Ana sayfa Bilmiyorum Deme Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

214
0
Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

Hata kodu 0005 red onaylanmadı hatası, ticari mekanlardaki ödemelerde görülen sorunlar arasındadır. 0005 red hatasının yaşanması, müşteriler tarafından olumlu karşılanmaz. Ticari mekana karşı olumsuz algının gelişmesine neden olur. Red sorunun yaşanmaması için işletmenin acilen çalışma yaması gerekir. Çalışmalar devam ederken yaşan red sorunu da en kısa zamanda çözüme kavuşturulmalı.

POS makinesinin kullanıldığı bütün işletmelerde yaşanma ihtimali olan bir sorundur. Müşteriler red cevabı aldığında kayıp yaşayacakları kaygısına kapılır. Kaygının ortadan kaldırılması, müşterinin mekana devamını sağlayacaktır. Sorun çözülmezse müşteri kayıpları yaşanabilir. Red sorunu temelde müşteriden kaynaklanır. Fakat ülkemizde müşteri her zaman haklıdır anlayışı hakim olduğundan sanki sorun cihazdaymış gibi algılanır.

0005 sorunu, kişinin kredi kartındaki sorundan kaynaklanır. Kredi kartı sahibi sorununu çözmeden tekrar farklı bir yerde kullandığında da aynı sorunu yaşayacaktır. Kredi kartından beklenen güvenlik desteği olmadığında pos cihazı 0005 hatasını verir. Kredi kartı farklı kişi tarafından izinsiz kullanılıyor veya çalınmış da olabilir.

Hata Kodu 0005 Ne Anlama Gelir?

İşletmenize alışveriş yapan müşteriniz ödemesini nakit veya kredi kartıyla yapabilir. Kredi kartıyla yapılacak ödeme POS cihazı üzerinden alınır. POS cihazına takılan kredi kartında 0005 hata koduyla karşılaşmak mümkündür. Hata kodu 0005 ne anlama gelir? Kartın limitinin aşıldığını gösterir.

Kredi kartlarının günlük kullanım limitleri bulunur. Günlük limit sınırlandırması, çalınma veya izinsiz kullanım gibi durumlara karşı tedbir olarak konulur. Kart çalınsa dahi en fazla günlük limit kadar harcama yapılabilir. Bazı kartlarda sınır yapılan harcama sayısı ile sınırlandırılmıştır.

Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

Örneğin kredi kartının günlük kullanım limiti 2000 TL olsun. Günlük 2250 liralık alışveriş yapıldığında POS cihazı hata kodu 0005 red onaylanması hatası verir. Kartın limiti kullanım sayısı olarak belirlenmiş olabilir. Örneğin 3 defalık alışveriş limiti olan kartın 5 defa kullanılması mümkün değildir.

0005 Hata Kodunun Oluşumu

POS cihazları, kredi kartından aldıkları ödemeyi işletme sahibinin hesabına aktarır. Özel durumlarda POS cihazının ekranında bazı ifadeler görülür. İşlemin başarısız olduğunu gösteren kodların her birinin farklı anlamları bulunur. 0005 Hata kodunun oluşumu, Bloke Statulu yazısının ekranda çıkmasıyla anlaşılır. 0005 kodu sadece fiziki POS cihazlarında görüntülenmez. Sanal POS kullanımında da şayet günlük limit aşıldıysa görülecektir.

POS cihazlarında bazen teknik sorunlar görülmektedir. Hata kodu 0005 red onaylanmadı hatası tamamen müşterinin kartından kaynaklıdır. 0005 hatasıyla karşılaşan müşteri suçu işletmeye atmak ister. Oysaki durum tamamen günlük limit aşımından kaynaklıdır. Bu tür hatalarla karşılaşmak istemeyen müşteriler, kredi kartlarına dair bütün bilgilere hakim olmalıdır. Günlük alışveriş miktarı veya sayı limitinin ne kadar olduğu bilinmeli ve ona göre hareket edilmeli. Limit dikkate alınmadan alışveriş yapıldığında 0005 koduyla karşılaşılır.

Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Sebebi

Banka kredi kartlarına günlük kullanım için çeşitli limitler koyar. Limit konularak çalınma veya izinsiz kullanma durumlarında müşterilerinin mağduriyeti sınırlandırılır. Hata kodu 0005 red onaylanmadı hatası sebebi; bankanın belirlediği günlük limitin aşılmasıdır.

Hata Kodu 0005 Red Onaylanmadı Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

Hata Kodu 0005 Red Hatası Çözümü

Alışverişte yaşanabilecek en büyük sorunlardan biri ödemede problem çıkmasıdır. Çeşitli zahmetler sonucunda alınan ürünler ödeme problemi yaşanırsa bırakılmak zorundadır. Ürünleri alamamanın yanı sıra kasada yaşanan mahcubiyet de can sıkıcıdır. Kredi kartınız POS cihazına yerleştirildi ve 0005 kodu çıktıysa limit sorunu yaşadığınız anlamına gelir. Günlük limitinizi aşmanıza banka izin vermez.

Yaşanan 0005 hatası işletmeden kaynaklı gibi zannedilir. Oysaki kişinin kredi kartından kaynaklıdır. Hata kodu 0005 red hatası çözümü, limit artırımı ile gerçekleşir. Günlük limit artırımı kredi kartının ait olduğu banka tarafından yapılır. Sorunu yaşayan müşteri hemen bankanın müşteri hizmetlerini aramalıdır. Müşteri hizmetlerine yapılan arama neticesinde genellikle sorun çözülür. Limit artırımı ortalama 15 veya 20 dakikada tamamlanır.

Müşteri hizmetleriyle sorunu çözemeyenler banka şubesine gitmelidir. Yetkili kişilerle yüz yüze görüşmek sorunu daha kolay çözmenize yardımcı olacaktır. Şubeye gitmek veya müşteri hizmetlerini aramaktan daha çok kullanılan bir yöntem vardır; Mobil uygulamalar.

Mobil uygulamalar günümüzde çok aktif kullanılıyor. Hızlı ve pratik kullanımıyla günlük limit artırım talebi mobil uygulamadan da yapılabilir. Mobil uygulama üzerinden yapılacak limit artırımında bankaların prosedürleri değişebilir. Prosedürler öğrenilerek hareket edilirse çözüme daha kolay ulaşılır.

Yapılan alışverişin bir kısmını nakit ödeyip limite uygun ödeme kredi kartından çekilebilir. Bu geçici bir çözümdür. İlerleyen zamanda aynı hata koduyla karşılaşmamak için banka ile iletişime geçilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here