Ana sayfa Bilmiyorum Deme Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır ? Kısa Çalışma Ödeneği Nedir ?

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır ? Kısa Çalışma Ödeneği Nedir ?

167
0
kısa çalışma ödeneği nasıl alınır
kısa çalışma ödeneği nasıl alınır

Cumhurbaşkanlığı’nın kararıyla son dönemlerdeki salgın hastalıklardan dolayı ekonomik dengesizliklerin etkisini gidermek için kısa çalışma ödeneği çıkarıldı. Kararı duyan işçiler ve işverenler son dönemlerdeki salgın haberlerinin ekonomi üzerindeki ciddi etkisini azaltmak için umutlu. Vatandaşlar kısa çalışma ödeneği nedir ? kısa çalışma ödeneği nasıl alınır ? kısa çalışma ödeneği kimlere verilir ? kısa çalışma ödeneği yararlanma şartları ? kısa çalışma ödeneği sorgulama gibi konularda arama motorlarında sorgulama yapıyor. Peki kısa çalışma ödeneği nasıl alınır ? yazımızın devamı haberimizin detayında…

kısa çalışma ödeneği
kısa çalışma ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklama ile koronavirüs salgını dolayısıyla ekonomik sarsıntıları önlemek, işverenlerin ve işçilerin bu durumdan etkilenmemesi amacıyla kısa çalışma ödeneği faaliyetini duyurdu.

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır ?

Vatandaşlar korona salgını sonrası kayıplarını azaltmak için arama motorlarında Kısa çalışma ödeneği nasıl alınır ? diye sorgulama yapıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt yaptığı duyuruya göre koronavirüs salgından etkilenmiş işverenlere İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine gerekli belgelerin mail ortamında gönderilmesi sonucunda başvuru yapılmış oluyor.

Başvurularla ilgili açıklamanın www.iskur.gov.tr adresinde yer aldığını belirten Bakan SELÇUK, desteklerin Cumhurbaşkanlığı himayelerinde açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” içinde yer aldığını belirtti.

Yaşanan kriz veya zorlayıcı sebeplerle (salgın hastalıklar,deprem,sel vb.) işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması durumunda asgari ücretli kişilere 1752 TL destek yapılabilir.

Kişinin maaş durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte ödemeler işçiye aylık olarak çalışmadı gün kadar ptt aracılığıyla yapılabilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Yararlanma Şartları

1.İşverenlerin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunduktan sonra İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

2.Yapılan başvuru sonucunda iş müfettişlerince başvurunuzun yukarıdaki durumu sağlayıp sağlayamadığınızın denetlenmesi.

3.İşçinin ise kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması.

4.Yetkililerin yapacağı inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekir.

5.İşyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltıldığı veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulduğu durumlarda uygulanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here