Ana sayfa Bilmiyorum Deme Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

190
0

Gizli numara engelleme

Gizli numara ya da özel numara kullanarak gelen aramalarda, arayan kişinin numarasını görme şansımız bulunmuyor ve gizli numara engelleme konusu gündeme geliyor. Dolayısıyla bizi arayanın kim olduğunu tespit edebilmemiz de mümkün olmuyor. Genellikle kötücül niyetlerle yapılan bu türlü aramalar, mobil kullanımın vazgeçilmezlerimiz arasına girdiği şu günlerde rahatsız edici bir durum oluşturuyor.

Mobil şebeke hizmetleri sunan firmalarla birlikte, akıllı cihazların kendilerinde bulunan özellikler ve yanı sıra çeşitli uygulamalar, bu numaralardan gelen çağrıları engelleyebilmemize olanak tanıyan hizmetler sunuyorlar. Ancak en etkili engelleme sistemini, elbette şebekelerin sunduğu servisler sunuyor. Ücretsiz olarak sunulan bu servisler için, basit birkaç işlem yapmanız yeterli oluyor.

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Uygulamaların akıllı cihazınızda ekstra bir yük oluşturmaması için, Turkcell tarafından ücretsiz olarak sunulan bu servisten kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Servisin kullanımda olduğu hatlara gelen özel numaralara ayrıca “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsu yapılıyor.

Bu servisi kullanabilmek için, aramam ekranına *253# yazmanız ve arama tuşuna basmanız yeterli oluyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, telefonunuza gelen özel aramaları engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca doğrudan müşteri hizmetlerine başvurarak da talebinizi iletebilir ve servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vodafone Gizli Numara Engelleme

Mobil hizmet sağlayıcılarından bir diğeri olan Vodafone’da, gizli numara engelleme konusunda ücretsiz bir hizmet sunuyor. Vodafone tarafından sunulan bu servisten faydalanabilmek için yapmanız gereken başvuru kanalları hayli fazla. Online Self Servis’e, Sesli yanıt sistemine ya da SMS aracılığıyla yaptığınız başvuru sonrasında, servisin kullanımı hemen aktif hale geliyor.

En kolay şekilde gizli numaraları engelleme servisine başvurmak için 7046’ya “GIZLIAC” mesajını göndermeniz yeterli oluyor. Bu mesaj sonrasında iletilen talebiniz üzerine, servis faaliyete geçiyor. Turkcell’de ki gibi, özel numaralardan arama yapanlara anons uygulaması da bulunuyor.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme

Mobil hizmet sağlayıcılarından bir diğeri olan Türk Telekom, tüm şebekeler gibi gizli numara engelleme hizmetini ücretsiz kullanıcılarına sunuyor. Özel numaralardan gelen aramaları engellemek için Türk Telekom’a başvurmanız pek çok yolla mümkün. Bunların arasında en süratli ve en hızlı yöntem ise *253# yazarak aramam tuşuna basmanız.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, hattınıza gelen gizli numaralara ait çağrılar engelleniyor ve arayan numaraya anons aracılığıyla bu durum bildiriliyor. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise, gizli numarayla yurtdışından gelen aramalar, bu servisler arcılığıyla engellenemediğidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here