Ana sayfa Bilmiyorum Deme Kira Vergisi Muafiyeti Nasıl Yapılır 2021 ?

Kira Vergisi Muafiyeti Nasıl Yapılır 2021 ?

482
0
kira vergisi muafiyeti
kira vergisi muafiyeti

Vatandaşlar yaklaşan vergi ödemeleri sonrasında kira geliri elde edenler kira vergisi muafiyeti nasıl sağlanır ? kira gelir vergisi muafiyeti nasıl yapılır ? kira gelir vergisi muafiyeti yolları gibi konularda internette arama gerçekleştiriyor. Bizlerde sizin için kira vergisi muafiyeti sağlamanın bazı yollarını mevzuattan yola çıkarak anlatıyor olucaz.

Kira Gelir Vergisi Muafiyeti 2021

Herkes elde ettiği kira gelirinden kira vergisi muafiyet şartlarını taşımak ister. Kira vergisinden muaf olmanın bazı şartları vardır. Bu şartları sağlayanlar indirimli vergi ödemesi yaparlar. Konu ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biriside emeklilier kira gelir vergisi öder mi ?

Emekliler Kira Gelir Vergisi Öder mi ?

Kira vergisi muafiyeti denince akla ilk gelen sorulardan biriside “emekliler kira gelir vergisi öder mi” oluyor. Bu konuyu sizler için bir örnekle açıklamak istiyorum.

Örneğin: Emekli olan ayşe teyzenin bir evi var ve onuda kiraya vermiş durumda. Kiraya verdiği evden yıllık belirli bir kazanç elde ediyor. Elde ettiği kazançlarından kira vergisi öder mi ?

Cevap: Eğer ayşe teyzenin evi brüt 200 metrekaye kadar ise ve ayşe teyzenin üzerine sadece bir ev kayıtlıysa ayşe teyze kira gelirinden muaf tutulup vergi ödemiyor.

SORU 2: Emekli ayşe teyzenin 2 evi var. Birisinde oturup diğerinden kira geliri elde ediyor. Bu durumda ayşe teyze vergi muafiyeti sağlar mı ? Kira vergisi öder mi ?

Cevap: Malesef bu durumda emekli olan ayşe teyze kira gelir vergisini ödeme zorundadır. Kira vergisi muafiyeti sadece yukarıda belirtildiği gibi tek konut ve brüt 200 metrekare şartı olduğu taktirde kira gelir vergisi ödemez.

SORU 3: Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden ayşe teyze kira gelir vergisi öder mi ?

Cevap: Ayşe teyze İster ücretli isterse kendi işini yapsın malesef vergi ödemeye devam eder.

SORU 4: Hisseli ev sahibi olan kira vergisi öder mi ?

Cevap: İster 1/2 ister 1/4 yada daha farklı bir oranda hisseli ev sahibi olan emekli ayşe teyze bu durumda yine kira vergisini ödemek zorundadır.

Kira Vergisi Muafiyeti Nasıl Yapılır ?

Asıl konumuza dönecek olursak ev sahibi olan kişiler üzerinden kira vergisi muafiyeti nasıl sağlanır sorusu gündemi meşgul etmekte. Sizler için şimdi detaylı bir şekilde kira gelir muafiyeti sağlama şartlarından bahsedicez.

1.Krediyle Ev Alanlar Kira Vergisi Öder mi ?

Mevzuatta sağlanan birtakım indirim ve istisnalar vatandaşların merak konusunu oluyor. En çok da krediyle ev alanlar kira vergisi öder mi diye merak ediliyor. Mevzuata göre banka kredisiyle alınan evlerde o yıl için ödemiş olduğunuz faiz giderini gerçek gider yöntemi ile ödeyeceğiniz kira vergisinden düşebiliyorsunuz.

Örnekle durumu açıklayalım. Aylık kira geliriniz 2000 TL olduğunu varsayalım. 2019 yılı içerisinde 2000*12 ay = 24000 TL kira geliri elde etmiş olursunuz. Diğer taraftan 2019 yılı içerisinde almış olduğunuz evin kredisinde yıllık 30000 TL faiz ödemesi yapılmıştır. Satın aldığınız evin değerinin 400.000 TL değerinde olduğunu düşünelim ve bu tutarı 5 yıl boyunca %5 ini vergiden indirebiliyoruz. (400000*0.05=20.000 TL) Toplamda 2019 yılı içerisinde indirilcek vergi 20.000 + 30.000 =50.000 TL vergiden indirim yapılıyor.

Beyanname verirken gerçek gider yöntemini seçtiğinizde ve gerekli bilgileri girdiğinizde bu durumda 0 vergi ödemesi ile karşılaşıyorsunuz 🙂 Bu durumda sadece damga vergisi ödersiniz.

kira vergisi muafiyet şartları
kira vergisi muafiyet şartları

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kira vergisi indirim ve muafiyetinde birçok madde söz konusudur. Bu ekrana internet vergi dairesine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Vergi dairesi ekranına giriş yaptıktan sonra ilgili adımları takip edip gerçek gider yöntemini seçerek bu ekrana ulaşın. Ve ilgili giderleri ilgili ekranda sağ tarafta rakam olarak yazın. Konu hakkında aklınıza takılan soru işareti olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here