Ana sayfa Bilmiyorum Deme Günlük Hayatınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç Psikolojik İpucu

Günlük Hayatınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç Psikolojik İpucu

212
0
Günlük Hayatınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç Psikolojik İpucu

Günlük hayatınızı kontrol etmenizi sağlayacak birkaç psikolojik ipucu nelerdir?  İnsan yaşarken başına sayısızca olay gelir. Yaşanan olaylar arasında iyiler de kötüler de vardır. Gündelik hayattaki olaylar ruh haletimizi şekillendirir. İnsan eylemlerini yaparken veya konuşurken ruh haletini yansıtır. Olaylar ruhumuzu etkilerken, ruh haletimiz de olayları etkiler. Bu döngü bütün bilim adamları tarafından kabul edilmektedir.

Örneğin; yaşadığımız bir olay sinirlerimizi çok bozabilir ve kızgın bir ruh haletine bürünebiliriz. Kızgın ruh haletimiz, çok iyi idare edebileceğimiz bir olayı tam tersine çevirebilir. Ruh haletimizdeki kızgınlık olaya yansıyarak olumsuz netice almamıza neden olacaktır. Elbette ki günlük hayatınızı kontrol etmenizi sağlayacak birkaç psikolojik ipucu biliyor olmak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Gündelik hayatı yaşarken sayısızda olayla ve duyguyla mücadele etmek gerekir. Mücadelenin sonucunda başarılı olmak için durumu iyi yönetmek gerekir. Durumu iyi yönetebilmek için iki şart gerekir; Kendi psikolojimizi yönetmek ve karşımızdaki kişinin psikolojisini yönetmektir. Hayatımızı nitelikli yaşamak istiyorsak gündelik hayatımızda karşımıza çıkan olayları kontrol edebilmemiz gerekir. Günlük hayatınızı kontrol edebilmemizi sağlayacak birkaç psikolojik ipucu ile olayları istemli yürütebiliriz. Nedir bu ipuçları?

  • Rakiplerinizi kendi silahlarıyla vurmak
  • Gereğinden fazla konuşmamak
  • Doğru miktarda göz teması kurmak
  • İnsanlara isimleriyle hitap etmek
  • Sınavlardan önce sakız çiğnemek
  • Kapının eşiğine adım attırmak
  • Soru sormak
  • İlk buluşma
  • Gülümsemek
  • Çünkü….

Günlük Hayatınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç Psikolojik İpucu

Rakiplerinizi Kendi Silahlarıyla Vurmak

Oyun oynarken, spor yaparken veya hayatı yaşarken rakiplerinizin silahlarına dikkat edin. Yarıştığınız konuda onları başarılı kılan şey ne? Sorusunun cevabını bulun. Cevabı bulduğunuzda oyunu kazanmanız için onu kullanmanız yeterli olacaktır. Kendi taktiklerini kullanarak rakiplerinizi yenebilirsiniz.

Gereğinden Fazla Konuşmamak

Bir konuda pazarlık yapıyorsanız veya bir konuda izin almaya çalışıyorsanız duruşunuzu korumalısınız. Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra susun ve pozisyonunuzu alın. Gereksiz sarf edilen cümleler ve kelimeler konumunuzu zayıflatacaktır.

Doğru Miktarda Göz Teması Kurmak

Diyalog kurulan kişiyle yapılacak göz temasının miktarı çok önemlidir. Göz rengini görecek kadar göz teması kurmak yeterlidir. Göz rengi anlaşıldıktan sonra temas sonlandırılmalıdır.

İnsanlara İsimleriyle Hitap Etmek

Bir kişiye kendini değerli hissettirmek istiyorsanız adıyla seslenin. İnsanlar isimleriyle seslenince kendilerini değerli hissederler. Kişilerin isimlerini asla unutmayın. İsmiyle hitap ettiğiniz kişiyle aranızdaki diyalog daha yumuşak olacaktır. Adıyla seslenilen kişide yardım etme isteği oluşur.

Sınavlardan Önce Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemenin beyindeki kan dolaşımını artırdığım bilim adamları tarafından ortaya konulmuştur. Kan dolaşımının artması odaklanmayı ve hafızanın daha güçlü çalışmasını sağlar. Önemli testlerden veya sınavlardan önce sakız çiğnenerek kaygı azaltılıp başarı oranı artırılabilir.

Kapının Eşiğine Adım Attırmak

Kendisinden büyük şeyler isteyeceğiniz kişilere önceden küçük şeyler yaptırın. Önceden ufak işler yapanların büyük işlere olur vermesi daha yüksektir. Çıtayı ilk aşamada yükseğe koymak yanlıştır. Alçağa koyup yükseltmek gerekir.

Soru Sormak

Karşınızdaki kişiyle diyalog kurmak için en kolay, doğal ve etkili yol; soru sormaktır. Kişiyi az çok tanıyorsanız hoşlanacağı konulardan soru sormanız daha doğru olacaktır. Soruyu sorduktan sonra konuşmanın devamı konu doğrultusunda gerçekleşmelidir.

Günlük Hayatınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç Psikolojik İpucu

İlk Buluşma

İlk kez buluşacak çiftlerin büyük çoğunluğu yemekte, çayda buluşur. Bilim adamlarına göre restoran, kafe, tiyatro, sinema gibi yerler ilk buluşma için doğru seçim değildir. Bilim adamlarının ilk buluşma için önerisi Roller coasterdır. Lunaparklardaki hız trenine binince insanlara telaş ve korku oluşur. Telaş ve korkuya başka bir duygu daha eşlik eder. Bu duygu heyecandır. Heyecan, kişilerin birbirine karşı olumlu hisler beslemesinde etkilidir. Hoşlandığınız kişiyle ilk buluşmanızı roller coastera binerek gerçekleştirin. Veya gondol da olabilir.

Gülümsemek

Mutsuz olduğunuzda modunuzu yükseltecek şey; gülümsemektir. Psikolojik bir araç olan gülümseme mutsuz olsanız dahi size kendinizi iyi hissettirecektir. Bilim adamlarına göre gülümseme insanları daha mutlu kılmaktaymış.

Çünkü…

Çünkü kelimesinin insan beyninde özel bir yeri vardır. Bir konuda birisini ikan etmek istiyorsanız veya bir şeyi yapmasını isteyecekseniz çünkü ile başlayan kelimeler kurmalısınız. İpucunu kullandığınızda çünkü kelimesinin ikna etmedeki önemini daha iyi kavrayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here