Ana sayfa Bilmiyorum Deme Dünyanın En Zengin İnsanı Kimdir, Zengin Olmak İçin Neler Yapmalı?

Dünyanın En Zengin İnsanı Kimdir, Zengin Olmak İçin Neler Yapmalı?

249
0
Dünyanın En Zengin İnsanı Kimdir?

Dünyanın en zengin insanı kimdir? Zenginlik; kimine göre beden sağlığının yerinde olması, kimileri için sevdikleriyle birlikte geçirdiği anlar, kimine göre ise para ve mal varlığıdır. Dünyanın en zengin insanı kimdir? Sorusu her ne kadar kişilere göre göreceli cevap bulsa da, aslında insanı mutlu eden her şey zenginliktir.  Topluma ya da kişiliğe göre değişen zenginlik kavramı, kimi zaman ise bulunduğu zamana göre de farklılıklar gösteriyor. Amazon’un CEO’suJeff Bezos en zengin insan olarak karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Yine Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer de zenginler listesinde yerini almaktadır.

Bir dönem mal varlığı olarak topraktan alınan gelirin fazlalığı zenginlik olarak kabul edilirdi. Ülkemizde özellikle taşrada bu tarz toprak sahiplerinin zenginliklerinin en büyük nedeni, çalıştırdıkları işçilerin eseridir. Haliyle,  toprağın bol ve bereketli olması için öncelikle çalışanın iş gücü ve gösterdiği azim önemliydi. Oysa günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte,  insan gücüne olan ihtiyaç azaldı ve makineler insanların yerini aldı. Beyin gücünü kullanan teknoloji zenginlerinin sayısı da bu bağlamda arttı.

Teknolojiden Faydalan ve Zenginler Listesine Katıl

Son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan salgın hastalık, insanları her anlamda olumsuz etkiliyor. Pek çok işyerinin pandemi nedeniyle kapanması, çalışanlarının işsiz kalmasına neden oluyor. Hal böyle iken, yani bir yandan ekonomik yönden bazı kesim zor zamanlar geçiriyor. Diğer yandan da halen servetlerine servet katan ve dünyanın en zengin insanı olma yolunda ilerleyen insanlara da rastlanılıyor.

Bu tezat durumun en önemli nedeni ise bu kişilerin yaptıkları işlerle alakalı olduğu görünüyor. En zenginler listesinde yer alan Zoom’un CEO’su Eric Yuan, insanların evlerde kaldığı bu dönemlerde çevrimiçi internet ihtiyacını karşılıyor. Bir diğer teknoloji devlerinden olan Amazon’un CEO’suJeff Bezos ise sayılı zenginler arasında bulunuyor. Google kurucusu Sergey Brin, Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer ve kurucusu Bill Gates de dijital dünyanın zengin ettiği insanlar arasında yer almaktadır.

Dünyanın En Zengin İnsanı Kimdir?

Dünyanın En Zengin İnsanları Hangi Ülke Vatandaşıdır?

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en zengin insanı olarak kabul edilen ve ilk 10 sıralamada yer alan kişilerin ABD vatandaşı olduğunu göstermektedir. Dünyada ABD’nin her alanda küresel egemenliğini kurma düşüncesinde olduğu bilinen bir gerçektir. Tek süper güç olma yolunda hareket eden ve politik oyunlarla bunu destekleyen ABD, dünyanın en büyük 10 şirketinden 8’ine sahiptir. Bunda dünyanın en iyi 50 üniversitesinin 37’sinin ABD’de olması büyük etkendir.

Halen Ar-Ge harcamaları ve alınan patent sayıları açısından ilk sırada yer alması da ABD’nin dünyanın en zengin insanı sıralamasında lider olmasına neden olmuştur. Bu arada ulaştırmadan enerjiye kadar bir çok alanda yatırımları olan Hintli iş adamı Guatam Adani ise bu istisnayı bozuyor ve en zenginler arasına giriyor. Bir diğer Hindistanlı iş adamı Mukesh Ambani de 2021 yılında da servetini katlayarak, ilk 26.sıradaki yerini almıştır.

Dünyanın En Zengini Olmak İçin Neler yapmalı?

Her zengin insanın kendi öyküsü vardır. Kimileri için bir şans olarak kabul edilen zenginliği, kimileri ise zorlayarak elde ediyor. Dünyanın en zengin insanı olarak ilk sırada yer alan Jeff Bezos’da kendi çabasıyla bu unvanı alan zenginlerden biridir. Onun en büyük avantajı, bitmeyen azmi ve işine verdiği önemdir. Jeff Besoz; ABD’nin en prestijli okullarından biri olan Princeton üniversitesini birincilikle bitirmiştir. Bir anlamda sıfırdan başlayan Bezos, ticarete internetten kitap satarak başladı. Daha sonra adım adım zirveye yükselen Bezos, kitap satışını uzay turizmi şirketi kurmaya kadar ilerletti.

Her sene dünyanın en zengin insanı sıralaması değişkenlik gösteriyor. Moda ve teknoloji ise bu sıralamada bulunanların alanları arasında yer almaktadır. Forbes tarafından hazırlanan World’s Biilionaires List’in yanında özel Forbes listesi ve Forbes Real Tima Billionaires listesindeki tüm veriler derlenip, bir araya getirilmektedir. Böylece dünyadaki en zenginler listesi net olarak belirleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here