Ana sayfa Bilmiyorum Deme Nikaragua İşaret Dili Nedir, Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?

Nikaragua İşaret Dili Nedir, Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?

215
0
Nikaragua İşaret Dili Nedir?

Bir diğer adı ile lisan olan dil, insanların duygu ve düşüncelerini anlatmasını sağlayan bir araçtır. Elbette ki dil denilince aklımıza sadece bir duyu organı gelmemelidir. Çünkü Nikaragua işaret dili gibi günümüzde pek çok görsel dil aracı mevcuttur. Bu işaret dili olarak adlandırılan iletişim dili, günlük hayatta çok sıklıkla kullanılan bir iletişim faaliyetidir.

El, yüz ve beden hareketleri ile yapılan bu işaret dili, genel olarak sağır olan kişiler için yapılmaktadır. İşaret dillerinin daha çok gelişmesi ile duyu engellilerinin sağlıklı ve başarılı bir iletişim yapması da sağlanmıştır. Bugün on binlerce duyu engelli kişiler, işaret dili ile daha mükemmel iletişimler kurabilmektedir.

Hemen hemen her alanda karşılaştığımız işaret dili ile iletişim uygulaması, engelli kardeşlerimiz için çok faydalı bir iletişim uygulamasıdır. Nikaragua işaret dilinin, Orta Amerika bölgesinde bulunan Nikaragua ülkesinde ortaya çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Nikaragua işaret dilinin, Nikaragua ülkesinin batı kısmında ki okullarda okuyan işitme engelli çocuklar tarafından kendiliğinden geliştirildiğini söyleyebiliriz. 1970 ve 1980’lerde bu işaret dilinin çocuklar tarafından çıkarılmasıyla, bu işaret dili daha çok araştırılmıştır. Buna bağlı olarak da Nikaragua işaret dili her zaman merak edilen bir dildir.

Nikaragua İşaret Dili Nedir?

Elbette ki bu dil çok farklı ve çocuklar tarafından geliştirildiği çok cezbedici bir işaret dili olduğu ortadadır. Bu bağlamda merak edilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çocuklar tarafından kendiliğinden gelişmiş olan bu dil, pek çok kişinin hayatını da renklendirmiştir. Çünkü bugün pek çok işitme engelli kardeşimiz, işaret dili ile iletişim kurmaktadır.

Nikaragua İşaret Dili Uzmanı

Dil uzmanları açısından çok önemli bir dil olan Nikaragua işaret dilinin, pek çok eğitici tarafında öğretildiği bilinmektedir. Ülkemizde birçok işaret dilinin binlerce eğitici uzmanı bulunduğu gibi Nikaragua işaret dilinin de birçok uzmanı mevcuttur. Bu uzmanlar, başarılı ve profesyonel işaret dili eğitimi vererek, işaret dilinin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır.

Özellikle işitme engelli kişilerin eğitimi, işaret dili uzmanı tarafından verildiği için uzmanların önemi de çok fazladır. Çünkü işitme engelli kişilerin tek başına Nikaragua işaret dilin, öğrenmeleri elbette zordur. Nikaragua işaret dili uzmanı ile bu dili öğrenmek daha pratik ve profesyonel olacaktır.

İnsanların duygu ve düşüncelerini anlattığı işaret dilini, eğitim olarak bir uzmandan almak elbette ayrıcalık gibi bir durumdur. Bu duruma en çok etki eden faktör, elbette ki işaret dillerinin ülkemizde gelişmesi ve uzmanların sayısının artmasıdır. Çünkü işaret dilleri her ne kadar artarsa, eğitici uzmanların da sayısı artar. Buna bağlı olarak, eğitici uzman sayısı arttıkça ülkemizde ki işitme engelli çocuklar ve yetişkinler daha sağlıklı bir iletişim kurabilirler.

Nikaragua İşaret Dili Nasıldır?

Nikaragua işaret dili 1970 ve 1980 yıllarının ortalarında işitme engelli çocuklar sayesinde çıkan bir dildir. işitme engelli çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin hayatına renk katan bu işaret dili ile birçok kişi daha  başarılı iletişim kurmuştur.

Hal ve hareketler ile anlatılan bu dil, pek çok uzman tarafından da benimsenmiştir. Bu bağlamda bu özel dili benimseyen uzmanlar profesyonel eğitim alarak, Nikaragua işaret dilini öğrenmek isteyen işitme engelli kişilere yardımcı olmuştur.

Elbette ki işaret dili, hayatımızın çok önemli araçlarından bir tanesidir. İşaret dilinin olmadığı bir ülke veya bir yer yoktur. Çünkü dil, insanlar için vazgeçilmez bir duyu organı olduğu gibi işaret dili de işitme engelli kardeşlerimiz için vazgeçilmezdir.

Nikaragua İşaret Dili Nedir?

Peki, Nikaragua işaret dili nasıldır? Nikaragua işaret dili, işaret dili iletişim araçları kapsamında yer alan bir iletişim aracıdır. Görsel iletişim olarak da adlandırabileceğimiz Nikaragua işaret dilinin, genel olarak Nikaragua ülkesinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Bundan ayrı, başka ülkelerde kullanıldığı bilinmemektedir.

Yalnız, Orta Amerika bölgesinde bu işaret dilin kullanıldığı tahmin ediliyor. Dil bir ihtiyaç olduğundan, işaret dilleri oldukça önem taşımaktadır. Sadece dünya genelinde çok yaygın olarak konuşulan bir işaret dili değil, bu işaret dili bile çok önemli bir dildir. Çünkü bu işaret dili sayesinde, işitme engelli kişiler duygularını, düşüncelerini karşıdaki kişiye anlatabiliyor. Bu sayede işitme engelli kişilerin mutlulukları da daha çok artıyor.

Elbette ki her işaret dili çok güzel ve önemli olduğu gibi Nikaragua işaret dili de oldukça önemlidir. Nikaragua işaret dilini oluşturan çocuklar ve dilin gelişmesine katkı da bulunan uzmanlar sayesinde, Nikaragua dilini bugün binlerce işitme engelli kardeşimiz kullanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here