Ana sayfa Bilmiyorum Deme Dijital Hizmet Vergisi Nedir ?

Dijital Hizmet Vergisi Nedir ?

373
0
dijital hizmet vergisi nedir
dijital hizmet vergisi nedir

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu vergi gelirlerine bir yenisi daha eklendi. Herkes internette dijital hizmet vergisi nedir, dijital vergi nedir diye sorgulamaya başladı. Bundan böyle yeni vergiler geliyor! İnternetten elde edilecek birçok gelir grubu vergilendirilcek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu tebliğde hangi gelirlerin vergilendirilceği hangi gelirlerin kapsam dışında tutulacağı ayrıntılı olarak bildirildi. Tebliğe göre bilgisayar, cep telefonu, akıllık bileklik gibi ürünler düzenleme kapsamında olup, bankacılık faaliyetleri ise düzenleme kapsamı dışında tutulacak. İşte %7,5 luk dijital hizmet vergisi kapsamında bulunucak kategoriler. Dijital hizmet vergisi nedir, digital vergi oranı haberimizin devamı aşağıda yer almaktadır.

dijital hizmet vergisi
dijital hizmet vergisi

Gelir İdaresi Başkanlığı yayınladığı tebliğde yeni vergilere yer veriyor. Buna göre dijital hizmet vergisi geliyor. Dijital hizmet vergisi bilgisayar, tablet, cep telefonu, akıllı bileklik gibi elektronik cihazlarda kullanılan programların, sinema filmi, dizi, video, resim, fotoğraf, grafik, makale, dergi, gazete gibi görüntü, ses ve metin dosyası içeriklerinin, her türlü dijital oyunların, çevrim içi oyunlarda oyuncuya belirli bir bedel karşılığında oyunla ilgili uygulama veya paketlerin (ilave oynama hakkı, ilave oyun süresi, oyun içi özelliklere, materyal ve ögelere erişim, oyun içi karakter oluşturma ya da geliştirme veya oyun içi sanal para temini gibi) dijital ortamda satışı ile benzeri diğer içerik satışlarından elde edilen hasılatlarda düzenleme kapsamında bulundurularak vergilendirilcek.

Dijital Hizmet Vergisi İle İlgili Tebliğ Yayınlandı.

Dijital Hizmet Vergisi ile bazı kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun” ile 1 Mart 2020’den itibaren yürürlüğe girmek üzere yüzde 7,5 oranında “dijital hizmet vergisi” adı altında yeni bir vergi ihdas edildi.

Yeni tebliğe göre, dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri, sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı, bu ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması hizmetlerinden elde edilen hasılat bu vergi kapsamında olacak.

dijital hizmet vergisi nedir
dijital hizmet vergisi nedir

Dijital Hizmet Vergisi Kapsamında Taslakta Göze Çarpan Diğer Konular

Arama motoru reklamları, bant reklamlar (banner), dijital ortamlarda yayınlanan her türlü işitsel, görsel veya yazılı reklamlar, elektronik cihazlarda yazılımlar vasıtasıyla otomatik olarak çevrim içi iletilen reklamlar, açılır pencere reklamları (pop-up) gibi reklam hizmetleri bu vergiye tabi tutulacak.

Dijital hizmet vergisi nedir, dijital vergi, dijital hizmet vergisini kim ödeyecek adlı haberimizin devamı aşağıda…

Gazete veya dergilerin internet sitelerinde veya yalnızca dijital ortamda yayıncılık yapan kuruluşların sitelerinde yayınlanan reklamlardan elde edilen hasılat da bu kapsamda değerlendirilecek. Karasal, uydu ya da kablo ortamları üzerinden yapılan yayınların eş zamanlı olarak dijital ortamda yayınlanması halinde, yayın akışının içeriğine dahil olmayan reklam hizmetleri bu verginin konusuna girecek.

Bankacılık Faaliyetleri Hizmet Kapsamı Dışında Tutulacak

Bankalar tarafından dijital ortamda sunulan finansal araçların alım satımına aracılık faaliyetleri, sermaye piyasası araçlarının satışına aracılık işlemleri, sigorta acenteliği ve bireysel emeklilik aracılık hizmetleri dolayısıyla elde edilen hasılat, vergide istisna kapsamında tutulacak. Yani bankacılık faaliyetlerine ek bir vergi yükü doğmadığından kullanıcılara dolaylı yoldan yansıtılacak ek bir maliyet kalemide doğmuyor. Bu bizi ilgilendiren güzel bir haber 🙂

Dijital hizmet sağlayıcıları tarafından ödenen katma değer vergisi hasılata dahil edilmeyecek.

Dijital Hizmet Vergisini Kimler Ödeyecek ?

  • Google facebook, twitter ve instagram, yandex gibi reklam platformları
  • Google Play, App Store, Spotify, Youtube Music, Apple Music gibi uygulamalar
  • Airbnb, Sahibinden, Gittigidiyor, Letgo gibi kullanıcıların hizmetlerini online bir başka kullanıcıya sunan platformlar

Dijital hizmet vergisini mükellef diye tabir edilen gerçek kişi yada tüzel kişi ödeyecek. Haliyle bu vergi yukarıdaki maddelerde saydığımız gibi dijital içerik sunucularının ödeyeceği bir vergi türüdür. Anlıyacağınız üzere bu vergiyi şirketler ödeyecek fakat tüketiciye yansıyacak mı sorusu aklımıza gelmiyor değil ? Bu vergileri kullanıcılar ödemeyecek fakat google, apple, youtube, instagram gibi şirketlerin maliyet kalemleri artacağından bu uygulamar hizmetlerine fiyat artışı olarak eklenecektir.

İçerikle ilgili ilgili taslağı okumak için aşağıda Gelir İdaresi Başkanlığının tebliğ linkini bırakıyorum. İçerikle ilgili yorum yapmayı unutmayınız 🙂

https://gib.gov.tr/dijital-hizmet-vergisi-uygulama-genel-tebligi-taslagi-hazirlanmistir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here