Ana sayfa Bilmiyorum Deme Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Miraç Kandili 2021

Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Miraç Kandili 2021

965
0
miraç kandilinde yapılması gerekenler
miraç kandilinde yapılması gerekenler

Miraç; islam aleminde Hz.Muhammed (s.a.s)’in göğe yükselmesi olgusudur. Müslüman alemi için en güzel günlerden birisi olan miraç kandili yaklaştıkça birçok kişi arama motorlarında miraç kandilinde yapılması gerekenler diye sorgulama yapıyor. İslam alemi için miraç kandili 2021 ne zaman, kandil günleri 2021,miraç kandili anlamı gibi konular haberimizin detayında…

Miraç Kandili Anlamı Ve Önemi

Miraç arapçada göğe yükselmek anlamında kullanılır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’ in göğe yükselmesi ve Allah’ın huzuruna çıkması hadisesine miraç adı verilmektedir. Kaynaklara göre miraç receb ayının 27.gecesi olarak gerçekleşmiştir. Miraç konusu Kuran-ı Kerim’de yer almaz fakat birçok hadis ve dini kitaplarda oldukça fazla yer verilmektedir. Peki müslüman alemi için önemli olan miraç kandilinde yapılması gerekenler,miraç kandili oruç tutulur mu ?

Miraç Kandili 2020
Miraç Kandili 2021

Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler Nelerdir 2021

Miraç Kandili, beş vakitin farz olduğu gecelerden birisidir. Bunun için oldukça önemli bir yere sahip olan miraç kandili’nde müslümanlar miraç kandilinde yapılması gerekenler sorusunu merak ediyor.

Miraç kandilinde yapılması gerekenler

Kuran-ı Kerim Okunmalı yada okuyanlar dinlenmeli.

Hz.Muhammed (s.a.s) ‘e salavat getirilmeli.

Kaza/Nafile namazları kılınmalı.

Günahlarımıza içten bir şekilde tövbe dilemeli ve istiğfar etmeliyiz.

Sağlığımız, huzurumuz ve Allah’ın nimetleri için hamd ve şükür halinde olmalıyız.

Küs ve dargın olan kişiler barıştırılmalı, müslüman kardeşlerimizle helalleşmeliyiz.

Yoksul,kimsesiz,yetim,öksüz gibi kimseler sadakalarla mutlu edilmeli,gönlü alınmalı.

Miraç Kandilinin gündüzünde yada miraç kandilinden sonraki gündüz oruç tutulabilir.

Etrafımızdaki müslüman aleminin miraç kandili kutlanmalı, kandil günü hatırlatılmalı. Malum virüs salgını sebebiyle şu günlerde görüşmek yerine telefonla yada mesajla kutlama yapılmalı.

Miraç Kandili Ne Zaman 2021 ?

Müslümanlar için en önemli günlerden birisi olan Receb ayının 26.günü olarak bilinen Miraç Kandili, 21 Mart 2021 Cumartesi günü gerçekleşecektir. Bu yıl koronavirüs sebebiyle toplu alanların kullanımının yasaklanmasından dolayı ibadethanelerde namaz kılmak geçici süreliğine iptal edilmişti. Bu sebeple kişilerin bireysel olarak namaz kılması camilere yönelmemesi tavsiye ediliyor. Peki Diyanet İşleri Başkanlığının konu ile ilgili bir açıklaması var mı ? Miraç Kandilinde camiler açık olucak mı ? Miraç kandilinde yapılması gerekenler nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konu ile ilgili açıklamaları;

Asr-ı Saadet ve Sahabe-i Kiram dönemlerine ait bu bilgi ve uygulamalara dayanan İslam alimleri toplu halde eda edilen ibadetlere katılmak için sağlıklı olmanın yanında başkasına zarar vermemenin de gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Dolayısıyla yeni tip Corona virüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Ayrıca İslam’ın şiarı olan ezanların okunmaya devam edilmesi ve gerekli tedbirler alınarak camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir. Milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnsanlığın bu virüsten bir an önce kurtulmasını ve kurtulması için gerekli çalışmaların yapılmasında Rabbimden kolaylıklar niyaz ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here