Ana sayfa Bilmiyorum Deme Iphone IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Iphone IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

258
6

Dünya geneli en çok satış yapan markalardan biri olan Apple kendisine ait Iphone markasıyla kullanıcıların gözdesi halinde. Iphone kullanıcıları telefonu mağazalardan satın alırken baktığı ilk şeylerden biri telefonun IMEI(Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) numarası olmaktadır. IMEI numarası telefonunuzun kimliğidir. IMEI numarası ile Iphone’nin modeli, markası, menşei bilgileri ve telefonun garanti kapsamında olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Akıllı telefonunuz yapım aşamasındayken bir IMEI kodu konulmaktadır. Bu kod 15 haneliktir ve telefonunuzun kimliği özelliğini taşımaktadır. Eğer telefonunuzun IMEI kodu başka bir telefona kopyalanırsa belli bir süre akıllı telefonunuz kapanmaktadır. Yani aynı anda iki farklı Iphone da aynı IMEI numarasını kullanamazsınız. Çünkü IMEI numaraları tektir ve her cihazda farklıdır.
Dünya teknoloji devi Apple, İphone telefon markası ile gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor ve bunun sebebi yukarıda açıkladığımız IMEI kodunun kullanıcıya özel olmasıdır. Telefonun kimliği olan IMEI numarası sayesinde Iphone kullanıcıları için özelleştirme ve garanti sorgulaması özelliği bu markayı tercih etme sebebinin başlıcalarını oluşturmaktadır. Bununla beraber ikinci el bir Iphone alıyorsanız IMEI sorgulaması ile telefonunuzun kayıp veya çalıntı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. IMEI kodu Iphone kullanıcılarına böyle imkanlar sunuyorken IMEI kodunun nasıl bulunduğu kullanıcıların merak ettiği konular arasına girdi.


Telefon üzerinde Iphone ayarlar bölümünden sırasıyla genel ve hakkında bölümlerine girerek telefonunuzun seri numarasını IMEI\MEID ve ICCID numaralarını görebilirsiniz. İOS 6 veya sonrasını kullanıyor iseniz numaraya dokunup basılı tutarak kopyalama seçeneğini kullanabilir ve Apple kayıt veya destek formlarına yapıştırabilirsiniz. Bunlar dışında daha birçok seçenek var iken güvenilir yöntemlerden biri olan İTUNES vasıtasıyla öğrenme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu işlem ile telefonunuzun seri numarasını, Iphone’u bilgisayara bağlayıp İTUNES’i açtığınızda görebiliyorsunuz. İTUNES ile seri numara öğrenmede Iphone bilgisayara bağlanır, ITUNES açılır ve telefonunuz bulunur. Iphone bilgilerini görmek için ise Özet sekmesine tıklanır. En bilindik yöntemlerden biri olan telefon üzerinden IMEI öğrenme ise arama ekranına *#06# tuşlayarak öğrenilir. IMEI numaranızı sorguladıktan sonra Apple sayfasından veya turkiye.gov.tr\imei sorgulama bölümünden telefonunuzla ilgili merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. ben bu konuyu kafası basmayan arkadaşıma bile okuttum o bile ilk seferde anladı çok güzel makale olmuş elinize sağlık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here