Ana sayfa Bilmiyorum Deme Nasuh Tövbesi Nedir Nasıl Yapılır Nasuh Tövbesi Hikayesi

Nasuh Tövbesi Nedir Nasıl Yapılır Nasuh Tövbesi Hikayesi

1002
0
nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır
nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır

Sefirin kızı dizisinde bir kesit olarak hayatımıza giren nasuh tövbesi ifadesi birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediliyor. İnsanlar arama motorlarında nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır, nasuh yemini nedir, nasuh tövbesi ne demek sorularını aratıyor. Kuran-i tövbe olarak geçen nasuh tövmesi nedir nasıl yapılır ?

Sözlükte “dönmek” “allaha yöneliş” ifade eden nasuh tövbesi kabahatinden pişmanlık duyulduğu için vazgeçmek anlamına gelir. Sefirin Kızı dizisinde birçok izleyenin dikkatini çeken nasuh tövbesi ifadesi allaha yalvarış, vicdani olarak kişinin benliğiyle hesaplaşması ve yenilemesi anlamına gelir.

Nasuh Tövbesi Nedir Nasıl Yapılır ?

Nasuh sözlük anlamı olarak hâlis, temiz, kesin, kat’i, çok nasihat eden anlamlarına gelmektedir. Ayrıca yırtık ve söküğü kapayan ve hiçbir eksik bırakmayacak şekilde onaran anlamına gelmektedir.

nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır
nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır

Nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır ?

Nasuh tövbesi pişman olunan kabahatli bir durumda pişmanlığınızı allaha sadakat ile yalvarış şeklinde kendi benliğinde vicdan azabı çekmelidir. Dilimizde bozulmaması gereken tövbe olarak geçen nasuh tövbesinde yaptığınız bir yanlış dolayısıyla allaha yöneliş, allaha dünüş ve işlenen günahların affedilmesi için allaha yalvarış şeklinde olmalıdır.

Yüce Allah buyurmaktadır:

Ey iman edenler ! Nasuh bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerini örter (Tahrim/8)

Bu ayetteki nasuhun anlamı; sahibine günahı öğütleyen, onu günahtan kurtaracak bir tövbe ile Allah’a yönelin demektedir. O halde nasuh tevbesi geçmişte yaptığınız günahlardan pişman olarak Allah’a yönelmek, yaptığınız hataya bir daha düşmemek ve pişmanlığınızı göstermek anlamına gelir.

Nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır ?

Peygamberimiz (s.a.v.) nasuh tövbesini;

“Kulun işlediği tövbesini günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rücu edip sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir” şeklinde ifade etmiştir.

Gazali Hz. ise nasuh tövbesi ile ilgil şu ifadelere yer vermiştir. “Nasuh tövbesi yapanlar, tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır. Bunlar geçmişteki eksikliklerini tamamlar ve bir daha günaha dönmeyi zelle ve sürçmeler hariç hatırdan bile geçirmezler. İşte tövbede istikamet budur. Kötü sıfatların hasenelere(iyi sıfatlara) dönüşümü bu tür tövbe sahipleri içindir.”

Nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır yazımızın devamı…

Nasuh Tövbesi Kabul Şartları

Kuran-ı Kerimde Yüce Allah’ın yapılan hatalardan geri dönülmesi ve pişman olunması sonucunda tövbe kapısını çalmalarını ve bu kullarını sevdiği belirtilmesi tövbelerin kabul edilceğinin bir göstergesidir.

Tövbe hakkında hadis-i şerif:

“Nefsim, elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki, eğer günah işleyip tövbe ediyor olmasaydınız, Allah sizin yerinize, günah işleyen ve Allah’dan istiğfar edip Allah’ın da onları bağışlayacağı bir kavim getirirdi” (Müslim Tevbe 11; Ahmed B. Hanbel, Müsned, II,309.)

Tövbe Duası:

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Türkçe Meali:

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle.

Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir.

Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

Yukarıda nasuh tövbesi nedir nasıl yapılır, nasuh tövbesi nasıl edilir sorularını cevaplandırdık aklınıza takılan bir soru olursa yorum yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here