Ana sayfa Bilmiyorum Deme Et Nasıl Saklanır ? Et Saklama Yöntemleri Nelerdir ?

Et Nasıl Saklanır ? Et Saklama Yöntemleri Nelerdir ?

1419
0
et nasıl saklanır
et nasıl saklanır

Kırmızı et tüketmesi lezzetli olduğu kadar incelik isteyen bir gastronomi kültürüdür. Etler uygun olmayan şartlarda kesilip saklandığı zaman bozulabilmekte, hatta insan sağlığı açısından ciddi zehirlenme problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebeple özellikle kırmızın etin evlerde uygun koşullarda kesilmesi ve muhafaza edilmesi gerekir. Birçok kişinin doğru bildiği yanlış konular arasında et nasıl saklanır sorusu geliyor. Etin saklama koşulları birçok faktöre göre değişebilmektedir. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece evinizde ya da doğada etinizi güvenle saklayabilir, istediğiniz zaman buzundan çözerek taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere et nasıl saklanır, et saklamanın püf noktaları ve et saklama yöntemleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Derin dondurucuda et nasıl saklanır ? Özellikle kurban bayramlarında kesilen etlerin saklama sorunları olduğunu herkes bilir. Saklama alanı yetmeyen derin dondurucu ve buzdolabı kestiğimiz kurban etlerini nasıl muhafaza edeceğiz diye düşünmemize sebep olur. Kırmızı et tüketimi sağlığımız için olmazsa olmaz besin kaynakları arasındadır. İçerisinde bol miktarda protein barındıran kırmızı et bunun yanında fosfor, potasyum, demir, B2, B6 ve B16 vitaminleri içermektedir. Sağlıklı bir insan için günlük 70 gram, yıllık ise 25 kg ortalama et tüketiminin olması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ülkemizde et tüketimlerine baktığımızda OECD ortalamasına göre Avrupa ülkelerinin oldukça altında kaldığını görmekteyiz. Yıllık ortalama 8.3 kg dana ve sığır eti tüketiminin olduğu ülkemizde, 4.1 kg koyun eti tüketilmektedir. Yapılan istatistiklere göre ise 43.8 kg lık sığır eti tüketimiyle Dünya ülkeleri arasında Uruguay ilk sırada yer alıyor.

buzlukta et nasıl korunur
buzlukta et nasıl korunur

Et Nasıl Saklanır ?

Kırmızı etin tüketimi konusunda yukarıda hassas olmamız gerektiğini belirttik. Peki asıl konumuza dönecek olursak kırmızı et nasıl saklanır ? Kırmızı etin saklanma koşulları etin tüketilme zamanına göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yeni kesilen bir dananın eti hemen yenilmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Yeni kesilen hayvanın eti öncelikle 4-5 saat beklemeye alınmalı etin kanı kendini bırakıncaya kadar bekletilmelidir. Daha sonra et tüketimi gerçekleştirilebilir. Peki eti nasıl saklamamız gerekir ?

Evde et nasıl saklanır ? Kestiğiniz eti 4-5 saat beklemeye aldıktan sonra hepsini o anda tüketemeyeceğiniz için büyük bir kısmını derin dondurucularda ya da buzdolaplarında saklamak isteriz. Bu durumda etin kemikli, kemiksiz oluşu ve parça büyüklüğü, doğranma şekli oldukça önem arz etmektedir. Etlerinizi bozdolabına ya da dondurucuya koymadan önce parçalara ayırıp streç filmlere sarmanız hem kullanım hem de etin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Streç filmlere sarmak istemezseniz de çelik kutulara, cam kavanozlara ya da plastik kaplara koyup dolaplarda etinizi muhafaza edebilirsiniz.

Et saklama yöntemleri neledir ? Eğer etinizi kısa süre içerisinde tüketmeyi düşünüyorsanız buzdolabında saklamak uygun olacaktır. Etlerin kesilme türüne göre kuşbaşı,bonfile ya da biftek gibi parçalara ayrılan etler buzdolabınızda en fazla 3-4 gün kıyma ve sakatat grubu ise 2-2,5 ay saklanabilmektedir.

Pişmiş et nasıl saklanır ? Etinizi kısa süre içerisinde tüketmeyi düşünmüyorsanız buzdolapları yerine derin dondurucuları tercih etmenizi öneririm. Derin dondurucular buzdolapları gibi hava alabilecek kanalları olmadığı için etlerinizi daha iyi soğutacak ve koruyacaktır. Uzmanlara göre derin dondurucuda saklanan kuşbaşı, bonfile ya da biftek türü parça etler 6 ay, kıyma ve sakatatlar ise 3 ay, işlenmiş et (salam,sosis vb.) gibi ürünler ise 1-1.5 ay kadar süre ile saklanabilmektedir. Peki donmuş et nasıl çözdürülür ?

Pişirilen et kaç günde tüketilmeli ? Pişirilen etler maksimum 1,5 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Pişirdiğiniz eti 2 gün geçtikten sonra buzdolabınızda muhafaza etseniz bile sağlıklı bir şekilde korunamayacaktır.

kırmızı et saklama koşulları
kırmızı et saklama koşulları

Kıyma kaç günde tüketilmelidir ? Kırmızı etinizi eğer kıyma haline getirdiyseniz maksimum 4-5 saat içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Tüketim süresini uzatmak isterseniz üzerine bir kap içinde zeytinyağı dökerek bunu 5-6 güne kadar çıkarabilirsiniz.

Kırmızı et saklanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Buzlukta et nasıl saklanır:

 • Eğer etinizi buzdolabında koruyacaksanız cam ya da plastik kaplarda saklamanız etinizin sulanmasına engel olacaktır.
 • Pişmiş ve çiğ etleri kesinlikle aynı rafta alt-alta gelecek şekilde yerleştirmeyin.
 • Etlerinizi büyük parçalar yerine 250-400 gr lık kuşbaşı ya da köftelik şeklinde saklamak kullanımı açısından kolaylık yaratacaktır.
 • Eti derin dondurucudan çıkardıktan sonra doğal çözünme süresi gereklidir. Bu süre zarfını azaltmak için mikrodalga kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eti pişirmeden öncelikle buzdolabının soğutucu kısmında etin çözünmesi daha sağlıklı olacaktır.
 • Oda sıcaklığında buzu çözülen eti pişirdikten sonra tekrar buzluğa ya da dolaba atmayınız.
 • Etleri derin dondurucuda uzun süre saklamak istediğinizde üzerine etiket yapıştırarak koyduğunuz tarihi yazabilirsiniz.

Kurban eti nasıl saklanır ?

Taze kesilen kurban eti nasıl saklanır ? Kurban bayramlarında artan hayvan kesimleri sonrasında birçok kişinin merak ettiği konular arasında kurban eti hemen yenmeli mi ? Kırmızı et saklama koşulları nelerdir soruları başta gelmektedir. Taze kesilen kurban eti yukarıda belirttiğimiz sürelere tabidir. Et buzlukta ne kadar süre saklanır ? Hemen tüketilmemeli üzerinden 4-5 saat süre geçmelidir. Saklama koşullarına gelince ise yukarıda belirttiğimiz gibi temiz cam ya da plastik kaplarda hava almayacak şekilde derin dondurucularda saklanabilmektedir.

Derin dondurucuda et kaç gün saklanır ?

Derin dondurucuda et ne kadar süre saklanır ? Kırmızı et uygun şekilde dondurulduğunda koyun etleri ortalama 3-6 ay, dana etleri 4-8 ay, sığır etleri ise 6-10 aylık süreler zarfında dondurucuda saklanabilmektedir. Derin dondurucuda et saklama işlemi yaparken katman katman yapmanızı tavsiye ederim. Bir et donmadan diğer eti üstüne koymanız etlerin birbirine yapışmasını sağlayabilir bu da çözünme konusunda sizleri zorlayabilir.

Doğada Et Nasıl Saklanır ?

Doğada yalnız başınıza başınıza herşeyin gelebilme ihtimali var. Bu yüzden en önemli konulardan birisi yiyeceğinizi daima yanınızda bozulmadan tutabilmenizdir. Yiyecekten kastımız doğada bulabileceğiniz en önemli besin maddesi etdir. Etinizin bozulmadan günlerce taze kalmanızı nasıl sağlayabilirsiniz ? Cevap basit tütsülemek 🙂 Et tütsüleme işlemi temel manada etin dumanlanmasıdır. Et tütsülenerek bozulmaması için korunma sağlanır. Doğada et bozulmadan nasıl saklanır adım adım anlatıyorum.

Doğada et tütsülemek nasıl yapılır
Doğada et tütsülemek nasıl yapılır
 • Öncelikle etinizi şeritler halinde kesin.
 • Kestiniz etleri içerisinde su bulunan bir kapta bol tuzlu bir şekilde bekletin. Etleri tuzlu suda bekletmek et yüzeyinde oluşabilecek bakterileri önleyeceğinden koruma için oldukça önemlidir.
 • Ufak bir ateş yakın.
 • Daha sonra etleri kaptan çıkardın ve kendinize tahtadan üç ayaklı bir tripod yapın.
 • Tripodun her bir ayağından diğerine gidecek şekilde tel ile yollar yapabilirsiniz. Etlerinizi dumanlamak için bu tellerin üzerine asın.
 • Hazırlamış olduğunuz tripodu ateşin üstüne getirin fakat etler ateşle temas etmemeli. Burada tripodun etrafını dumanın dışarıya çıkmaması için sarabilirsiniz.

Doğada etin tütsülendiğini nasıl anlarız ? Etin tütsülendiğini anlamak için ben parmağımı etin üstüne ufak bastırıyorum eğer parmak iziniz etin üzerinde iz bırakıyorsa etiniz tütsülenme işlemi bitmiş demektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here