Ana sayfa Bilmiyorum Deme Dünya Tarihinde Veba Nasıl Bitti

Dünya Tarihinde Veba Nasıl Bitti

368
0
veba nasıl bitti
veba nasıl bitti

Yaşanan virüs salgınları sonrası arama motorlarında birçok kişi “veba nasıl bitti, veba nasıl çözüldü” diye aratmaya başladı. Koronavirüs gibi birçok salgın tarihtede yaşanmıştı. Peki devletler vebalarla nasıl mücadele etti ? Osmanlı devletinde veba ile nasıl mücadele edildi ? Veba nasıl bitti, veba nasıl çözüldü yazımızın devamını okuyunuz…

Büyük Veba Salgını

Tarihte veba salgınları büyük savaşlardan çok ölümlerle sonuçlandı. Hiçbir savaşta vebalar kadar toplu ölümlere rastlanmadı. Bunun en iyi örneği olarak tarihte Avrupa’da başlayan kara veba (büyük veba) salgını gösterilmektedir. Kara veba avrupada 1347-1351 yıllarında sürmüş ve 100 milyondan daha fazla insanın ölümü ile sonuçlanmıştı. Avrupada yaşanan aşırı nufüs ve nüfus sonrası ortaya çıkan kıtlık ile beraber, veba ilk önce hasta ve bakıma muhtaç ekonomik koşulları iyi olmayan kimseleri etkisi altına almıştı. Daha sonra bütün halk vebaya yakalandıktan sonra ekonomik gücü iyi olan sermaye sahibi kişilerinde vebadan etkilenmesi kaçınılmaz oldu. Peki veba nasıl bitti ?

veba nasıl bitti
veba nasıl bitti

Veba Nasıl Yayıldı ?

Kara veba, asyalı tacirlerin vebalı kürkleri alıp Avrupa’da satmak istemeleri sonucunda önce İtalya’ya daha sonra tüm Avrupa ve Dünya’ya yayılmıştır. Vebalı kürklerin Avrupa’ya yayılmasında gemilerle taşındığı için fareler ve pirelerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Tarihte Kırım Tatarları Ceneviz limanını kuşatmış ve kendi adamlarını mancınık yardımıyla şehrin içine fırlatarak İtalya’ya vebayı yaymışlardır. İlk olarak vebanın yayıldığı şehirler messina,venedik ve cenova olmuştur. Daha sonra Fransa’da Paris’te görülen veba tüm Avrupa ve Dünya’yı etkisi altına almıştır. Flororansa’da 45.000, İngiltere’de 1 milyon kişi, Fransa’da 125.000, Venedik’de ise nüfusun neredeyse dörtte üçü veba salgınından yaşamını yitirmiştir.

Vebanın Belirtileri Nelerdir ?

Dünya’da milyonlarca kişinin enfekte olması ile sonuçlanan kara veba’nın belirtileri bugünkü virüslerden çok farklı değil. Genelde titreme, ateş, kusma, baş ve sırt ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetler en çok görülen belirtiler olarak sıralanmıştır. Veba nasıl bitti yazımızın devamını okuyunuz…

Kara Veba’nın Etkileri

Kara veba hastalığı Dünya’ya yayılmasıyla birlikte insanlar üzerinde ciddi psikolojik rahatsızlıklara yer vermiş, yetkililere ve devlet otoritesine duyulan güven azalmış, işçi ücretleri ve tüketim malları fiyatları artmış bütün bunların sonucunda insanların birbirleriyle olan etkileşim ve iletişim azalmıştır. Kara Veba’nın en çok batı ülkelerini etkilemesinin sebebi Avrupa’da kıtlıktan çıkmış bir coğrafyanın söz konusu olması ve temizlik konularında olan dikkatsizlikleriydi. Avrupalılar çok fazla yıkanmıyordu, sokakların çöplerle dolu olması salgının yayılmasını kolaylaştırmıştı. Veba nasıl çözüldü, veba nasıl bitti yazımızın devamını okuyunuz…

veba nasıl bitti
veba nasıl bitti

Veba’nın yaşandığı avrupa ülkelerinde birçok insan yıkanmadığı için vucutlarına güzel kokular sürerek hastalıktan korunacağını düşünmüşlerdi. Derilerinin uzun süre hava almazsa hastalığın vucuda girmeyeceğini düşünen avrupalılar kokularla hastalığı uzaklaştırmaya çalıştırmış ama malesefki olumlu sonuçlar alamamışlardır. Bu dönemde birçok avrupa ülkesinde akıl ve mantığın kabul etmeyeceği uygulamalar yapılmış (kedilerin uğursuzluk getiriceği düşüncesiyle kedileri öldürme, birçok kadın ve erkek büyücülük gibi suçlardan yakılarak öldürülmesi vb.) bugünkü avrupa kendi kendini imha etmiştir. Peki veba nasıl bitti ?

Salgından sonra avrupa nüfusunun neredeyse yarısı yok olmuş avrupalılar kendilerini 150-200 yılda zor toparlayabilmiştir. Veba’dan en az etkilenen Rusya, Macaristtan gibi nüfusu az olan ülkeler olmuştur. Veba salgını Osmanlı İmparatorluğu’nda da farklı şekillerde görülmüştür.

Osmanlı Devletinde Veba Nasıl Bitti ?

Deprem,sel,yangın gibi doğal afetlerden daha yıkıcı sonuçlar doğuran ve binlerce insanın hızlı bir şekilde ölümüne sebep olan veba nasıl bitti ? Osmanlı devleti’nde veba önlemleri nasıldı ? Veba etkisini 3-4 gün gibi kısa sürede gösterebilen bakteriyel enfeksiyona sebep olan bir hastalıktır. Osmanlı devleti o yıllarda Avrupa’da hakim olan vebadan çok etkilenmemiş sınırlı sayıda kişiye virüs bulaşmıştır. Ama 18.yy ‘da imparatorluğa bulaşan virüs osmanlı devletini kırıp geçirmiştir. İlk olarak İstanbul’da Galata’da rastlanan veba yaz aylarında şiddetini arttırmıştı.

Hastalığın avrupadan gelen gemilerden bulaştığını düşünen Osmanlı Devleti gemilerle olan ticaretini sınırlandırmış bu da ekonomik yönden olumsuz sonuçlar doğurmuştu. İnsanlar kendilerini korumak için evlerine gelen misafirleri bile tütsüleyerek içeri alıyorlardı. Halk vebanın ilk patlak verdiği İstanbul’dan kaçarak anadolu şehirlerine göç etmeye başlamıştı. Avrupa’daki gibi durum ciddi ve kıtlık önlenemiyordu.

Osmanlı Devleti’nde de Avrupa’da olduğu gibi batıl inançlar söz konusuydu. Ölen vebalı kimselerin elbiselerini alıp giyme alışkanlıkları, ve bunun sevap olabilceği düşüncesi, halk arasında camilerde toplanılıp mukabeleler veriliyordu fakat vebanın bu şekilde hızlı bir şekilde yayılcağını düşünmüyorlardı. Osmanlı Devleti veba ile mücadelede çok yetersizdi yurtdışından gemiyle gelen mallar sıcak buhar ile temizleniyor ve sadece vebalı olan bölgeler dezenfekte ediliyordu. Karantina uygulaması Cumhuriyet’in ilanından sonra 1938 yılında ilk kez yapılmaya başlandı.

veba nasıl bitti
veba nasıl bitti

Veba Nasıl Bitti ?

Osmanlı Devleti’nde veba önlemleri olarak Fatih Sultan Mehmet İstanbul’dan uzaklaşıp Balkan coğrafyasında yaşamayı seçti. Kanuni Sultan Süleyman ise vebadan kaçmak kaderden kaçmak olduğunu düşündü ve sarayı terk etmemişti.

Vebalar konusunda oldukça ilgilenen 2.Abdulhamit ise vebayı önlemek için yapılacak birçok şeyi denemeye başladı. Öncelikle Sıhhiye Meclisine ve Hıfzısıhha-i Umumi Komisyonu’na acil önlemler aldırdı. Tedbirler konusunda kendiside bizzat ilgilendi. 1887’de başlayan çalışmalar 1893 yılında Bakteriyolojihane-i Şahane kuruldu.

Veba Nasıl Çözüldü – Veba Nasıl Bitti

Gedikpaşa,tophane ve üsküdar’da açılan tedbirhaneler salgınların önlenmesi amacıyla hizmet ediyordu. Kolera,tifüs ve veba gibi hastalıklara yakalananların eşyaları ve evleri dezenfekte ediliyordu. Kolera mikrobunun yayılmasını önlemek için su kanallarının kontrol ve ıslahı çalışmaları başlatıldı, yeni hastanelerin inşaasında ise havası temiz virüs bulaşmamış yerler tercih edildi.

Osmanlı sadece kendi yöntemleriyle değil Avrupa’daki gelişmeleri kontrol etmek amacıyla onların uygulamış olduğu tedbirler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alıyordu. Bu çalışmalar neticesinde Avrupa’dan doktorlar dahi getirilmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here