Ana sayfa Bilmiyorum Deme Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

163
0
Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik mühendisliği nedir? Mekatronik mühendisliği ne iş yapar? İşte bu soruların en ayrıntılı yanıtları! Günümüzde mühendislikler birçok dallara ayrılmıştır. Mekatronik mühendisliği nedir? Mekatronik kelime anlamı olarak mekanik ve elektronik kelimelerinin birleştirilmesi sonucu oluşmaktadır.

Mekatronik mühendisliği; duyarlı ve zeki ürün tasarımı, taleplere çözüm getirmek için çoklu mühendislerin birleşimini ifade eden bir mühendisliktir. Son yıllarda oldukça popüler olan bu mühendislik dalı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlamıştır.

Dünyada oldukça popüler olan ve sorunları çözme odaklı iş yapmaktadır. Sorunu belirleme, formüle etme ve modelleme gibi adımlar ile çözüme gitmeyi hedeflemektedir.

Çağın gerektirdiği bütün gereksinimleri kapsayan bu mühendislik bilimi üniversitelerimizde de eğitime geçmiştir. 4 yıllık bir eğitim verilmektedir. Bu meslek dalında ise hedeflenen çeşitli koşullara uyum sağlayan sistemler oluşturulmasıdır.

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Mühendisin tanımı ucuza mal ederek bir şeyi kaliteli olarak yapmak ve hayatı kolaylaştırmaktır. Mekatronik mühendisliği ise sırasıyla;

  • Araçlarda hava yastığı ve ABS fren sistemlerinde,
  • MR cihazlarının ve ultasonikproblar gibi tıbbi elektronik cihazlar,
  • Evlerde ki beyaz eşyalar ve benzeri eşyalar,
  • Sayısal tork anahtarı ve benzeri takımlar,
  • Laboratuvar test cihazlarının kontrolü,
  • El ve otomatik kumandalı hidrolik inşaat makineleri,

Kalite kontrolü gibi iş alanlarında çalışmaktadırlar. Bu alanlarda sahada olan Mekatronik Mühendisi ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde sağladığı iş imkanları ile insanları kendisine çekmektedir. Sağladığı istihdam ile de ülkemizde de insanlar okudukları bu bölümden sonra kendilerine uygun iş alanlarını bulabilmektedirler.

Mekatronik Mühendisliği Maaşı Ne Kadardır?

Mezun olan bir insan için alacağı maaş oldukça önemli bir konudur. Mekatronik mühendisliği nedir? Sorusundan sonra insanların aklına bu mühendislerin alacağı maaş gelmektedir. Bu anlamda her ne kadar değişkenlik gösterse de ortalama olarak 3.730 TL maaş alınmaktadır. Mesleğe ne zaman girdiğinizin, devlet veya özel alanda çalışmanızın da maaşınıza etkisi olacaktır. İşinde uzun yıllar kalan bir kişi ortalamanın üzerinde alacaktır.

Ayrıca Yüksek Lisans gibi eğitimler ile kendini geliştirmesi sonucu alacağı maaş da doğru oranda artacaktır. Meslekte ve hayatta kendinizi geliştirmenizin sonucunu iş hayatınızda ve sosyal yaşantınızda göreceksiniz. Mesleki anlamda alacağınız deneyimler de sizlerin bu alanda yükselmenizi sağlayacak ve sizleri iş anlamında bir ileri seviyeye çıkaracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here