Ana sayfa Bilmiyorum Deme Mal Bildirimi Beyanı Nasıl Yapılır

Mal Bildirimi Beyanı Nasıl Yapılır

1005
0
Mal Bildirimi 2020
Mal Bildirimi 2020

3628 sayılı Kanun’un 7’nci maddesi uyarınca; kamu görevlileri kanunda yazılı görevde bulunanlar görevde bulundukları süre sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda en geç şubat ayının sonuna kadar (2020 yılı için 29/02/2020 tarihine kadar) mal bildiriminde bulunmak zorundalar. Mal bildirimi beyanı nasıl yapılır, mal beyanı, mal bildirimi formu hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Mal Bildirim Beyanı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonu 0 ve 5 ile genel bakış beyanı denir. Daha öncelerde verilen beyanlar var. Bu yeni verilen beyanda diğerleri eklenir birleştirilir ve tek beyan haline getirilir. 100 bin TL nakit para, 50 bin TL lik arsa ve ek olarak bildirimde içerir 50 bin TL lik araba varsa 2020 şubat için verilen genel mal beyanındadır. zorundadır. Mal bildirimi beyanı nasıl yapılır, mal bildirim formu hakkında…

mal bildirimi beyanı
mal bildirimi formu 2020

Mal Beyanında Bulunurken Eşlerin Durumu

Mal beyanında bulunurken her iki eşinde üzerinde mal yada nakit para varsa eşlerin ayrı ayrı mal beyanında bulunması gerekir. Bildirimlerde eşleri ile velayeti altında onsekiz yaşını doldurmayan çocuklarının taşınmaz malları ile net maaş tutarının beş katını geçen taşınır mallar, hak, gelir, alacak ve borçlarını bildirirler. Memurla birlikte yaşayan ve velayet hakkı sona eren çocukların mal varlıklarının bildirilmesine gerek yoktur.

Birden Fazla Görevi Olanlar Nasıl Mal Bildiriminde Bulunacak ?

Mal bildiriminde bulunacak kamu görevlilerinde birden fazla görevi olanlar asli oldukları görevi bildirmeleri yeterli sayılıyor. Örnek vermek gerekirse üniversitede akademik personel olarak çalışan bir profesörün birçok firmada yönetim kurulu üyeliğinde imzası var. Bu durumda sadece üniversitede çalışmış olduğu profesörlüğü bildirimde bulunacaklardır.

Aylıksız İzinde Olanlarda Mal Bildirimi Vermek Zorunda mı ?

Kanuna göre aylıksız izinde olma durumu mal bildirimi vermeye engel değil. Görevde olanlar gibi aylıksız izinli olan personelde şubat ayının 29 una kadar 2020 mal beyanını vermek zorundadır.

Mal Bildirim Formları Karşılaştırma Yapılıyor mu ? Denetleniyor mu ?

Mal beyan formları kapalı zarf içerisinde verilmesi ilgili yönetmelikte yazmaktadır. Kapalı zarf içerisinde verilmesi gizlilik içeren bilgilerin yer almasından kaynaklıdır. Ve bu form soruşturma ve kovuşturma dışında açılamayacağı gibi bir algı oluşmuştur. Aslında ilgili yönetmeliği okuduğunuzda mal bildirim formlarının karşılaştırılması gerektiği yazmaktadır. Uygulamaya bakıldığında ise bu karşılaştırmanın mümkün olmayacağı kanısı hakimdir. Bu konuda bilginiz yoksa yazımızda mal bildirimi beyanı nasıl yapılır‘ı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Mal Bildirimi Zamanında Doldurmayanların Cezası Nedir ?

mal beyan formu 2020
mal beyan formu 2020

Mal Beyanı Formu 2020 Ulaşmak İçin Tıklayınız

Zamanında mal beyanında bulunmayanlar hakkında 657 sayılı Kanun’un 125’inci maddesi gereğince kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilir. 3628 sayılı Kanun’un 13’üncü maddesi uyarınca; kanunun daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde haksız mal edinen kişiye üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş milyon TL den on milyon TL ye kadar ağır para cezası verilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here