Ana sayfa Bilmiyorum Deme Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

3735
0
dilekçe nasıl yazılır

Dilekçe nedir ? Dilekçe yazımı hayatımız boyunca birçok kez önümüze çıkan halimizi üst makamlara arz etme konusunda bizlere yardımcı olan istek başvurusudur. Arama motorlarında en çok aratılanlar arasında dilekçe nasıl yazılır konusu yer alıyor. Sizler için dilekçe yazma, dilekçe kuralları ve dilekçede tarih nereye yazılır gibi konuları derledik.

Dilekçe nedir ? Bir isteği ya da bir şikayeti resmi özel ve kamu kuruluşlarına bildirmek için yazılan imzalı başvuru yazılarıdır. Dilekçeyi resmi makamlara vermeden önce dikkat etmemiz bazı kurallar bulunmaktadır. Aşağıda öncelikle sizlere dilekçe nasıl yazılır konusunu paylaşıyor olacağız.

Dilekçe Nasıl Yazılır

Dilekçeler resmi özel ya da kamu kuruluşlarına yapılan istek ve şikayetlerimiz olduğu için dilekçe yazarken dikkat etmemiz bazı kurallar bulunmaktadır. Dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazarken dikkat edilecek kurallar nelerdir ?

  • Dilekçeyi çizgisiz a4 sayfasına ve siyah tükenmez kalem ile yazmaya özen gösterin.
  • Yazacağınız metin ve yazılır için sayfa ortalaması(ayarlaması) yapınız.
  • Dilekçe yazıcağınız kurumun adı başlık olarak ….. Müdürlüğüne ya da ….. Daire Başkanlığına gibi olmasına dikkat edin.
  • Yazacağınız dilekçede uzun cümleler kullanmak yerine kısa ve net bir ifadeyle en fazla 2-3 paragraf ve toplamda 100-150 kelimeyle sınırlandırmaya çalışın.
  • Dilekçe yazarken yazım hatalarına ve imla kurallarına dikkat edin.
  • Dilekçede tarih sayfanın en üst sağ köşesine ve başlığın sağına gelicek şekilde yer almalıdır.
  • Dilekçenin altına ekleyeceğiniz birşey varsa dilekçenin sol alt tarafına ek bilgisi yazarak ek evrağın ne ile ilgili olduğunu belirtin.
  • İsteğinizi ya da şikayettinizi belirttikten sonra yazının bitiminden sonra 2-3 satır altında sağ alt köşeye gelicek şekilde önce ad-soyad ve hemen altına imza atınız.
dilekçe örneği 2020
dilekçe örneği 2020

Yukarıda resmi bir işyerine ya da kamu kurumuna dilekçe nasıl yazılır göstermiş olduk. Şimdi ise en yeni dilekçe örnekleri nelerdir bakalım.

Dilekçe Örnekleri

Resmi yazışmalar birçok kamu kurumu ya da özel işyerlerine yapılabilir. Aşağıda sizler için bazı dilekçe örnekleri (belediyeye dilekçe örneği ve kaykamaklık dilekçe örneği) paylaşılmıştır. Konuyu ve içeriği değiştirerek kendi ad-soyad bilgilerinizle dilekçenizi word dosyasında düzenleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here