Ana sayfa Bilmiyorum Deme Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

2545
0
evde petek temizleme
evde petek temizleme

Mevsim geçişlerinde birçok kişi tahmin edersiniz ki evlerinde ısınamamakta şikayet durumda. Evlerimize 3-4 bin TL vererek aldığımız kombi ve peteklerin bakımlarını eksiksiz yapmamız gerekiyor. Dışarıdan bu konuyla ilgili hizmet almaya kalktığımızda evde petek temizleme için 150-250 TL arasında bir fiyat isteniyor. Bu parayı vermek istemeyenler için evde en pratik yöntemlerle petek temizliği nasıl yapaılır detaylı anlatıyoruz.

Evde petek temizleme nasıl yapılır ? Birçok kişinin aklındaki soru işaretini gideriyoruz. Birçok insan evde peteklerim ısınmıyor, peteklerin bir kısmı ısınmıyor diye şikayet etmekte. Bu işlemle peteklerimiz ilk günkü gibi sıcak olucaktır. Yapacağımız işlemin süresi yaklaşık olarak 30 dk-45 dk arasında değişecektir. Adım adım evde petek temizliği nasıl yapılır detaylıca okuyunuz.

Evde petek temizleme için kullanacağımız araç ve gereçler: kontrol kalemi ,boru anahtarı ve etrafın kirlenmemesi için orta büyüklükte bir leğen. Petek temizliği nasıl olmalı ? Yapacağımız işlemde hiçbir şekilde kombi ve petek sökümü yapılmayacak herşey yerli yerinde olucakır. Şimdi başlıyoruz…

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır ?

1.Evde petek temizleme yapmadan önce güvenlik amaçlı kombizi kapatıyoruz. Ardından her kombinin altında bulunan kırmızı ve birde mavi vana bulunmaktadır. Bu vanalardan kırmızı olanı kapatıyoruz. (ters yöne çevirmeniz yeterli)

evde petek temizleme nasıl yapılır
evde petek temizleme nasıl yapılır

2.Peteklerin suyu tamamen nasıl boşaltılır ? Biz en kolay petekten işe başlamayı tercih ettik. Bu da evlerimizin banyosunda bulunan havlu kurutan petektir. Bir peteğin temizliğini yaparak su basıncı sayesinde birçok petek temizlenmiş olucak. Banyodaki peteğin sıcak su kısmındaki vanayı elimizle ters yöne çevirerek kapatalım.

kalorifer petek temizliği ne kadar
kalorifer petek temizliği ne kadar

3.Kapattığımız sıcak su vanasının hemen üstündeki bijonu boru anahtarınızla hafif aralayın. Vananın altına bir leğen koyarak pis suyun oraya akmasını sağlayabilirsiniz. (Çok yavaş hareketlerle yavaş yavaş aralayın çünkü birden tazikli pis su akmaya başlayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce etraftaki kirlenecek tüm elbiseleri kaldırın.)

petek temizliği şart mı
petek temizliği şart mı

4.Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar kombinizin yanına giderek basıncını kontrol edin basıncın düştüğünü görüceksiniz. Ardından her kombinin altında bulunan mavi aparat ile kombiye su verin. (Not:mavi vana değil, kombinin hemen altında bulunan mavi aparatı çevirerek peteklere su verin.)

peteğe su verme
peteğe su verme

Peteklerin Suyu Tamamen Nasıl Boşaltılır ?

5.Mavi aparatla kombiye su verince basınç göstergesinin tekrar su ile yükselmeye başlayacağını görüceksiniz. Tekrar banyo peteğinin yanına gidin ve daha önceden koymuş olduğunuz leğeni temizleyin içindeki pis suyu boşlatın ve tekrar koyun. Bu esnada peteğinizin içinden su akmaya devam edicektir endişelenmeyin. Petekten su gelirken bir parmağınızla açık olan yere 4-5 saniye kapatıp bekleyin ve suyun petek içinde basınç yaparak diğer petekleri temizlemesini bekleyin ve parmağınızı çekin. Tazikli bir şekilde su fışkırması olucaktır endişe etmeyin. (4-5 saniye parmakla tut ve bırak >> buişlemi 10-15 kez yaparak evin içindeki tüm petekleri temizlemiş olursunuz.)

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Neyi Kapsar

6.Temiz su akmaya başladığını görünce parmak bastırma işlemini bırakabilrisiniz. Ardından peteğin sökmüş olduğunuz contasını boru bnahtarı yardımıyla olduğu gibi yerine monte edin. Monte işlemini düzgün şekilde yapın su sızdırmamasına dikkat edin. Su sızması olursa kombinizin basınç ayarı düşer ve ev ısınmaz.)

7.Monte işlemini yaptıktan sonra ilk başta kombinin yanında kapattınız kırmızı vanaya eski haline getirin. Ve ardından 4.maddede belirttiğimiz kombiye su veren mavi aparatı açarak kombiye su verin. Su verme işleminden sonra basıncın yükseldiğini görüceksiniz. Bu çok normal peteklerinizde muhtemelen hava oluşmuştur. Bu işlemden sonra kombizi açabiliriz. Peki petek temizliği şart mı ?

8.Peteklerin havası nasıl alınır, kombi havası nasıl alınır ? Son olarakta petek temizliği için evimizdeki peteklerin havasını kontrol kalemi ile ya da hava alma anahtarı ile havasını alıyoruz. Bu yaptığımız işlem peteklerin havasını almak olarak bilinmektedir. Artık işlem bitmiştir.

peteklerin havasını alma
peteklerin havasını alma

Kalorifer petek temizliği ne kadar ? Bu işlemleri evde kendiniz yapmak yerine dışarıdan hizmet alırsanız en az 150-250 TL arası fiyat isteyeceklerdir. 45 dk yı geçmeyecek bir işlemle 250 TL niz cebinizde kaldı 🙂 Artık evinizde sıcacık oturabilirsiniz.

NOT: Yukarıdaki tüm işlemleri yaparken yanınızda bir yardımcı olmasını ve bilmediğiniz kombinin ayarlarıyla oynamamanızı tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here