Ana sayfa Bilmiyorum Deme Küpe Nasıl Temizlenir ? Kararan Küpe Nasıl Parlatılır ?

Küpe Nasıl Temizlenir ? Kararan Küpe Nasıl Parlatılır ?

5725
0
küpe nasıl temizlenir
küpe nasıl temizlenir

Biz kadınların en çok kullandığı takılar arasında yer alan küpeler ve kolyeler zamanla paslanır ya da rengi solar. Kullandıkça rengi solan bu küpeleri düzenli bir şekilde temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Paslanmış küpeler nasıl temizlenir ? Küpeler uzun kullanım sonucunda eski parlaklığını yitirebilir ya da yıpranabilir. Biliyoruz ki hiçbir şey ilk günkü güzelliği gibi kalmıyor. Takılarımızı temizlerken ince detaylara önem vermek takının çeşidine göre parlaklığının uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple altın ya da gümüş takılarımızın ilk günkü gibi parlamasını ve canlı görünmesini istiyorsak aşağıda yer alan küpe nasıl temizlenir, küpe nasıl dezenfekte edilir, paslanmış takılar nasıl parlatılır konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Günlük takılarımız arasında yer alan imitasyon takılarında temizliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. İmitasyon olarak aldığımız bazı takılar zaman zaman cildimizde kızarıklıklar yaratabilir. Düzenli dezenfekte edilmesi gereken imitasyon küpeler nasıl temizlenmeli ? Özel günlerde kullandığımız mücevher ya da elmas gibi takılar gümüş ve altın gibi takılara nazaran daha hassas olduklarından özel bir titizlikle temizlenmesi gereklidir. Mücevherleriniz her zaman parlaklığı hak ediyor. Eski canlılığını koruyamayan altın ya da gümüş gibi kolyeleri aşağıda uygulayacağınız basit ve pratik yöntemlerle eski haline getirebilirsiniz.

Gümüş Küpe Nasıl Temizlenir ?

Paslanmış küpe nasıl temizlenir ? Gümüş küpeler birçok ortam için ister gece ister gündüz en ideal takılarımız arasındadır. Giyeceğiniz birçok elbise ile uyum sağlayabilen ekonomik gümüş küpelerin temizliği oldukça basittir. Gümüş küpeleri temizlemek için hazırlanmış bazı solusyonlara batırmamız gümüşün rengini karartmadan temizlenmesine yardımcı olacaktır. Gümüş küpeler nasıl temizlenir başlayalım.

küpe kararması nasıl temizlenir
küpe kararması nasıl temizlenir

Karbonatla paslı gümüş küpeler nasıl temizlenir ?

Küpe kararması nasıl temizlenir ? Paslanmış gümüş takılarınızı temizlemenin en basit yollarından birisi kendinize bir macun yapmaktadır. Hazırlayacağımız karbonatlı macunu gümüş kolyenizin kirli noktalarına tüğ bırakmayacak pamuklu bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Yapmamız gerekenler:

Eczaneden ya da marketten alacağınız bir miktar karbonatın üzerine 3-4 damla su ekleyin ve macun kıvamına getirin. Hazırladığınız bu macunu pamuklu bir beze dokundurarak gümüş küpenize bastırmadan etrafına sürüp 15-20 dakika kadar beklemeye alın. Daha sonra ılık bir su yardımıyla karbonatlı küpenizi temizleyin.

Bu rutin işlemi ortalama 6 ayda bir sefer yapabiliriz. Çok sık tekrarlandığında gümüş kolye ve küpeler üzerinde soluklaşma yaratabilir.

Oksijenli su ile küpeler nasıl temizlenir ?

İmitasyon küpe nasıl temizlenir ? Karbonatlı su ile temizlemek istemeyenler için daha farklı bir yöntem olarak oksijenli su denemenizi tavsiye ederim. Oksijenli su bir diğer adı Hidrojen peroksit daha çok cilt tedavilerinde kullanılsa da düşük asidik özelliği sayesinde kolyelerinizin dezenfekte edilmesi için oldukça iyi bir bileşen.

Yapmamız gerekenler:

Eczaneden alacağınız 100 ml oksijenli suyu bir su bardağına boşaltın. İçine kararmış küpe ya da kolyenizi koyun ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra küpenizi kaşık yardımıyla oksijenli su içerisinden çıkarın ve ılık bir suyla yıkayıp kurulayın.

Zeytinyağlı limon suyu ile gümüş takıları temizleme

Çelik küpe nasıl parlatılır ? Denenmiş uygulamalar neticesinde yarım su bardağı limon suyu içerisinde 1 çay kaşığı zeytinyağı atarak karıştırın. Mikrofiber bezi oluşan karışıma damlatarak ufak dokunuşlarla kararmış gümüş küpelerinizi temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra gümüş takınızı ılık bir su ile durulayın ve temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

paslanmış küpe nasıl temizlenir
paslanmış küpe nasıl temizlenir

Elmas Küpe Nasıl Temizlenir ?

Elmas küpeler gümüş küpelere nazaran özel günlerde ve nadide kişilere hediye edilir. Almış olduğunuz elmas küpelerin zamanla kararmasını ve ilk günkü gibi parlamasını istiyorsanız elmas küpe nasıl temizlenir yöntemleri nelerdir inceleyelim.

 • Su bardağını ılık bir su ile doldurun, içerisine kimyasal olmayan bir deterjan ya da sıvı sabun koyun.
 • Küpenizde oluşan kiri çıkartmak için bardağı hafifçe sallayabilirsiniz.
 • Küpeniz üzerine yapışmış inatçı kirleri ve kalıntıları bir diş fırçası ya da kürdan yardımıyla küçük hareketlerle temizleyebilirsiniz.
 • Daha sonra küpenizi kaşık yardımıyla sabunlu sudan çıkarın ve ılık bir su ile yıkayıp temiz bir bezle kurulayın.

Yukarıda uygulamış olduğumuz yöntemle evde takı nasıl temizlenir görmüş olduk. Dilerseniz bu yöntemin yerine mağazalarda satılan elmas temizleme taşları kullanabilirsiniz.

İnci Küpeler Nasıl Temizlenir ?

İnci küpeler narin ve temizlemesi özen gerektiren takılardır. Günlük elbiselerle de kullanılabilen inci küpeleri temizlerken önce ellerimizi sabunlu suyla yıkayalım. Daha sonra bir bardak ılık suyun içerisine temizlenmesini istediğimiz inci küpeleri bırakalım. 25-30 dakika bekledikten sonra inci küpeleri nemli ve temiz bir bezle silelim. Ardından inci küpeleri kuruması için mücevher kutusu gibi kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.

İnci küpeleri temizlerken hassas olduklarından dolayı aşırı kimyasal içeren sabunlar ve deterjanlar kullanmayın.

küpe nasıl dezenfekte edilir
küpe nasıl dezenfekte edilir

Altın Takılar Nasıl Temizlenir ?

Altın takılar gümüşlere göre daha hassastırlar bu yüzden yapacağınız temizliği rutin hale getirmekten ziyade 6 ayda bir uygulanabilir. Altın takılar nasıl temizlenir ? Yapmanız gereken 6 çay kaşığı su ile 1 çay kaşığı amonyağı küçük bir kapta karıştırın ve hazırladığınız karışımı mikrofiber bir bez yardımıyla altın küpelerinize ya da kolyelerinize sürün. İşlemi yaptıktan sonra çok fazla beklemeden ılık bir su yardımıyla altın takınızı durulayın.

Bonus: Takıları Temizlemek İçin Karışım

Evde takı nasıl temizlenir ? Benim bir televizyon programında karşılaşarak uyguladığım en iyi temizleyici yöntem olarak size aşağıda nasıl yapacağınızı belirtiyorum. Küpe nasıl parlatılır ? Bu karışım sayesinde yüzükleri, yeşillenen kolyeleri, zincirleri, altın ya da gümüş farketmeksizin içine attıktan 2 saat sonra çıkarıp ılık suyla durulama yapmanız yeterlidir.

Yapmamız gerekenler:

Küçük bir kabın içerisine aşağıdaki malzemeleri ekleyiniz.

 • 4-5 yaprak beyaz sarımsak kabuğu
 • Ufak boyutlu yarım dilim patates
 • Bir çay kaşığı tuz
 • 4-5 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • Yarım bardak su
 • 1 adet beyaz yumurta kabuğu

Yukarıda hazırlamış olduğumuz karışım temizleyici ve parlaklığı arttıran doğal ürünler sayesinde takılarımızı eski haline getirecek ve parlamasına neden olacaktır.

Küpeleri Temiz Tutmanın Yolları Nelerdir ?

 • Küpelerinizi takmadan önce ellerinizi mutlaka sabunlu su ile yıkayın.
 • Kulak temizliğinize özen gösterin.
 • Küpenizin askısını alkol ile ayda bir sefer temizlemek çevresinde oluşabilecek mikropları engelleyecektir.
 • Yatmadan önce ve duşa girerken mutlaka küpenizi çıkartın.
 • Kozmetik ürünlerini ve parfümleri küpenizden uzak tutun. Küpelerin kararmasına en çok sebep olan şey parfümü küpe bölgesine sıkmaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here