Ana sayfa Bilmiyorum Deme Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

439
0
ev alırken nelere dikkat edilmeli
ev alırken nelere dikkat edilmeli

Günümüz şartlarında ev almak hemen hemen herkesin hayali olsada bu süreç oldukça zor ve iyi bir planlama gerektiren bir yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Faiz oranlarının düşmesiyle birçok kişi konut alırken nelere dikkat edilmeli merak ediyor. Bu süreç zarfında almak istediğiniz evin değeri, konumu, tasarımı vb. konular çok önemli olmakla beraber bu gibi sorulara nasıl cevap bulacağınızı en kısa özet haliyle belirtmek isterim. Ev alırken nelere dikkat edilmeli yazımızın devamını okuyunuz…

konut yatırımı rehberi
konut yatırımı rehberi

Alıcağınız Evin İhtiyaç / Yatırım Seçeneğini Belirleyin

Yatırım Olarak Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 1. Düşündüğünüz ev kredisi ve kat mülkiyetine uygun olup olmadığını araştırın.
 2. Ev sahibinin istediği ev fiyatı ile karşılaştıreki emsal evlerin fiyatının karşılaştırılması.
 3. Evin için, ulaşım seçeneklerine ve sosyal alanlara (avm, bilinen caddeler, üniversite, hastane, kamu hizmet binaları vb.) Yakınlığına dikkat edin.
 4. Ev alırken dikkat etmemiz gereken konulardan biriside alıcağınız ev toplu konut projesi mi apartman dairesimi içindir, otoparkının, güvenliğinin ve sosyal alanlarının olup olmadığını görmek.
 5. Düşündüğünüz evin kira çarpanın hesaplayın. (Evin bedeli / aylık kira getirisi) 500.000 TL aylık kira getirisi ise 2.000 TL ise kira çarpanı 250 olur. Kira çarpanları düşük olan evler ilk tercihleriniz arasında yer alsın.
 6. Topraktan alacağınız bütün evler ucuza gelir algısına kapılmayın. Çünkü beklenti önceden satın almış ve beklentiler fiyatların içerisine koyulmuş olabilir.
 7. Alacağınız evi sıkıştığınız ve paralı çevrilebilme olasılığı yüksek olan (likidite) projelere yönelin. Çünkü evler paraya çevrilme altında likit olmayan yatırımlardır. Bunun için 3.maddedeki önerilere Bunu.
 8. Satın aldığınız ev için yaşam içindir yani aidatlar çok önemlidir. Evin belirli bir süre boşta kalabilceğini düşünürseniz yüksek aidat ödemeleri sizi sıkıntıya düşürebilir yada yüksek aidat ödemesi olan konutların kiralanması daha zor olabilir.
 9. 5-10 yıl vadelerde değerlendirmeyi düşünün. 5 döviz kısa vadeli al-sat yapmayı gerektirir bunun için para ve sermaye piyasası (döviz piyasası, hisse senedi, değerli madenler vb.) Araçlarını bulabilirsiniz.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli yazımızın devamı için aşağıya inin.

İhtiyaç İçin Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ev Yatırım için değilde ihtiyaç için alınıyorsa tercih farklılıkları olduğundan farklı şekillerde değerlendirmek gerekir.

Zorunlu bir ihtiyaç olduğunda ev alırken nelere dikkat edilmeli

 1. Kendi bütçenizi sunmaktadır.
 2. Evin üzerinde ipotek kaydı olup olmadığını araştırın.
 3. Ev alırken Apartman düzeni ve insan ilişkilerinin olup olmadığını görmek.
 4. Bölgedeki emsal ev fiyatlarına dikkat edin.
 5. Düşündüğünüz evin iç tasarımı, brüt ve net metrekare hesabını yapın. 80-90 m2 brüt evler için ortalama 10-15 m2 kullanılmaz alan vardır. örneğin: 90m2 brüt olan bir evin net m2 si 75-80 m2 civarıdır.
 6. Alacağınız evin otoparkı, güvenlik ve sosyal alanlarının kullanımına dikkat edin.
 7. Satın aldığınız evin güneş görmesine ve iş yerinize yakınlığına önem vermelisiniz.
ev alırken dikkat edimesi gerekenler
ev alırken dikkat edimesi gerekenler

Ev alırken nelere dikkat etmeli yazımızla ilgili daha fazla görüş almak isterseniz aşağıdaki aklınıza takılan konularla ilgili yorumda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here