Ana sayfa Bilmiyorum Deme E-Devlet İstenmeyen Numara Engelleme Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

E-Devlet İstenmeyen Numara Engelleme Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

725
1
E-Devlet istenmeyen numara engelleme
E-Devlet istenmeyen numara engelleme

Bilindiği üzere cep telefonu numaramız artan dijitalleşmenin negatif etkilerinden birisi olarak özel hastane, market, kuyumcu, teknik servis bayileri vs. gibi işletmelere iznimiz olmadan ya da haberimiz olmadan verilebilmektedir. En yoğun mesai saatlerimizde çalan 0850 li numaralar sizleri de strese sokabilir zamanınızı ayırmak istemeyebilirsiniz. Cep telefonlarından her ne kadar numara engelleme sistemi olsada sms engelleme sistemi bulunmamaktadır. Bu ve bunun gibi sorunları artık E-Devlet istenmeyen numara engelleme sistemi üzerinden red edebilir istenmeyen mesajları ve sesli aramaları engelleyebilirsiniz. E-Devlet üzerinde Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan İleti Yönetim Sistemi sayesinde artık istenmeyen sesli aramaları engelleme ve istenmeyen sms red işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda e-devlet istenmeyen aramayı engelleme, e-devlet arama engelleme, istenmeyen sms engelleme, ileti yönetim sistemi e-devlet hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüketiclerden gelen şikayetler üzerine smslerde iptal etmek için bırakılan linkler son zamanlarda uygulanmamaya ve suistimal edilmeye başlandı. Konu hakkında e-devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşlar aranılmasının istenmediği numaraları ve smsleri engelleyebilir. Birçok kişinin arama motorlarında sorguladığı sms engelleme nasıl yapılır, istenmeyen arama engelleme e-devlet ve sesli arama engelleme adım adım uygulamalı nasıl yapılır başlayalım.

E-Devlet İstenmeyen Numara Engelleme

Öncelikle sisteme erişebilmek için e-devlet giriş şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. E-devlet giriş şifreniz henüz yok ise en yakın PTT den e-devlet giriş şifresi edinebilirsiniz.

1.E-Devlet sitesine giriş yapalım ve arama boşluğuna fotoğrafta görüldüğü gibi İleti Yönetim Sistemi yazdığımızda karşımıza çıkan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (Ticaret Bakanlığı) butonuna tıklayalım.

e-devlet ileti yönetim sistemi
e-devlet ileti yönetim sistemi

2.Ardından açılan sayfada sisteme daha önce telefon bilginizi eklemediyseniz sağ üst köşede Yeni iletişim adresi ekle butonuna tıklayınız.

e-devlet istenmeyen numara engelleme
e-devlet istenmeyen numara engelleme

3.Açılan ekrandan telefon bilginizi başında 0 olmadan yazınız ve ilgili kutucukları işaretleyip telefon numarası adı kısmına bir isim veriniz.

e-devlet istenmeyen arama engelleme nasıl yapılır
e-devlet istenmeyen arama engelleme nasıl yapılır

4.Adımları tek tek uyguladığımızda karşımıza fotoğraftaki gibi iletişim bilgimizin kaydedildiğine yönelik bilgi görüntüsü gelecektir. Sisteme iletişim bilgimiz eklendiğine göre artık istenmeyen numaraları ve smsleri engelleyebiliriz. Bunun için sağ üst köşede yazan iletişim adresi listesi yazısına tıklayınız.

e-devlet istenmeyen sms engelleme
e-devlet istenmeyen sms engelleme

5.Açılan ekranda telefon bilginizi göreceksiniz. Hemen yanında eklemiş olduğunuz telefona ait onayları yönet butonuna basınız.

E-Devlet istenmeyen numara engelleme
E-Devlet istenmeyen numara engelleme

6.Fotoğrafta gördüğünüz üzere birçok banka ve kurumsal işletmeden gelen arama ve smsler bulunmaktadır. Burada arama ya da sms gelmesini istemediğiniz işletmenin yanına gelip onayı düzenle butonuna tıklayınız.

istenmeyen numaralardan mesaj engelleme
istenmeyen numaralardan mesaj engelleme

7.Açılan ekrandan ilgili firmadan sms yada sesli arama almak isteyip istemediğiizi size gösteren sayfayı göreceksiniz. Burada isterseniz sadece sesli aramalara izin verip smsleri red edebilir ya da her ikisini red edebilirsiniz.

istenmeyen numara engelleme
istenmeyen numara engelleme

8.Bu şekilde kurumsal işletmelere dair sms redleri ya da sesli arama engellemesi yaptıktan sonra küçük esnaf ve ticari işletmelerden gelen sms ve sesli aramaları engellemek içinde sağ üst köşede gördüğünüz Esnaf/tacir izinleri kısmından aramaları ve smsleri engelleyebilirsiniz.

e-devlet arama engelleme servisi
e-devlet arama engelleme servisi

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here