Ana sayfa Bilmiyorum Deme Hıdırellez Nasıl Kutlanır Hıdırellez Bayramı Hakkında Herşey

Hıdırellez Nasıl Kutlanır Hıdırellez Bayramı Hakkında Herşey

816
0
hıdırellez nasıl kutlanır
hıdırellez nasıl kutlanır

Hıdırellez tüm Türk Dünyasında ve Anadolu’da büyük sevinçle kutlanan, baharın habercisi olarak bilinmektedir. Hıdırellez ne zaman başlıyor ? Hıdırellez tarihte ilyas ve hızır peygamberin yeryüzünde buluştuğu güne denk gelmektedir. Hıdırellez bayramı her yıl miladi takvime göre 5 mayısta başlar 6 mayısta sona erer. Hıdırellez nasıl kutlanır ? Birçok şenliğin ve uluslararası gösterilerin yapıldığı bu bayramda hıdırellez ateşi yakılır ve bolluk, bereketin arttığı bir doğada insanlar çeşitli dileklerde bulunuyor. Peki hıdırellez nasıl dilek dilenir sizler için tüm detaylarıyla anlatıyoruz…

Birçok insan baharın yaklaşmasıyla hıdırellez ne yapılması gerekir, hıdırellezde neler yapılır diye merak ediyor. Baharın müjdeleyici olarak bilinen ve her yıl 5-6 mayıs tarihlerinde çeşitli gösteriler ve farklı ritüellerle kutlanan hıdırellez, bu yıl coronavirüs sebebiyle sessiz geçiceğe benziyor. Hıdırellez hangi ülkelerde kutlanıyor, hıdırellezi kimler kutlar ? Hıdırellez yüzyıllardır Türkiye’nin dışında Balkanlar, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak kutlanmaktadır.

Hıdırellez Nasıl Kutlanır

Her yıl 6 mayıs sabahı kutlanmaya başlanan hıdırellez, farklı gelenek ve inanışlara ev sahipliği yapıyor. Dileyenler dilek tutup hastaları için şifa, ekonomik açıdan sorun yaşayanlar para, bazıları ise ev ve araba gibi istekleri oluyor. Peki hıdırellez nedir, hıdırellez ne demek ? Hıdırellez denince birçok kişinin aklına kötülüklerden arınmak amacıyla dilek tutmak geliyor. Tutulan dileklerin kabul olunması için dualar ediliyor. Hıdırellez dilekleri nelerdir, 5 mayıs hıdırellez nasıl dilek dilenir ?

2020 Çiçek Fırtınası Ne Zaman Çiçek Fırtınası Nedir

Kültüre ve inanışa göre değişebilen hıdırellez zamanında dilek tutulurken birçok insan hıdırellez ateşinin üstünden 3 kez atlar ve istenilen dileklerin bir kağıda not edilerek gül ağacının altına konur.

hıdırellez neler yapılır dilek
hıdırellez neler yapılır dilek

Başka bir ritüele göre ise 1 yıl boyunca deniz kenarıdan 41 tane taş toplanır ve bu taşlar toplanırken dilekler tutulur evde saklanır bir sonraki hıdırellez gelince bu taşlar denize dökülür ve ardından yenisi toplanır.

Bazıları ise deniz suyunu bolluk ve bereket getirmesi için bir kaba koyar evinin her köşesine serpiştirir.

Diğer bir inanışa göre ise bereket getireceği düşüncesiyle keselere konan bakliyatlar gül ağacına asılarak 1 yıl boyunca azar azar alınır ve yemeklere konur.

Hıdırellezde Okunacak Dua

Ruz-ı hızır olarak bilinen hıdırellezde insanlığa yardımcı olması amacıyla birçok dua edilir. Bolluk, bereket ve şifa istenen bu günlerde aşağıda bulunan duayı okuyabilirsiniz:

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Nevruz Bayramı Mesajları 2020 Nevruz Bayramı Tarihçesi

Hıdırellez Yemekleri Hıdırellez Nasıl Kutlanır

Hıdırellez günü sabahı birçok kişi yan yana gelerek daha çok piknik yapılabilecek yeşillik içeren alanlarda güreşler yapılır, şarkılar söylenir, salıncakta sallanılır. Çeşitli yarışmalar düzenlenen hıdırellez bayramında elma, yoğurt yeme ağızda kaşıkla yumurta taşıma gibi oyunlar yapılır. Ayrıca en çok kurban kesilen günlerden birisi olarak tarihe geçen hıdırellezde Türk kültürünün zengin mutfağıda tanıtılmış olur. Aşağıda en çok yapılan bazı hıdırellez yemekleri yer almaktadır:

 • hıdırellez çorbası,
 • keşkek,
 • un helvası,
 • kete,
 • çörek,
 • baklava,
 • börek,
 • kuzu çevirme,
 • gözleme,
 • dolma,
 • pide,
 • mantı,
 • güveç,
 • tavuk dolması,
 • hamsi buğulama,
 • mıhlama,
 • bandırma,
 • kaymakçina,
 • sütpite,
 • gölle gibi yemekler çoğunlukla yapılmaktadır..
hıdırellez ateşi
hıdırellez ateşi

Hıdırellez Dinimizdeki Yeri

Baharın müjdeleyicisi olan hıdırellez islamda varmı diye birçok kişi merak ediyor. Vatandaşların sorguladığı hıdırellez kutlamak günahmıdır, islamda hıdırellez varmıdır sorusunu sizler için derledik. Yukarıda saydığımız hıdırellez gelenekleri (deniz taşları toplama, keselere malzeme koyup ağacın dallarına asma vb.) sadece belirli bir kültür birikimi olup dinimizde yeri yoktur. Batıl inançlar arasında gösterilen bu uygulamaları yapmak zorunlu değildir. Dinimizde de hurafelere inanmak doğru karşılanmayıp uzak durulması çeşitli kaynaklarda yer almaktadır.

Bu konuyla ilgili fetva.net’in yayınlamış olduğu yazı:

“6 Mayıs, Türkler’in Anado­lu’ya yahut daha genel bir ifadeyle Orta­doğu’ya geldikten sonra tanıdıkları bir tarihtir. Zira Doğu Hristiyanlığının Aziz Yorgi (Aya Yorgi, Hagios Georgios, Saint George) ya da Yeşil Yorgi kültü bu tarihte kutlanmaktaydı. Doğu Hristiyanlığında da çok önemli bir yeri olan bu kült, zaman içinde Hızır-İlyâs kültü ile birleşerek öz­deşleşmiş ve bu suretle 6 Mayıs tarihi Or­tadoğu ve Balkanlar’da Hristiyan-Müslüman kültür etkileşimi sonucunda hem Aziz Yorgi hem de Hızır- İlyâs kültünün iç içe girmesinin bir sonucu olarak kutlan­maya başlanmıştır.”

İlkbahar Başlangıcı Ne Zaman Olur 2020 İlkbahar Ekinoksu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here