Ana sayfa Bilmiyorum Deme İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

512
0
ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler
ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Herkes son zamanlarda sıfır araba fiyatlarının aşırı pahalı olması sebebiyle ikinci el otomobillere yöneldi (benim gibi 🙂 ) İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler olarak sizlere daha önce araba alım-satımı yapmış birisi olarak kendi tecrübelerimi ve genel olarak dikkat etmeniz gereken birkaç konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Alıcılar fiyatların aşırı yüksek, satıcılar ise fiyatların normal olduğunu söylerken alım-satım esnasında dikkat edilmesi gereken şeylerden biriside ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler 2020, ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli konusudur.

ikinci el araba pazarı
ikinci el araba pazarı

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba satın alırken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü yapılan hileler ve aldatmalar sonucu almış olduğumuz araba yarı fiyatına olabilir, ağır kazalı yada hasarlı olabilir. Şimdi sizlere ikinci el araba alımında dikkat edilmesi gerekenler başlıklı konuyu birkaç maddede özetlemeye çalışıcam.

1.Alacağınız arabanın marka modelini belirledikten sonra piyasa fiyat araştırması yapın araştırma yaparken birçok şehir filtrelemesi yapmanızı tavsiye ederim tek bir şehire takılmayın. Fakat İstanbul’dan araba alınmaz kaza yapmamış araç olmaz diyede birşey yok bunuda belirtiyim 🙂 Araştırma yaparken şehir karşılaştırmasının yanında aynı marka model yılı olmasına dikkat ediniz.

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okumaya devam ediniz…

2.Satıcı İle İletişime Geçin. Ve sorulması gereken birtakım standart soruları aşağıda bırakıyorum bu soruları telefonda sorun.

  • Aracı neden satmak istediği
  • Aracın kaçıncı sahibi olduğunu
  • Önemli bir kazası yada hasar/boya/değişen parçası olup olmadığı
  • Kilometresini
  • Ve araç bakımlarının düzenli bir şekilde yaptırılıp yapılmadığını, muayene tarihini sorunuz.

3.Telefondaki bilgilerden tatmin olduysanız sıra geldi arabayı görmeye. Arabayı görmeye giderken mutlaka gün ışığında bakmanızı öneririm. Arabanın etrafında 1-2 tur atıp genel renk kontrolü yapın. Bagaj ve kaputu açıp arabada pas olup olmadığına ve motor yağ çubuğunu kontrol ederek çubuğun rengine bakmanızı tavsiye ederim.

4.Şasi ve motor numarasının ruhsatla uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Şasi numarasından birçok detaylı bilgiye ptt hasar kaydı sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz.

5.En önemli an ise test sürüşüdür. Araçla mutlaka boş bir yolda test sürüşüne çıkarak virajlarda test etmenizi, klima radyo, fren kontrolü vs yapın. Size tavsiyem arabanın ön takımlarında sorun olup olmadığını anlamak istiyorsanız 50 km hızla giderken ani fren yaparak düz bir yolda durmaya çalışın. Araba dururken kendini sağa sola savurursa bilinki ön takımlarda bir sorun vardır. Detaylı baktırmanızı tavsiye ederim.

6.Eğer bildiğiniz bir usta varsa kesinlikle exper yerine aracı ustaya gösterin. Çünkü experlerinde gözünden birçok şey kaçabiliyor.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

7.İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler den biriside aracın kazası olup olmadığını varsa anlaşmalı kasko/sigorta şirketinden sorgulatın. Sorgulatma ile sadece kayıt altına alınmış kazalar görünmektedir. Örneğin sokakta ufak bir sürtme vs yada kaza oldu. Kişiler kaza sonucu oluşan hasarı kendi ustasında yaptırdığı zaman sigorta şirketinin bu kazadan bilgisi olmayacağı için araç hasar kayıt bilgilerine işlenmez ve sizde arabayı satın alırken aracın kazasız olduğunu düşünebilirsiniz fakat gerçekte araba hasarlı olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yukarıda dediğim gibi aracı mutlaka bir ustaya gösterin.

8.Her doktordan memurdan denen ilanlara itibar etmeyin. Sizi hemen notere çekmek için bu tarz dolandırıcılar olabiliyor.

9.Noterde geçici ruhsat çıkana kadar EFT işlemini yapmayınız.

10.Almış olduğunuz aracın yedek anahtarı yoksa mutlaka yetkili servise gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirin. Aksi taktirde birgün aracınız hırsızlığa maruz kaldığında sigorta şirketiyle ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

11.Değerinin çok altında araba diye birşey olamaz kimse aracını ucuza satmak istemez mutlaka ince bir detay vardır. 500-1.000 TL gibi farklar olabilir fakat 5000-6000 TL gibi farkların olması çok zor bir ihtimal.

12.Şehir dışından birisiyle anlaştınız diyelim telefonda yüksek rakamlı kaporalar göndermeyin. Arabayı gördükten sonra keyfiniz kaçabilir 🙂

13.Değişen yada boyalı parçaların kontrolü için expere gösterebilirsiniz. Fakat yukarıda söylediğim gibi motor mekanik ve ön takım için mutlaka iyi bir usta tercih edin.

Yukarıda birçok konuya değinmeye çalıştım aracınızın ptt tarafından km bilgisini kontrol etmenizi önermiştim. PTT Km bilgisi sorgulaması İçin TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here