlı özel güvenlik sertifikası için başvuruda bulunabilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Sicil almaya uygun olmak.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak.
 • 21 yaşını tam doldurmuş olmak.
 • Vücut ve akıl sağlığı yerinde olmak.
 • Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir engeli bulunmamak.
 • 1 yıldan daha fazla hapis cezası almamış olmak.
 • Sağlık bakanlığı onaylı tam teşekküllü bir devlet hastanesinden “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu alabilmek.

Silahsız özel güvenlik sertifikası şartları

Silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ? Silahlı özel güvenlik sertifikasına göre şartları biraz daha esnek tutulan silahsız özel güvenlik sertifikası almak için tıpkı yukarıdaki gibi birçok konuda yeterlilik aranmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmak.
 • Sicil almaya uygun olmak.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak.
 • 18 yaşını tam doldurmuş olmak.
 • Herhangi bir suçtan ötürü 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak.
 • Vücut ve akıl sağlığı yerinde olmak.
 • Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir engeli bulunmamak.
 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir devlet hastanesinden “silahsız özel güvenlik görevlisi olur” yazılı sağlık raporu alabilmek.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Silahlı özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ? Özel güvenlik sertifikası alabilmek için öncelikle ilgili kurumlara silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için müracat edilir. Kurumda alacağınız teorik ve pratik dersler sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğünün açacağı sınavda minimum 60 puan almak gerekiyor. Her bir adayın sınav için maksimum 4 defa giriş hakkı bulunmaktadır. Eğer aday bu 4 girişinde de sınavdan başarılı olamazsa tekrar eğitim sürecinden geçmek zorundadır. Özel güvenlik görevlilerinin silahlı ya da silahsız eğitim saatlerinde farklılıklar bulunmaktadır.

özel güvenlik sertifikası nasıl alınır
özel güvenlik sertifikası nasıl alınır

Silahlı özel güvenlik görevlilerinde temel eğitim süresi 120 saattir. Eğitim süreci; 15 gün temel dersler, 3 gün silah dersi (2 gün teorik 1 günü ise poligonda 25 mermi ile atış eğitimi) olmak üzere toplamda 18 iş gününden oluşmaktadır.

Silahsız özel güvenlik görevlilerinde ise 100 saat temel eğitim, 15 gün eğitimlere katılmak zorunlu tutulurken, mazeret sunmadan 10 saat, mazeretli 10 saat toplamda 20 saat devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Kursu Dersleri

Kurs boyunca mesleğinizde koruyacağınız kişi ya da kurumların sorumluluğu neticesinde özel güvenlik sertifikası alabilmek için aşağıdaki dersleri kurs merkezinde göreceksiniz.

 • Güvenlik tedbirleri (20 saat)
 • Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (20 saat)
 • Silah bilgisi ve atış (20 saat)
 • Etkili iletişim (12 saat)
 • Temel ilk yardım (10 saat)
 • Kalabalık yönetimi (10 saat)
 • Kişi koruma (9 saat)
 • Güvenlik sistem ve cihazları (5 saat)
 • Yangın güvenliği ve tabii felaketlerde müdahale tarzı (8 saat)
 • Genel Kollukla ilişkiler (4 saat)
 • Uyuşturucu madde bilgileri (2 saat)

Yukarıdaki dersler silahlı / silahsız özel güvenlik sertifikası alma tercihinize göre ders saatlerine göre değişiklik gösterebilir.

Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu sınavda minimum 60 puanı alan özel güvenlik görevlisi adayları kendilerinden istenen belgelerle  İl Emniyet Müdürlüğü ya da Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne internetten randevu alarak ya da bizzat kendileri müracat ederek alacakları randevu sonrasında evraklarında herhangi bir sorun yoksa Valilikler tarafından kişinin adresine kimlik kartı gönderimi sağlanacaktır.

Özel güvenlik görevlileri ister silahlı ister silahsız olsun her 5 yılda bir 60 saatten oluşan kimlik kartı yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu yenileme eğitiminde başarılı olmaları gerekmektedir.

Özel güvenlik sertifası Emniyet Genel Müdürlüğü için e-randevu siteleri:

İstanbul için tıklayınız.

Ankara için tıklayınız.

İzmir için tıklayınız.

Özel Güvenlik Sertifikası Fiyatları Ne Kadar ?

Özel güvenlik sertifikasına sahip olabilmeniz için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi özel güvenlik kursuna gidip belirli eğitimlerden geçmeniz gerekmektedir. Özel güvenlik sertifikası fiyatı ise kurs merkezlerinde fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

2020 silahlı özel güvenlik sertifikası fiyatları

Kurs, poligon, kimlik kartı ve sağlık raporundan oluşan kurs ücreti fiyatları ortalama 2.000-2.500 TL arasında değişmektedir.

2020 silahsız özel güvenlik sertifikası fiyatları

Kurs, poligon ve kimlik kartı ücreti olmak üzere toplamda 1.400-1.900 TL arasında değişmektedir.

2021 yılında yaklaşık özel güvenlik sertifikalarına %10-%15’lik bir fiyat artışı uygulanacaktır.

özel güvenlik sertifikası ne işe yarar
özel güvenlik sertifikası ne işe yarar

Özel Güvenlik Kursu Kayıt Evrakları

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunu yukarıda detaylı olarak cevaplandırdık. Peki özel güvenlik kursu kayıt için gerekli belgeler nelerdir ?

 • Kimliğinizin fotokopisi (1 adet)
 • İkametgah belgesi (E-devlet ya da muhtarlıktan alınabilir)
 • 4 adet vesikalık fotoğrafınız
 • Son mezun olduğunuz okulun diploma fotokopisi (1 adet)

Özel güvenlik görevlisi ruhsat harcı ne kadar ?

2020 yılında %22,8’lik zam ile belirlenen rakama göre özel güvenlik görevlisi ruhsat harcı / çalışma izni harcı 904 TL’dir. Ruhsat harçlarının mal sandığına yatırılması gerekmektedir. Özel güvenlik görevlileri için kimlik kartı yenileme ücreti ise 2020 yılında 20 TL’den 40 TL’ye çıkartıldı.

Özel Güvenlik Kursları Kaç Gün Sürer ?

Silahlı özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır ?

120 saatlik temel eğitim sürecini MEB’in belirlemiş olduğu standartlarda en erken bitirmeye çalışırsanız 17 gün sürmektedir.

Silahsız özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır ?

100 saatlik temel eğitim aynı şekilde MEB’in belirlemiş olduğu standartlara göre en erken şekilde 13.5 gün sürmektedir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası yenilemesi ne kadar sürer ?

Yenilemek için alacağınız 60 saatlik eğitim ise MEB’in belirlemiş olduğu standartlar neticesinde minimum 8.5 gün sürmektedir.

Silahsızdan silahlıya geçiş eğitimi ne kadar sürer ?

Silahsız özel güvenlik sertifikanızı silahlıya çevirmek istediğinizde almanız gereken 20 saatlik ekstra bir ders olucaktır. Bunlarda minimum 3 gün sürecektir.

Silahsız özel güvenlik yenileme eğitimi ne kadar sürer ?

Silahsız özel güvenlik sertifikanızı yenilemek istediğinizde 50 saatlik bir eğitime girip başarılı olmanız durumunda minimum 7.5 gün sürecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here