Ana sayfa Bilmiyorum Deme İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

629
0
işsizlik maaşı alma şartları
işsizlik maaşı alma şartları

Son zamanlarda artan koronavirüs vakalarıyla birlikte ekonomik paketler açıklanıyor. Açıklanan paket işçi ve işverenler için oldukça faydalı olsada birçok işletme kapanmamak için çaba sarfediyor. İşletmelerin kapanma korkusuyla birçok kişi işsizlik maaşı alma şartları konusunu merak ediyor. İŞKUR’un işsizlik maaşı alma şartları olarak yayınlamış olduğu birtakım unsurlar haberimizin detayında…

Ülkemizde ardı ardına açıklanan ekonomik teşvik paketleri işveren ve işçilerin yarasına merhem oluyor. Fakat şu dönemlerde zorlu şartlardan dolayı kapanma tehlikesiyle yüz yüze kalan işletmelerde çalışan işçilerde işsizlik maaşı alma şartları nelerdir merak ediyor. İşsizlik maaşı işçiler için işlerinden ayrıldıktan sonra asgari düzeyde ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla oluşturulmuş bir sosyal sistemdir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

İŞKUR’un yayınlamış olduğu bilgilere göre işsizlik maaşını alma şartları malesef ki kolay olmuyor. İşsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80 ine kadar alınabiliyor. İŞKUR’un 2021 yılında işsizlik maaşı alabilmeniz için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor.

1.Kendi isteğiniz dışında işsiz kalmış olmalısınız.

2.İş akdiniz sonlanmadan önce 120 gün sigortanız ödenmiş olmalı.

3.İş akdiniz sonlanmadan önceki 600 gün işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekir.

4.İş akdiniz sonlandıktan sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a elektronik ortamda e-devlet üzerinden yada bireysel yolla ilgili İŞKUR müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

İşsizlik maaşı almak için öncelikle yukarıda saydığımız işsizlik maaşını alma şartları taşıyor olmanız gerekir. Eğer şartları taşıyorsanız 4.maddede yer alan başvuru yapmalısınız.

İŞKUR üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ.

E-devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ.

İşsizlik Maaşı Ne Zamana Kadar Alınır ?

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama-İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Yukarda belirttiğimiz gibi asgari ücretin %80 ini geçmeyecek oranda işsizlik maaşı alabilirsiniz. İŞKUR’un yayınlamış olduğu 2020 yılı için ödenecek işsizlik maaşı tutarları aşağıdaki gibidir.

İŞKUR’un belirlemiş olduğu şartlara göre;

işsizlik maaşı hesaplama
işsizlik maaşı hesaplama

Burada belirtilmesi gereken en önemli konulardan biriside işsizlik maaşını aldığınız süre boyunca genel sağlık sigortası priminizde ödenmektedir. İşsiz kaldığınız süre boyunca İŞKUR size yeni iş yönlendirmeleri yapmakla beraber, mesleki gelişim ve eğitim programına dahil edebilir.

İşsizlik Maaşı Uzatılabilir mi ?

İşsizlik maaşı alırken yeni bir iş buldunuz ve işe başladınız fakat çalışma süreniz çok uzun sürmedi 1 ay sonra tekrar işsiz kaldınız. Bu durumda eskiden aldığınız işsizlik maaşı uzatılabilir mi ?

Bu durumda eski işsizlik maaşı süreniz dolmadıysa İŞKUR’a tekrar başvurarak eski ödeneğinizin süresi dolana kadar işsizlik maaşı almaya devam edebilirsiniz.

NOT:İşsizlik maaşı ile ilgili aklınza takılan soruları yorumlar kısmına yazıp sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here