Ana sayfa Bilmiyorum Deme Manzaralarıyla Akıldan Çıkmayan 7 Belgesel Hangileridir?

Manzaralarıyla Akıldan Çıkmayan 7 Belgesel Hangileridir?

199
0
Manzaralarıyla Akıldan Çıkmayan 7 Belgesel

Manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel, konusuna göre değişiklik göstermektedir. Tarih, doğa, hayvanlar, dünya vb. konularda belgeseller, gerçek hayatı anlatan filmlerdir. Yaşanmışlıklar, sinema dili ile çekilerek insanlara aktarılır. Elbette ki doğa ve hayvan belgeselleri en çok izlenen ve takip edilen belgeseller olarak bilinmektedir. Ancak evren, cosmos ve tarih de en iyi belgesel konuları olarak geçmektedir.

Yönetmenler, insanları sıkmadan hayatın gerçekliklerini; görmediğimiz yerlerde ve anlarda neler olduğunu en iyi şekilde yansıtmaktadır. Sanatsal bir bakış açısı ile çekilen belgeseller her yaştan insanın dikkatini çekerek, insanların ufkunu genişletir. İzlemesi keyifli ve merak uyandıran bu belgeseller, geçmişten veya günümüzden olabilir. Belgesel dünyasına giriş yapmak için izlenmesi gereken birçok belgesel bulunmaktadır.

Kaliteli bir belgesel çekimi, uzman kişilerin bilgi birikiminden yararlanarak olmaktadır. Ayrıca iyi bir yönetmen ile eşsiz manzaralara da tanıklık edebilirsiniz. Teknik olarak sinema, herkese hitap ederek, merak duygusunu tetikler. Çünkü hem göze hem de kulağa hitap eder. Bu yüzden manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel ve konularını sizler için derledik.

Manzaralarıyla

Our Planet (Gezegenimiz)

Tüm dünyada doğal yaşamın konu edinildiği belgesel; 2011 yılında, 600 kişiyi içinde bulunduran bir ekip ile çekilmiştir. Yeryüzünde bulunan eşsiz canlı türlerini konu alan belgesel, inanılmaz manzaralara ve olaylara tanıklık etmemizi sağlıyor.

Belgeselde deniz canlıları, Amazon Ormanları’nda yaşayan canlılar, kutuplarda yaşanan olaylar anlatılıyor. Doğanın bir dengesinin insanlar tarafından nasıl bozulduğuna da değiniyor. 8 bölümden oluşuyor ve dizi şeklinde seyirciye aktarılıyor.

Free Solo Gerçek Yaşam Öyküsü

Tamamen gerçek yaşam öyküsüne dayanan bu belgesel, Alex Honnold’un hikayesini anlatıyor. Tırmanması zor olan kayalara tırmanan Honnold, yaptığı hareketlerle eşsiz görüntüler ortaya koyuyor. Kaliteli bir çekimi olan belgesel, Oscar ödüllü en iyi belgesel sınıfında yer alıyor.

Belgeseldeki en önemli konu ise; El Capitan kayalıklarına ipsiz bir şekilde tırnanıştır. Bu yüzden adına ‘’Free Solo’’ denmiştir. Spor alanındaki çoğu kişinin ilgisini çeken belgesel, manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel kategorisinde kendini yer bulmuştur.

Bal ülkesi

Honeyland (Bal Ülkesi)

Ekolojik olarak güçlü bir mesaja sahip olan belgesel, Makedonya’da geçiyor. Arıcılık yapan bir Türk kadınının hikayesi anlatılan belgeselde, inanılmaz arı ve petek manzaraları dikkat çekiyor. Makedonya’nın güzel manzaraları, köy hayatı ve arıcılık ile ilgili merak edilen her şeyi bu belgeselde bulabilirsiniz. Belgeselin IMDb puanı ise 8.3’tür. Makedonya’nın yeşilliği ve köyleri ile manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel kategorisinde yerini almıştır.

La Marche De L’empereur (İmparatorun Yolculuğu)

Antartika’da yaşamlarını sürdüren İmparator Penguen’lerin hikayesini konu alan belgeselde buzula doyacaksınız. Zorlu bir kıtada yaşamlarını süren bu narin hayvanların, yaşam mücadelesinde inanılmaz manzaralara tanıklık edeceksiniz. Penguenlerin; eşleri ile arasında ilişkilerden, değişik danslarına kadar penguen hayatına dair birçok bilgi edineceksiniz. İmparatorun Yolculuğu belgeseli, manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel arasında yerini korumaya devam ediyor.

Afrika Mükemmel Manzaralar Sunuyor!

Afrika’dan inanılmaz manzaralara tanıklık edeceğiniz bir yolculuğa çıkmaya hazır olun! Şüphesiz ki belgesel denince herkesin aklına ilk olarak doğa hayatı gelmektedir. ‘’Afrika’’ belgeseli, vahşi yaşamı konu edinen belgeseller arasında yer alıyor. Bu belgesel, hayvanların hayatına dair birçok bilgi edinmenizi sağlayacak.

5 bölümden oluşan belgesel birçok bölgeyi ele alıyor. Bu bölgeler ayrıca her bölümün adıdır. Sırasıyla; Kalahari, Savan, Ümit Burnu, Sahra isimli bölümleri izlerken çok keyif alacaksınız. BBC tarafından yapılan belgesel 2013 yılında çekilmiştir.

Manzaralarıyla Akıldan Çıkmayan 7 Belgesel

Mavi Gezegen Harika Bir Belgesel!

İnanılmaz bir emek ile 4 yıl boyunca süren bir çekim! Bu belgeselde deniz canlıların hayatlarına dair birçok bilgi edineceksiniz. Belgesel çekimleri boyunca su altında tam olarak, 6 bin saat harcanmıştır. Bu muhteşem emeğin karşılığı ise belgesel severler sayesinde çok büyük bir ilgi!

İnanılmaz su altı manzaralarına eşlik edeceğiniz belgesel, manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel alanında en iyilerdendir. Blue Planet’in devam niteliğinde olan bu belgesel çocuklarınız ile izleyebileceğiniz bilgi içerikli ve keyifli anlatımlı bir belgeseldir.

Human Planet (İnsan Gezegeni)

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanları konu edinen belgesel, olağanüstü doğa manzaralarına eşlik ediyor. Dünyanın ne kadar farklı olduğu ve ayrı ayrı yerlerde verilen yaşam mücadelelerinin anlatıldığı belgesel, oldukça seviliyor.

2011 yılında yayınlanan belgeselin IMDb puanı ise tam olarak 9’dur ve başarısı ile herkesin dikkatini çekmiştir. Dünyanın her yerinden eşsiz ve unutulmayacak görüntüler vererek, manzaralarıyla akıldan çıkmayan 7 belgesel arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here