Ana sayfa Bilmiyorum Deme Dünya’da Hala İnternet Olmayan Yerler Var Mı? Güncel 2021

Dünya’da Hala İnternet Olmayan Yerler Var Mı? Güncel 2021

245
0
Dünya'da Hala İnternet Olmayan Yerler

Dünya’da hala internet olmayan yerler var mı? Günümüzde internet, elektrik ve su gibi bir ihtiyaç halini aldı. Özellikle son zamanlarda yaşanan pandemi ile internetin değeri daha fazla anlaşılır oldu. İnternet hayatımızın bir parçası hatta ayrılmaz bir parçası haline geldi. Durum böyle olmasına rağmen dünya’da hala internet olmayan yerler olduğunu biliyor muydunuz? Yaşamının her alanında interneti kullananlar bunu şaşkınlıkla karşılayacaktır. Ama bu bir gerçek! Hali hazırda şu anda dünya üzerinde internetin kullanılamadığı yerler var ve onlar şuralar;

Tristan da Cunha Adası

Trisan da Cunha Adası’nda 264 kişi yaşamaktadır. Bu ada İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Burası dünyanın ana karaya en uzak olan ve insanların yaşadığı yer olarak biliniyor.  Adada cep telefonu sinyalini almak dahi çok zordur. Ada sakinlerine 1 Mbps’lik internet bağlantısı olanağı sunuyor. Ancak internete bağlanma şansını sunmuyor. Adada internetin olmama nedeni Güney Afrika kıyısına çok uzak olmasından kaynaklanıyor. Dünyadan izole yaşam vardır. Adada nadiren de olsa cep telefonu sinyali alınabiliyor. Sinyal alındığında denizaşırı görüşmeler ücretsiz yapılıyor.

Dünya'da Hala İnternet Olmayan Yerler

Kanada’nın Kuzeybatısındaki Yakutat

Yakutat’ta 808 kişi yaşamaktadır. Bu şehir Amerika’nın Alaska eyaletindedir. Kanada’nın kuzeybatı kısmında bulunan Yakutat’ta bir tane okul vardır. Kasaba olarak nitelendirilen Yakutat’ta teknolojiden uzak bir hayat sürülmektedir.  İnternete erişim kasabada son derece azdır.  Yerleşim yerinde internet erişiminin genişletilmesi için projeler başlatılmış durumda.  Öğrencilerin internet kullanımını artırmak için projenin 2021 yılında bitmesi bekleniyor.

Afrika’daki Sahra Çölü

Sahra Çölü’de 11 ülkenin toprakları bulunuyor. Bu kadar çok ülkenin sınırlarının bulunmasına rağmen Sahra Çölü’nde internet kullanılamıyor. Burada internet bulunmamasının nedeni çöldeki zorlu yaşam şartlarıdır. Çölün Fas tarafına yakın olan kısmında nispeten az da olsa sınırlı alanda internet bulunabiliyor. 1979 yılında ilk karın yağdığı bu çölde, kurak bir bitki örtüsü var. Çöl iklimi beraberinde birçok yetersizliği getirmektedir.

Pasifik Açıklarındaki Amerikan Samoası

İnternet erişimin nerdeyse imkansız olduğu yerlerden biri de Amerikan Samoası’dır. Buranın nüfusu 55 bin 465’tir. Amerikan Samoası’nın Savai adasının bazı yerlerinde internet kafe vardır. Kafe var ancak kafelerden internete erişim çok zor. Avustralya maçında 31 göl yemesi gibi tuhaf özellikleriyle bilinen ada ülkesi, internete erişimin imkansız olmasıyla da tanınmaktadır. Otellerin bazılarında wi-fi olduğu bilinmekte. Ancak bağlantı sinyalı çok düşük olduğundan kullanmak imkansıza yakın.

Sequoia- Kings Kanyonu

Teknolojinin olmadığı bir yere gitmek istiyorsanız alın çantanızı ve Sequoi- Kings Kanyonu’nda bulunan parklara gidin. Bu parklar Cascade Dağları boyunca uzanmaktadır. 2600 mil uzunluğundaki parkın bulunduğu bölgede toplam 510 bin 365 kişi yaşıyor. Bu parkın Kaliforniya eyaletine yakın olan yerlerinde çok az da olsa internete erişim sağlanabiliyor. Bölgenin yüksek yerleşim alanında olması ve nüfusun yeterli olmaması altyapının genişlememesine neden olmuş. Buranın manzarası bana yeter internet istemiyorum diyenler için ideal bir yerdir.

Almanya’dan Kara Orman

Kara Orman, Almanya’da bulunan bir bölgedir. Güneyinde ve doğusunda Ren Nehri ile sınırlandırılmış olan Kara Orman’ın en yüksel kısmının yüksekliği 1493 metre olarak ölçülmüştür. Havası ve manzarası çok güzel olan bu bölgede internete ulaşmak mümkün değil. Erişimin nerdeyse sıfır olduğu bölgenin sınırlarına girdikten sonra cep telefonundaki internette çekmez.

Küba

11,3 milyon nüfusa sahip Küba, komünizmle yönetiliyor. 2019 yılında anayasa değişikliği ile internet kullanıma açıldı. Ancak aylık ortalama maaşın 50 dolar civarında olduğu ülkede bir saatlik net kullanımı 1 dolar. Ciddi anlamda pahalı olduğundan sınırlı kullanım var. Ülkede 400 kadar wi-fi istasyonu hazırlanmış. Ülkede yaşayan 2,5 milyon kişinin cep telefonu 3G destekli.

Dünya'da Hala İnternet Olmayan Yerler

Türkmenistan

Ülkenin nüfusu 5,8 milyondur. Politik nedenlerden dolayı Türkmenistan’da internet kullanımı çok sınırlıdır. 2007 yılında internet ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Ülke sınırlarında kullanılan ADSL en yüksek hızı 2 Mbps’dir. 2 Mbps’lik internet kullanımının maliyeti 6821 dolar olarak belirlenmiştir. Ülkede 1 milyona yakın internet kullanıcısı olduğu bilinmekte. Bu da ülke nüfusunun %21’ine denk geliyor.

Kuzey Kore

Kuzey Kore  internet konusunda dünyadaki en sıkıntılı ülke olarak biliniyor. 25 milyonluk ülke tam bir kapalı kutudur. Seçilmiş öğrenciler ve yöneticilerin internet kullanmasına izin veriliyor. Ülkede uluslararası kuruluşların ve elçiliklerin dahi kablosuz internet ve uydu bağlantıları kullanması yasaklanmıştır. Elbette ki her ne kadar inanılır gibi olmasa da dünya’da hala internet olmayan yerler söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı ülke çıkar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here