Ana sayfa Bilmiyorum Deme İnovasyon Nedir? İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon Nedir? İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

173
0

İhtiyaçların giderilmesine yönelik olarak geliştirilen yeni fikirlere inovasyon denir. Özellikle ortaya çıkan güncel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak geliştirilen yaratıcı fikirler inovasyon kavramının tanımı olarak karşımıza çıkar!

Gelişen teknoloji ve değişen imkanlar, beraberinde yeni fikir akımlarını da getirmiştir. İhtiyaçları çoğalan ve değişime uğrayan insanoğlu için pratik çözümler hayli önem taşır. Bu noktada yeni inovasyon örnekleri kişiler için hayat kurtarıcılar olarak görülür.

  • Yiyecek ve İçecek Otomatları: Günlük hayatımızda birçok sebepten ötürü dışarı çıkmamız gerekebilir. Bu süreçte baş gösteren yeme ve içme ihtiyacının giderilmesi için tasarlanan otomatlar kişilere oldukça avantaj sunar.
  • Bisiklet Durakları: Son zamanlarda spor yapmayı ve teşvik etme amacıyla birçok noktaya bisiklet ve bisiklet durakları yerleştirilmiştir. Böylece hem insan sağlığı gözetilir hem de trafik yoğunluğu hafifler.
  • USB Destekli Prizler: Günümüzde birçok cihaz USB girişine sahip kablolarla şarj edilebilmektedir. Bu durumda da bireyler için taşıma kolaylığı sağlayan USB kabloları ile cihazlarını şarj etmek ister. USB destekli prizler cihaz sahiplerine bu noktada oldukça büyük bir kolaylık sunar.
  • Kırılmaz Ekran Koruyucular: Elektronik cihazlar, hayatımızın önemli bir kısmıma hitap etmektedir. Bu sebeple bu cihazların oldukça dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Kırılmaz ekran koruyucuları özellikleri cep telefonu kullanıcıları için büyük bir avantaj sağlar.
  • Ledli Okuma Gözlükleri: Kitap okumak oldukça önemli bir faaliyettir. Kişiler bu işlemi gece gerçekleştirmek istemeleri halinde ışık desteğine ihtiyaç duyarlar. Ledli okuma gözlükleri de bu noktada oldukça başarılı bir inovasyon örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnovasyon Şartları

İnovasyon, bir durum karşısında o durumun şartlarını iyileştirebilecek çözüm önerileri üretmektedir. Bir işlemin inovasyon statüsünde değerlendirilebilmesi için fayda sağlaması gerekir. Değişiklik ve yenilik vaat eden fikirlerle iyileştirilen şartların toplum tarafından kabul görmesi de oldukça önemlidir. Sistematik bir çalışma anlayışı ile hareket edilmesi, bu sürecin en önemli ayrıntılarından bir tanesidir. Başarılı bir inovasyon çalışması için yenilikleri daima açık olmanız gerekmektedir.

Gündemi ve ihtiyaçları doğru bir şekilde takip etmeli ve problemleri doğru bir şekilde saptamalısınız. Analitik düşünebilme kabiliyetine sahip bireyler tarafından geliştirilen inovasyon çalışmaları günümüzde birçok kişinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Ekip çalışmasına yatkın özelliklere sahip olmanız da bu sürecin önemli bir parçasıdır. Çünkü bireysel işlemlerden çok ekiplerce geliştirilen işlemlerin başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

İnovasyon Çeşitleri

Hayatımızı kolaylaştırmak için gerçekleştirilen inovasyon çalışmaları farklı alanlarda hizmet sunmak üzere gerçekleştirilmektedir. Bu noktada da birbirinden farklı türde inovasyon çeşitleri ortaya çıkar. Örneğin; ürün inovasyonları bu çeşitlerden bir tanesidir. Var olan mevcut ürünlerin özelliklerinde birtakım değişimler gerçekleştirilerek işlevselliği artırılmaktadır. Bu da üründen alınan verimi artırır ve rakiplerine fark yaratır. Bir diğer inovasyon çeşidi; pazarlama inovasyonudur.

Pazarlama teknikleri ile mevcut markanın rakiplerinin önüne geçmesi sağlanmaktadır. Hizmet inovasyonu ise var olan bir hizmeti iyileştirmek ya da yeni bir hizmet sunmak üzerine çalışır. Burada amaç hizmet alanında sağlanan faydayı maksimum seviyeye ulaştırmaktır. Farklı kategorilerde gerçekleştirilen inovasyon çeşitleriyle birlikte birbirinden başarılı inovasyon örnekleri hayatımıza girmiştir. Bu inovasyon örneklerinden sizler de faydalanarak hayatınıza pratiklik kazandırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here