Ana sayfa Bilmiyorum Deme Mors Alfabesi Nedir 27 Nisan Mors Alfabesi Günü

Mors Alfabesi Nedir 27 Nisan Mors Alfabesi Günü

779
0
mors alfabesi günü
mors alfabesi günü

Mors alfabesinin sayıları her yıl Samuel Mors’un doğum günü olan 27 nisan tarihinde anılmaktadır. Alfabe uzun yıllar boyunca zor durumda kalan izciler, pilotlar ve deniz ulaşımında çalışan personeller tarafından kullanılmıştır. Mors alfabesi nedir ? Mors alfabesinin sayıları kısa ve uzun ışık ya da seslerin birleşiminin bir harf veya rakam ifade etmesidir. Alfabe türü özellikle savaş yıllarında ve Amerikan sinemasında zorda kalan kişinin kurtulma çabası olarak kullandığı yöntemdir. Mors alfabesi örnek cümleler için aşağıya doğru okumaya devam ediniz.

Mors alfabesinin sayıları uzun yıllar sinemada zor durumda kalan kişilerin mesajlaşma yöntemi olarak tüm izleyecilere aktarıldı. Filmlerdeki klasik sahne zor durumda kalan kişi S.O.S yani acil durum için mors alfabesini kullanır ve yardım çağırır. Bu sayede kişi mors sayıları ile yardım çağırır ve acil durum ekipleri kişiyi kurtarır. Peki mors sayıları nerede kullanılır, 27 nisan mors alfabesi günü, mors alfabesini kim icat etti sizler için yazımızın devamında derledik.

Anneler Günü Hediye Önerileri Anneme Ne Hediye Alabilirim

27 Nisan Mors Alfabesi Günü

Mors alfabesini kim buldu ? Her yıl 27 nisan mors alfabesinin icadı yapan Samuel Mors’un doğum günü mors alfabesi günü olarak anılmaktadır. Bir harf kodlama sistemi olan mors sayıları önceleri sadece rakamların kodlamalarını yapıyordu fakat daha sonra gelen şikayetler üzerine kodlamaların çok uzun olması sebebiyle Samuel Mors yanına asistanı Veil’i alarak çalışmaları geliştirdi.

Mors alfabesini geliştirdikten sonra sadece rakamları değil aynı zamanda harfleride kodlamaya yarıyordu. Her harfin kısa ve uzun sinyallerinden oluşan bir kodlaması mevcuttu. 1850 li yıllarda telgrafın popülerliği ile alfabe oldukça büyük ilgi gördü.

Mors Sayıları Nerede Kullanılır

Bilinen en eski iletişim yöntemlerinden birisi olan mors sayıları 1850 li yıllarda havacılık ve denizcilik personeli için oldukça popüler bir haberleşme sistemiydi. Eski yıllarda kullanılan alfabe birtakım ülkelerin deniz personeline hala mors alfabesinin kodu eğitimi verilmektedir.

Mors Alfabesi Öğren

Mors alfabesi nasıl öğrenilir ? Mors alfabesini öğrenmek işinize yarayabilir. Nitekim yabancı bir ülkeye gittiğinizde iletişim araçlarının çekmediği yada kullanılmadığı bir bölgedeyseniz acil yardım çağırmak için elinizdeki herhangi bir ışık ya da ses çıkartan bir aletle mors alfabesindeki kodları oluşturarak acil yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Alfabeyi öğrenme konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunun için harfler arasında kısa, kelimeler arasında orta, cümleler arasında ise uzun boşluklar bırakılır. Aşağıda alfabenin kodlarını öğrenmeniz için çizelge bırakıyoruz. Kendinizi bu konuda geliştirmek isterseniz Google’un eğitimlerine katılabilisiniz.

mors sayıları kodları
mors sayıları kodları
mors kodları
mors kodları

Google mors alfabesini öğrenme eğitimi için tıklayınız.

Mors Alfabesi Bileklik

Son yıllarda popüler hale gelen uygulamalardan birisi olan mors alfabesinin bileklik kullanımı moda oldu. Nokta ve çizgilerin yan yana gelmesiyle birer harf oluşturulan boncuk yapıları insanlarda bileklik olarak kullanılmakta çoğu zamanda nokta ve çizgilerle mesajlar yazılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here