Ana sayfa Bilmiyorum Deme İşyeri Kapanan İşsizlik Maaşı Alabilir mi İŞKUR

İşyeri Kapanan İşsizlik Maaşı Alabilir mi İŞKUR

4191
0
işyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi
işyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi

Dünyada artan koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde’de ekonomik anlamda birçok tedbir alınmakta. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde koronavirüs salgını sonrası ekonomik tedbir paketleri devreye sokulmuştu. Bu süreçte kapanan iş yerleri olduğu gibi işten çıkartılan bazı işçiler için işyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi, işten çıkarılanlara işsizlik maaşı, işsizlik maaşı şartları 2020 konuları gündemi meşgul ediyor. Birçok vatandaşın merak ettiği konuların başında gelen konu işyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi sorunu haberimizin detayında cevaplıyoruz.

işyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi
işten çıkarılanlara işsizlik maaşı

İşyeri Kapanan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

İşyeri kapanan işçiler işsizlik maaşı alabilir. Bunun birtakım şartları bulunmakla beraber. Buradaki en önemli husus işten çıkartılırken işverininizin sizi 17 yada 34 numaralı kodlarla işten çıkarmanızı gerçekleştirmesi olucaktır.

İşsizlik sigortası işçilerin işten çıktıktan sonra ekonomik anlamda kendilerini bir nebze olsun rahatlatmak için asgari düzeyde hayat şartlarını karşılamak maksadıyla oluşturulmuş bir sistemdir. İşsizlik fonunda paraların son zamanlarda artması sebebiyle işten ayrılan kişilerin işsizlik maaşı almaları konusunda birtakım esneklikler yapılacağı konusunda söylentiler mevcut fakat bu konuyla ilgili şuan için bir çalışma malesef ki gündemde yok.

Şuan için ortalamaya bakıldığında işsizlik sigortasından yararlanma kuralları katı olduğundan dolayı her 10 işsizden sadece 1’i işsizlik maaşı uygulamasından faydalanmakta.

İşten çıkarılanlara işsizlik maaşı” yazımızın devamı…

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

İşsizlik maaşı şartları 2020

1.Öncelikli olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi işverininizin sigorta çıkışı yaparken 17. yada 34. numaralı kodu seçerek işten ayrılma işleminizi gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi taktirde işçi hiçbir şekilde işsizlik sigortası durumundan faydalanamaz.

2.Son 3 yılda en az 20 ay prim ödemesi gerçekleşmiş olması gerekir.

3.Son 4 ay içerisinde eksiksiz prim ödemesi şartı aranmakta.

İşyeri kapanan işsizlik maaşı alabilir mi ?

Kapanan işyeri yada kar elde edemediği için işyerinin kapanması durumunda işçileri mağdur etmemek için işsizlik sigortası(işsizlik maaşı) uygulamasından yararlanılır. Ayrıca bu durumda kişi sadece maaş almakla kalmaz sigorta durumundan da faydalanır. Sigorta durumunda kişinin bakmakla yükümlü olduğu (eş,çocuk) kişilerde sigortalılıktan faydalanmaya devam ediyor. Bu süre zarfında işyeri kapanan işçiye İŞKUR tarafından ilgiliye yeni işlerde yönlendirilir.

İşyeri kapanan kıdem tazminatı alabilir mi ?

İşyeri kapanan kişiler aynı işverene bağlı çalışmak süretiyle 1 yıl boyunca çalıştılarsa kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Burada önemli olan iş çıkışlarının 17 numaralı koda göre yapılmış olması durumudur. İşyerinde part time yada full time çalışma farketmeksizin 1 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmış kişiler işyerleri kapandığı taktirde kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

İşyeri kapanan kişiler yıllık izin ücretlerini geri alır mı ?

İşyeri kapanan işçiler işyeri kapanma tarihine kadar içerde kalan yıllık izin günlerini kullanamadılarsa bu günlerin tamamını ücretini geri alabilirler.

Konu hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here