Ana sayfa Bilmiyorum Deme Doğum Parası Nedir ? Bez ve Mama Yardımı Ne Kadar 2020

Doğum Parası Nedir ? Bez ve Mama Yardımı Ne Kadar 2020

123
0
doğum parası
doğum parası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi kart sahibi olan kişilere yaptığı doğumdan dolayı doğum parası verilmektedir. Her yıl merkez bankasının açıklamış olduğu enflasyon haberlerinden sonra vatandaşlar doğum parası ne kadar ? Bez ve mama yardımı ne kadar 2020 diye sorgulamaya başladılar. 2020 doğum parası bilgileri için içeriğin devamı haberimizde…

Doğum Parası Nedir ?

Doğum parası T.C vatandaşları ve mavi kart sahibi olan kişilere annenin veya babanın yada her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Doğum parası başvurusu için öncelikle çocuğun canlı doğmuş olması şartı aranır. Çocuğun canlı doğumundan sonra kimlik paylaşım sistemine kaydı yapılır ve ardından “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini” doldurulup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Bakanlık ödemeyi yaptıktan sonra doğum paranızı ptt üzerinden alabilirsiniz.

doğum yardımı parası
bez ve mama parası

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar 2020

Doğum yardımı her yıl Türkiye İstatistik Kurumunun paylaşmış olduğu enflasyon verilerine dayanarak rakamlarda güncelleme yapılıyor.

Doğum yardım tutarı 2020 yılı rakamları;

Birinci çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL,

Üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL lik bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılır.

Kamu işçilerinde ise durum farklılık göstermektedir. Sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme eğer daha fazla olması durumunda ise doğum yardımı ödemesi yapılmaz.

Doğum yardımı başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ…

Doğum yardımı başvuru dilekçesine ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Bez Ve Mama Parası Nedir ?

Doğum yardımı her doğum yapan kişiye ödenebilirken, bez ve mama parası ise doğumu gerçekleşen çocuk için 24 ay boyunca sürekli ödenmektedir. Bez yardımı ihtiyaç sahibi ailelere yapılabildiği gibi , ihtiyacı olan hasta kişilerede yapılabilir.

Bez Ve Mama Parası Başvuru Şartları Nelerdir ?

Bez ve mama parası canlı doğum yapan çocuk için ödenir. Yardım için annenin, babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı olması yada mavi karta sahip olması gereklidir.

Bez ve mama yardım başvuru için hane geliri miktarının kişi başı asgari ücretin üçte birinden (701.32TL) az olması yani gelirin düşük olması gerekir. Anne ya da babanın üzerine herhangi bir malın, gayrimenkulun veya taşınmazın olmaması
şartı vardır. Bez ve mama parası için başvuru yapılacak yerler: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı vakıflar
Sosyal Güvenlik Kurumu Kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmet Müdürlükleri Muhtarlıklara müracat edilir. Belirlenen yardım tutar 150 TL olarak belirlenmiş olup aşağıda başvuru için gerekli evraklar mevcuttur:

Bez ve Mama Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar:

1.Başvuru dilekçesi

2.T.C Kimlik belgeniz

3.Gelir durumunuzu gösterir evraklar (Maaş bordrosu vs.)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here