Ana sayfa Bilmiyorum Deme Emojiler Neden Kullanılıyor, Emojilerin Özellikleri Nelerdir?

Emojiler Neden Kullanılıyor, Emojilerin Özellikleri Nelerdir?

415
0
Emojiler Neden Kullanılıyor?

Emojiler neden kullanılıyor? Pek çok farklı anlamı içeren emojilerin özellikleri nelerdir? Ayrıca emojilerin anlamları nelerdir? Merak mı ediyorsunuz? İşte yanıtlar!

Gelişen teknoloji ile birlikte,  insanların iletişim anlayışı da değişti. Beden dilinin kullanılamadığı alanlarda yani telefonlar ile internet ortamında ise bu görevi emojiler aldı. Emojiler neden kullanılıyor? kişilerin duygu ve düşüncelerini en yalın ve anlaşılır şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlayan simgelerdir. Bunlar;  yüz ifadeleri, hayvanlar, hava durumları, ortak nesneler ya da değişik figürler olarak gösterilebilir.

Emojinin ilk olarak 1635 yılında Slovakyalı bir avukat tarafından kullanıldığı biliniyor. Avukatın gülen yüz emojisinden esinlenen Japonlar, 1990’lı yıllarda,  cep telefonlarında emojileri kullanmaya başlıyor. Emoji akımı olarak bilinen bu furyaya dünyanın her yerinden insan katılıyor.  Günümüzde hem telefon yazışmalarında,  hem de sosyal medyada her türlü duygu ve düşünceyi temsil eden pek çok emojiye rastlamak mümkün olmaktadır.

Emojiler Neden Kullanılıyor?

Emojilerin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde iletişim sözlü olmaktan çıktı ve yazılı hale dönüştü. Zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren kişilerin sosyal hayata bakış açısı da oldukça değişti. Artık hemen hemen herkes yazışarak arkadaşlık ortamı kuruyor, sevdikleriyle sohbetin tadını çıkarıyor. Hemen hemen herkesin kullandığı emojiler sayesinde ise iletişim daha renkli, hızlı ve eğlenceli hale geliyor.

Özellikle gençler arasında bu semboller yaygın olarak kullanılmaktadır. Emoji yardımıyla anlatılmak istenen duygu ve düşünceler en pratik şekilde anlatılabilmektedir. Doğru seçilen emojiler, zamanı olmayan kişilere vakit kazandırmaktadır.  Bununla birlikte sözcüklerin kifayetsiz kaldığı yerde bir emoji ile kendisini ifade eden kişi sayısı da oldukça fazladır.

Emojiler ve Anlamları Hakkında

Günlük hayatımızda emojiler iletişimin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Uzun konuşmalar ya da gereksiz laf kalabalığı yerine, yerinde kullanılan sembollerle çok daha etkin bir anlatım gerçekleşebilmektedir. Ancak iletişim ister sözlü,  ister yazılı olsun doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde kişilerin kendilerini yanlış ifade etmeleri kaçınılmaz olacaktır. Bu son yılların gözdesi emojiler için de geçerlidir.

Emojilerin popüler olması, birçok teknoloji şirketini harekete geçirmiştir. Grafik tasarımcıları ve reklam şirketleri aracılığıyla birçok sembol üretildi. Birbirinden farklı anlamlara sahip simgeler; ile mutluluğu, sevinci, öfkeyi ya da coşkuyu anlatmak kolaylaşıyor. Kişinin içinde bulunduğu ruh durumunun yanında, o anki meşguliyeti de emojilerle çok daha kolay anlatılabiliyor.

Komik Emojiler İle Eğlenceli Sohbet Edin

Kelimelerle kurulan iletişime kişilik katarak anlatmanın en güzel yolu, kuşkusuz emojilerdir. Dijital ortamda mesajların daha etkin kullanılabilmesi,  birbirinden renkli emojiler sayesinde mümkün olmaktadır.  Çünkü ideografi ve smiley içeren bu uygulamalar sayesinde iletilerin zenginleştirilmesi sağlanıyor. Komik emojiler ise çok daha eğlenceli bir ortam oluşmasına neden oluyor. Bu da kişiler arasındaki muhabbetin çok daha samimi geçmesini sağlıyor.

Gülen, dil çıkaran, gülerken gözlerinden yaşlar gelen, komik hareketli ve görünümlü pek çok emoji örneğine rastlamak mümkündür. Günün stresinden sohbet ortamında kurtulmak isteyenler için bu tarz emojiler mükemmel bir seçenektir. Kişilerin muzip iç dünyasını yansıtan komik semboller ile karşıdaki insan da neşelenebilir.

Emojiler Neden Kullanılıyor?

Farklı Emojilere Nasıl Ulaşabiliriz?

Kimi zaman kişilerin kendilerini yansıtabilecekleri emojileri bulabilmeleri mümkün olmayabilir. İşte burada devreye yine internet siteleri giriyor. Birbirinden ilginç pek çok emoji bulunuyor. Telefon ya da web sitelerinde bu tarz simgeleri kullanabilmek için emojiler kopyala ve kolayca duygularını yansıt. Üstelik sadece sohbet amaçlı değil, ticari amaçlı iletişimlerde de emojilerin ne kadar etkili olduğu da biliniyor.

Günümüzde pek çok büyük firma, müşteriye ulaşmak için değişik emojiler kullanıyor. Doğru pazarlama stratejisinde, kişilere ulaşabilmek için sadece metnin yeterli olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle firmalar; metin içerisinde yer alan duygu eksikliklerini emojiler ile tamamlayarak, farkındalık yaratabiliyor. Böylece şirketler; bu küçük simgelerin büyük güçlerini kullanarak, daha fazla potansiyel müşteri kazanma şansı yakalamaktadır. Bu yazımızda emojiler neden kullanılıyor? Sorusuna yanıt vermiş olduk.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here