Ana sayfa Bilmiyorum Deme Emlak Vergisi 2020 Ödeme Tarihleri-Hesaplama Sorgulama

Emlak Vergisi 2020 Ödeme Tarihleri-Hesaplama Sorgulama

162
0
emlak vergisi 2020 ödeme
emlak vergisi 2020 ödeme

2020 yılının ilk taksidi olan emlak vergisi ödeme zamanı yaklaştı. Vatandaşlarda emlak vergisi ödeme tarihleri, emlak vergisi sorgulamalarını merak etmeye başladılar. Gelir idaresi başkanlığının yayınlamış olduğu vergi takvimine göre bina vergisi 2020 yılının ilk taksidi 1 mart-1 haziran tarihleri arasında yapılacak. Peki bina vergisi hesaplama nasıl olur ? bina vergisi sorgulama ? haberimizin detayı için okumaya devam ediniz…

Emlak Vergisi Nedir ?

Emlak vergisi, tüm taşınmazlardan senelik olarak alınan vergiye verilen isimdir. Yılda 2 eşit takside bölünerek tahsil edilir. Emlak vergisi, mülkü olan vatandaşlar tarafından her yıl düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Zaman zaman servet vergisi olarak da anılan emlak vergisinin, bina vergisi ve arazi vergisi olarak iki türü bulunmaktadır.

Kimler Emlak Vergisi Öder 2020 ?

Tapu kayıtlarında bir taşınmazınız mevcutsa yani örnek vermek gerekirse bir eviniz varsa yada miras yoluyla geçen bir taşınmaza sahipseniz emlak vergisine tabisinizdir. Bir taşınmaz malın birden fazla şahsa miras kaldığı durumlarda ise, söz konusu şahıslar vergi tutarını her sene eşit olarak bölüşerek öderler.

emlak vergisi 2020

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olur 2020 ?

Eğer bir eviniz varsa ve bu ev brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni bulunan ya da tek meskenin intifa hakkına sahip olanlar; geliri olmadığına dair evrak sunanlar(ev hanımları); gelirleri sosyal güvenlik kurumlarından tahsil ettikleri emekli aylığı, dul aylığı, yetim aylığı, ölüm aylığı ve maluliyet aylığıyla sınırlı olan şahıslar, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri ve engelli yurttaşlar, gerekli olan şartları yerine getirdikleri takdirde emlak vergisinden muaf olabilir.

Emlak vergisinden muaf olduğunuzu düşünüyorsanız belediyeye dilekçe vermek zorundasınız aksi taktirde vergi tahakkuk etmeye devam eder. Geçmişe yönelik düzeltmelerde 5 yıl geriye gidilebiliyor ve ödeme yaptıysanız iadesini alabiliyorsunuz.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir 2020

1.Emlak vergisi belediyelerin veznelerinden ödenebilmektedir. Belediyeye gitmeden önce tapu fotokopisini yanında götürmeniz gerekmektedir.

2.Belediyelerin internet sitelerinden ödenebilmektedir. Örnek veriyorum 500 TL konut vergisi çıktıysa bunu 2 eşit taksitte ödeyebilirsiniz.

3.E-devlet üzerinden İnternet Vergi Dairesini kullanarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

4.Taşınmazın bağlı olduğu banka hesabına eft yaparak ödeme

5.PTT şubelerine giderek veznelerden ödeme yapabilirsiniz.

Emlak vergisinin ilk ödeme taksidi yukarıda belirttiğimiz gibi 1 mart-1 haziran haziran arasında ödenmelidir.

Emlak Vergisini Hesaplama

Bedel, taşınmaz malın resmi değerine dayanarak hesaplanmaktadır. Konut türüne bağlı olarak evin değeri üstünden, büyük şehir belediyelerinde 1000’de 2, belediyelerde binde 1 şeklinde hesaplanır.

Örnek vermek gerekirse büyükşehir belediye sınırları içerisinde bir gayrimenkulunuz var ve belediye tarafından belirlenen rayiç değeri 250.000 TL ise 250.000*2/1.000=500 TL olarak yıllık vergilendirilcektir. İlk taksidi 250 TL olarak ödeme yapılcaktır.

Gecikme Zammı Uygulanıyor mu ?

Vergi süresi içinde ödenmezse, her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Değerli Konut Vergisi Nedir ?

Yeni vergi paketinin meclisden geçmesiyle birlikte hayatımıza yeni bir vergi türü girdi Değerli Konut Vergisi. Vergi 5 milyon TL ve üzeri değerinde gayrimenkulu olan kişiler için konut vergisi dışında değerli konut vergisi ödeme yapılacak. Yani eğer taşınmazınız 5 milyon TL yi geçiyorsa emlak vergisine ilaveten değerli konut vergisi ödemesi yapmak durumundasınız.

Değerli Konut Vergisi Oranları

Konut Değeri                        Verginin Oranı

5 milyon TL – 7, 5 milyon TL arasında ise Binde 3

7.500.001 TL – 10 milyon TL arasında ise Binde 6

10.000.001 TL’yi aşanlar için…………………..Binde 10

Örneğin 10 milyon TL evi olan bir kişi ilavaten 60 bin TL daha değerli konut vergisi ödemesi gerekicek.

Konuyla ilgili gelir idaresi başkanlığının vergi ödeme takvimini ziyaret edebilirsiniz. Vergi Ödeme takvimine ulaşmak için TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here