Ana sayfa Bilmiyorum Deme İngiltere Nüfusu Ne Kadar, 2021 de İngiltere Nüfusu Ne Kadardır?

İngiltere Nüfusu Ne Kadar, 2021 de İngiltere Nüfusu Ne Kadardır?

601
0
İngiltere Nüfusu

İngiltere nüfusu, Birleşik Krallığın %85’ini oluşturmaktadır. Birleşik Krallık, dört ülkeden oluşmaktadır. Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler; Galler, İngiltere, Kuzey İrlanda ile İskoçya’dır. Genellikle Birleşik Krallık denilince İngiltere anlaşılır. Oysaki İngiltere, Birleşik Krallık’a dahil olan ülkelerden biridir. 2021 yılı verilerine göre Birleşik Krallığın nüfusu 68 milyon civarındadır.

İngiltere, Büyük Britanya adasının 2/3’lük bir alanını kaplamaktadır. Britanya’nın güneyinde yer alan İngiltere’nin batısında Galler bulunuyor. Kuzeyinde İskoçya yer alan ülke, takımadalar arasında Avrupa’ya en yakın olandır. Fransa ve İngiltere arasında Manş Denizi bulunuyor. Yani Manş Denizi, İngiltere ile Avrupa arasındaki sınırı oluşturmaktadır.

İngiltere Nüfusu

Birleşik Krallığın nüfusunun 68 milyon olduğu kabul edilirse İngiltere nüfusu yaklaşık olarak 58 milyondur. İngiltere’nin şehirlerinden yaşayanların ülke nüfusuna oranı ise %80 civarındadır. Ülkede kilometre başına 285 kişi düşmektedir. Dünya geneline bakıldığında İngiltere, en yoğun nüfusuna sahip ülkeleri arasındadır. 68 milyon olan Birleşik Krallığın geriye kalan 10 milyonluk nüfusun dağılımı şu şekildedir;

  • Galler’de 3 milyon
  • İskoçya’da 5 milyon
  • Kuzey İrlanda’da 2 milyon

Elbette ki İngiltere’nin nüfusu söz konusu olduğunda Kuzey İrlanda’yı da dahil etmek gerekmektedir. Bu durum Galler ve İskoçya için de geçerlidir. Hatta kimi zaman Birleşik Krallığa ait olan sömürge konumundaki ülkelerin de nüfusları bu rakama dahil edilmektedir.

İngiltere Nüfusunu Hangi Ülkeler Oluşturuyor?

İngiltere ile Birleşik Krallığın aynı olduğu düşünülür. Oysaki burada yanlış olan bir durum söz konusudur. Birleşik Krallık, İngiltere’nin de içinde bulunduğu 4 ülkeden oluşur. Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere birleşerek Birleşik Krallığı oluşturmaktadır. Birleşik Krallığın, günümüzdeki nüfus sayısı 68 milyon civarındadır. İngiltere’nin nüfusu ise 58 milyondur. Geriye kalan 10 milyonluk nüfus ise Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’da yaşamaktadır.

İngilizler, kültürlerine, geleneklerine ve atalarına çok bağlıdır. Atalarına olan bağlılıklarının en belirgin göstergesi halen daha kraliyetle yönetiliyor olmasıdır. Kraliyet Ailesi, kısmen temsilen bulunsa dahi ülkenin yönetiminde etkilidir. Parlamento ile monarşinin bir arada uzun yıllardır sürdürüldüğü tek ülkedir diyebiliriz. Yaklaşık 300 yıldır devam eden bir sistemdir. Bu sistemde parlamentonun yetkileri hep armış ancak monarşi tamamen ortadan kaldırılmamıştır.

İngilizler sadece geleneklerine saygılı değildir. Aynı zamanda yasalara ve kanunlara uyma konusunda da son derece hassastırlar. Halk kurallara o kadar saygı gösterir ki ülkenin polisi silah dahi taşımaz. Polisler olaylara müdahale edebilmek için sadece tahtadan yapılmış jop kullanırlar. Ülkenin kentleri arasında bazıları öne çıkmaktadır. Londra, Liverpool, Birmingham, Oxford, Cambridge, Belfast, Iyrone ve Northampton önemli kentlerindendir. Ülkenin başkenti Londra’dır. Ancak kuzeyin başkenti ise Manchester bilinir.

İngiltere’nin Nüfusu Hakkında

Dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasında yer alan İngiltere’nin ilk yerlileri Kelpler’dir.  Dünyayı etkileyen kavimler göçü nedeniyle ülke topraklarına Anglosaksonlar gelmiştir. 5.yy’dan itibaren ülkede Anglosaksonların yaşamı başlamış. Ülkenin ve milletinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ancak günümüzdeki dünyanın ilk sanayileşen ülkesinin temelleri 17.yy’da atılmıştır. İngiltere, doğası ve kültürü ile dikkatleri çeken bir ülkedir. Mutfağındaki enfes yemekler nedeniyle Avrupa ülkeleri arasında saygın bir yer edinmiştir.

İngiltere Nüfusu

İngiltere Nüfusuna İlişkin Merak Edilenler

İngiltere, dünyanın kilometrekareye düşen insan sayısına göre en kalabalık ülkelerindendir. Ülkenin toprakları nüfusuna oranla küçük olduğu söylenebilir. Ülkenin genç ve orta yaşlılarının en büyük sorunu işsizliktir. Çünkü ülkenin yüksek rakamlardaki nüfusu iş gücünü karşılayacak seviyededir. Bu durum işsizlik riskini ortaya çıkarmaktadır. Ülke yönetimi riski ve geleceklerini düşünerek göçmenler konusunda dikkatli olmaktadır.

Önce kendi milletini düşünmek zorunda olduğundan farklı milletlere çok kapı aralamaz. Göçmen politikası çok sert olmasına rağmen ülkede çok fazla göçmen görebilirsiniz. Özellikle Kuzey Amerika’dan, İngiliz Ulusal Topluluklarından gelen göçmenler oldukça fazladır. İngiltere nüfusu içinde yaklaşık 4 milyon göçmen vardır. İngilizlerin büyük bir kısmı Anglikan Kilisesine bağlıdır. Baptist, Katolik, Metodist mezheplerine ve İskoçya Kilisesi’ne bağlı olanlar da vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here