Ana sayfa Bilmiyorum Deme Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Kira Sözleşmesi Örneği 2020

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Kira Sözleşmesi Örneği 2020

825
0
kira sözleşmesi nasıl yapılır
kira sözleşmesi nasıl yapılır

Yeni bir iş yeri ya da yeni bir konuta taşındığınız zaman her iki tarafında yapması gereken en önemli konulardan birisi olan kira sözleşmesi nasıl yapılır sizler için anlatıyoruz. Ülkemizde mal sahibini ve kiracıyı korumak amaçlı yasal mevzuat gereği kira sözleşmesi yapılmaktadır. Kira sözleşmeleri bağlayacı niteliktedir. Peki kira sözleşmesi nasıl hazırlanır, kira sözleşmesi örneği 2020-2021, kira sözleşmesi nasıl doldurulur detaylar yazının devamında…

Kira sözleşmesi nedir ? Mal sahibi ile kiracı arasında bir akit yaratan sözleşme türüdür. Borçlar kanuna göre; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme anlamını taşımaktadır.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Kira sözleşmeleri kiracı ile mal sahibi arasında yapılan ve 3 ana bölümden oluşan kontrattır. Aşağıda kira sözleşmesi nasıl yazılır detaylı bir şekilde sizler için anlatıyoruz.

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Neyi Kapsar

Kira sözleşmesinde ilk bölüm kiralama ile ilgili bilgilerin yer aldığı mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi olmaktadır. Bu bilgiler en önemli kısımdır eksiksiz bir şekilde ayrıntısına varana kadar doldurulur.

kira sözleşmesi nasıl yazılır
kira sözleşmesi nasıl yazılır

İkinci bölümde ise kiralanan mülk ile birlikte teslim edilen demirbaşlar(eşyalar) yer almaktadır. Burada konutun ya da iş yerinin içinde bulunan kombi,petek,davlumbaz gibi eşyaların marka ve değeri yazılmalıdır.

Kira sözleşmesi nasıl olur ? Üçüncü bölümde ise  kira sözleşmesiyle ilgili genel koşullar bulunmaktadır. İlk iki bölüm dışında kalan tüm bilgiler buraya yazılabilmektedir. Örneğin: kiranın hangi bankaya ve hangi gün yatırılacağı, hesap bilgisi, bina içindeki boya,tadilat işlemleri vs.

Kira Sözleşmesi Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira sözleşmeleri üç bölümden oluşur ve bu bölümler doldurulurken kiracının mülkü kiraya veren mal sahibi olup olmadığını ya da varsa vekalet belgesinin olup olmadığını tespit etmesi gerekir.

Kira sözleşmesinde mal sahibi konutun içindeki demirbaşları ve yapılmışsa tadilat işlemlerini eksiksiz yazmasını isteyin aksi taktirde ileride hak iddia edilebilir. Sözleşmede en önemli detaylardan biriside zam artış oranı, kira bedeli, kiranın hangi yolla mal sahibine verileceği, depozito tutarı ve depozitonun hangi yolla iade edileceği gibi konulardır. Sözleşmeler resmi bağlayıcılığı olan belgeler olduğunu unutmayınız. Aşağıda sizler için kira sözleşmeleri ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplıyoruz.

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda mı ?

Güvendiğiniz bir kimsenin evini ya da işyerini kiraladığınızı varsayalım. Bu durumda sözleşmeye gerek yok diyebilirsiniz fakat ileride oluşabilecek anlaşmazlıklara karşı kira sözleşmesi yapılması tavsiye edilir. Borçlar kanununa göre yazılı olmasına gerek duyulmayan kira sözleşmelerini söz uçar yazı kalır mantığıyla yazılı yapmanızı tavsiye ederiz.

kira sözleşmesi nasıl doldurulur
kira sözleşmesi nasıl doldurulur

Kira sözleşmesi zorunlu mu ?

Türk Borçlar Kanununa göre kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda değildir. Kanunda bu konuyla ilgili şekil şartı aranmamaktadır. Her iki tarafından güvencesi olması açısından yazılı olarak yapılmaktadır.

Kira kontratı için kefil gerekir mi ?

Yasada böyle bir zorunluluk olmamakla beraber mal sahibi açısından kefil olması olumlu bir durumdur. Kira ödenmediği zaman kefil sorumlu tutulabilmektedir.

Kira sözleşmesi zam oranı ne olmalı ?

Sözleşmelerde TÜİK’in belirlemiş olduğu tüketici fiyat endeksi yer almaktadır. Eğer mal sahibi ile kiracı arasında özel bir zam oranı belirlenmediyse kira sözleşmesi zam oranı enflasyon oranıyla eşdeğer olmaktadır.

Kira sözleşmesi noter onaylı olmak zorunda mı ?

Kira sözleşmelerinde kanunen şekil şartı aranmamaktadır. Kira sözleşmesi doldurulurken noter onayı zorunlu değildir.

Kira sözleşmesi örneği 2020 indirmek için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here