Ana sayfa Bilmiyorum Deme Kira Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir ? Resimli Kira Beyannamesi Verme

Kira Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir ? Resimli Kira Beyannamesi Verme

474
0
kira vergisi beyannamesi 2020
kira vergisi beyannamesi 2020

Vergi ödemelerinin yaklaşması sonucunda birçok kişi internette kira vergisi beyannamesi nasıl verilir ? diye aratmaya başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı takvimine göre emlak vergisi beyanı verme süresi 25/03/2020 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Bu zamana kadar emlak beyanı verilip ilk taksit ödemesi 31/03/2020 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

Kira Vergisi Beyannamesi Nedir ?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince eğer bir iş yeriniz yada bir emlağınız varsa ve bu emlak üzerinden gelir elde ediyorsanız “gayrimenkul sermaye iradı” elde ediyorsunuz demektir. Elde ettiğiniz kazanç gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Halk arasında kira vergisi olarak nitelendirilmektedir.

Her yıl düzenli olarak 01-31 mart tarihleri arasında kira beyannamesi verilip ilk taksidi 31 marta kadar ödenmesi gerekiyor. Peki bu durumda kira vergisi beyannamesi nasıl verilir ?

Kira Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir 2020

Kira vergisini internet üzerinden yada bağlı bulunduğunuz vergi dairelerine giderek ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bilgisi olmayan kullanıcılar ve okuma-yazması olmayanlar için “444 0 189” numaralı telefonu arayarak mükellefler vergi iletişim merkezinden yardım alabilirler.

Sizlere internet üzerinden e-devlet sistemiyle hazır beyan kullanılarak 5 dakikada beyan nasıl verilir adım adım anlatacağız.

1.Öncelikle arama motoru google a “internet vergi dairesi” diye arayıp önümüze çıkan İnternet Vergi Dairesi‘ne tıklayalım. Ardından aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi giriş yöntemlerinden birini seçelim. Biz e-devlet giriş yöntemiyle yapmayı tercih ettik.

kira vergisi beyannamesi nasıl verilir
kira beyannamesi verme 2020

2.E-devlet kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptıktan sonra önümüze internet vergi dairesi ekranı açılıcak. Buradan “hazır beyan” kısmına tıklıyoruz.

kira vergisi beyannamesi
kira vergisi beyannamesi

3.Ardından açılan ekrandan sol tarafta ilk önce”beyanname doldur” yazısına tıklayıp ardından sağ tarafta menüler açılacak. Buradan da “2019 beyanname doldur” butonuna tıklıyoruz. 2020 yılında 2019 yılının kira gelirlerini ödüyoruz.

kira vergisi beyannamesi verme
kira vergisi beyannamesi verme

4.Açılacak ekrandan cep telefonu ve mail adresinizi yazınız, ikametgah ve sicil bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol ediniz.

5.Beyan Edilecek Gayrimenkul Sermaye İradı başlığında sizden kira geliri elde ettiğiniz evin adres bilgilerini girmeniz istenecektir.

kira-beyannamesi 2020
kira-beyannamesi 2020

Kira vergisi beyannamesi nasıl verilir adlı yazımızı okumaya devam ediniz.

6.Emklak bilgilerinizi girdikten sonra en aşağıya inerek hazırlamış olduğunuz beyannameyi onaylamak için beyanname onaylamaya geç yada daha başka bildireceğiniz farklı gayrimenkul kiralarınız varsa taslak olarak kayıt edip daha sonra tekrar devam etmek için taslak kaydet butonuna basınız.

kira beyannamesi onaylama
kira beyannamesi onaylama

Ve artık kira beyannamesi nasıl verilir öğrenmiş oldunuz. Şimdi vermiş olduğunuz beyannameyi ödeme ekranına geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here