Ana sayfa Bilmiyorum Deme Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

400
0
kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır
kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır

Birçok işçi ve işveren covid-19 salgını etkisini ekonomik olarak azaltmak için kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır konusunu merak ediyor. Sizler için kısa çalışma ödeneği başvurusu , asgari ücret desteği, kısa çalışma ödeneği nasıl alınır, kısa çalışma ödeneği kimlere verilir konusunu ele aldık. Detaylar haberimizin devamında…

kısa çalışma ödeneği
kısa çalışma ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir ?

Kısa çalışma ödeneği genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt yaptıpı açıklamaya göre 23 mart 2020’den itibaren kısa çalışma ödeneği başvuruları alınacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle kısa çalışma ödeneği başvurusu şartlarını taşınanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir :

1.İşverenlerin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunduktan sonra İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

2.Yapılan başvuru sonucunda iş müfettişlerince başvurunuzun yukarıdaki durumu sağlayıp sağlayamadığınızın denetlenmesi.

3.İşçinin ise kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması.

4.Yetkililerin yapacağı inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekir.

5.İşyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltıldığı veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulduğu durumlarda uygulanabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Yapma

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Aşağıda sizlere paylaşmış olduğum formları doldurup bağlı bulunduğunuz Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü/Hizmet Merkezi kurumuna mail atmak olucaktır.

UYARI: Kısa çalışma başvuruları, işçiler adına işverenler tarafından yapılır. İşçiler kısa çalışma talebinde bulunamaz. İşveren tarafından yapılan başvuru iş müfettişlerince denetlendikten sonra uygun görülen başvurular onaylanır ve kısa çalışma ödeneğinden hem işçi hemde işveren faydalandırılır.

Detaylı bilgi almak isterseniz kısa çalışma ödeneği hakkında İŞKUR sayfasına ulaşabilirsiniz. İŞKUR’a bağkanmak için TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here